Pocket Transceiver pentru Android

Calculatorul folosit la statia radio, sisteme de operare, programe de log, site-uri utile, constructii de pagini web...
yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo5ld » Lun Feb 04, 2013 6:24 pm

yo3ggx scrie:Inclin sa cred ca se pierd pachete din alte motive.
Aplicatia nu are nevoie decat circa 64Kbps ca sa redea sunetul corect (se transmite in alaw).


Acum am deblocat portul 8766 TCP din router. Face aproape la fel, cu exceptia ca nu pica. Si tot asa se intampla si pe internetul de la Orange, probabil 3G. Cred ca este de la telefon. Acum incerc sa instalez o masina virtuala Android pe PC, sa vad acolo cum sta treaba.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo3ggx » Lun Feb 04, 2013 6:52 pm

Chiar sunt curios cum merge pe un telefon cu display 320x240.
Aplicatia suporta, dar grafica este la limita.
Personal nu am incercat pe ceva mai mic decat Xperia Mini de 320x480 (vezi filmuletul pe Youtube):

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum si nu am probleme cu sunetul.

A mai incercat cineva pe smartphone-uri similare?

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo3ggx » Lun Feb 04, 2013 6:54 pm

In schimb merge perfect la rezolutia FullHD (1920x1080) pe un LCD TV Sony si un GoogleTV tot de la Sony:


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Dan YO3GGX

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde YO5VAE » Lun Feb 04, 2013 7:02 pm

yo3ggx scrie:
YO5VAE scrie:Multumesc pentru raspuns.
Am reusit pana la urma sa ii dau drumul dar din pacate nu reusesc sa receptionez nimic.
Cand apas power imi blocheaza vreo 10-20 de secunde telefonul dar apoi isi da drumul.
Pot sa schimb benzi, moduri, BW, frecvente, dar nu se aude nimic si la S nu apare nimic. Posibil sa fie de la mine ceva?


Foarte ciudat. Sigur esti conectat la internet?
Daca da, vezi daca nu exista vreun echipament care sa blocheze portul 8766 (TCP).

Dan YO3GGX

Da, uitasem ca la serviciu imi sunt blocate o gramada de porturi... am ajuns acasa si merge bine...doar ca imi cam sacadeaza pe sunet si pe imagine cam intarzie, dar asta e din cauza telefonului (S5830).
Ca o sugestie, butoanele de USB/LSB/AM si NOR/NAR/WIDE ar merge mai bine daca nu ar fi de tip scrool, ci mai degraba push-button, cel putin la mine pe telefon.
Ar mai fi binevenit si un waterfall. Momentan, cam atat. Spor la munci!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo3ggx » Lun Feb 04, 2013 8:08 pm

[quote="YO5VAE"
Ca o sugestie, butoanele de USB/LSB/AM si NOR/NAR/WIDE ar merge mai bine daca nu ar fi de tip scrool, ci mai degraba push-button, cel putin la mine pe telefon.
Ar mai fi binevenit si un waterfall. Momentan, cam atat. Spor la munci![/quote]

Din pacate spatiul disponibil pe ecran este limitat si nu pot avea prea multe butoane.
Waterfall-ul va fi disponibil in versiunea urmatoare (inclusiv spectru).
Oricum, pe un ecran 320x240 e greu sa ai totul la dispzitie si sa mai fie si utilizabil.
Poate o sa generez o versiune simplificata de interfata pentru ecranele mici, pana in 3".

Multumesc pentru feedback.
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo3gh » Lun Feb 04, 2013 10:44 pm

Buna Dan. Am incercat si pe 3G , merge bine pe un operator iar pe un altul pierd packete si receptia e cam imposibila . Dar o sa stau pe wifi ptr ca am peste tot unde stau sau lucrez :)
Seara buna , yo3gh , Op. Dan

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo3ggx » Lun Feb 04, 2013 11:14 pm

yo3gh scrie:Buna Dan. Am incercat si pe 3G , merge bine pe un operator iar pe un altul pierd packete si receptia e cam imposibila . Dar o sa stau pe wifi ptr ca am peste tot unde stau sau lucrez :)
Seara buna , yo3gh , Op. Dan

Buna Dan,

Poti sa spui pe care operator merge prost, sau e secret? :)
Eu am incercat pe RDS si merge perfect, la fel ca pe WiFi.
Bine... tinand cont de protocolul extrem de simplu si de latenta care trebuie mentinuta cat mai scazuta, se mai pierd din cand in cand pachete, dar nu deranjeaza. O sa vad cum pot imbunatati performantele audio in timp.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX


yo8st
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 10, 2012 9:59 am
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo8st » Mar Feb 05, 2013 1:24 pm

Nu incercati in 2G GPRS sau EDGE, va merge foarte greu. Comutati telefonul in WCDMA sau 3G only si activati "mobile data" daca aveti un abonament sau cartela cu date incluse. Fiecare site 3G/WCDMA are o conexiune de o anumita viteza si largime de banda pe care o imparte la toti userii conectati la un moment data pe celulele site-ului respectiv. Sint momente din zi cind traficul cerut este foarte mare si transferul se face mai "gituit", sint celule foarte aglomerate care pot intra in congestie, traficul de voce avind prioritate fata de cel de date. In zonele din afara orasului traficul e mult mai OK.

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: Pocket Transceiver pentru Android

Mesajde yo6mt » Mie Feb 06, 2013 11:46 am

yo3ggx scrie:Chiar sunt curios cum merge pe un telefon cu display 320x240.
Aplicatia suporta, dar grafica este la limita.
Personal nu am incercat pe ceva mai mic decat Xperia Mini de 320x480 (vezi filmuletul pe Youtube):

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum si nu am probleme cu sunetul.

A mai incercat cineva pe smartphone-uri similare?

Toate cele bune,
Dan YO3GGX


Buna,
Am incercat pe telefon COSMOTE MOVE cu display 240x320, video merge, dar sunetul sacadeaza.http://www.youtube.com/watch?v=fUV5t18CN9A.
73 de YO6MT Cornel


Înapoi la “Internet, software si calculatoare”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori