Comentariu despre YO4RQL, dupa un anunt la mica publicitate

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
radu

Re: Comentariu despre YO4RQL, dupa un anunt la mica publicit

Mesajde radu » Lun Noi 22, 2010 6:08 pm

Probabil cuvintul potrivit nu este TEPAR ci NESERIOS...Daca cu anumite presoane te comporti corect iar cu altele nu atunci asta esti !Nu am cumparat si nu am vindut acestui domn nimic dar eu prefer sa colaborez cu persoane serioase ...Dupa prima intimplare de acest gen evit sa mai colaborez cu persoana respectiva,poate sa vinda luna de pe cer !!!

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

TEAPA / TEPAR - sensul corect

Mesajde ham-radio » Mar Noi 23, 2010 12:27 pm

Salut. trebuie sa constat ca "a innebunit lumea " si sunt multi indragostiti de cavantul " teapa " / " tepar " sau chiar spaga...acestia sunt cei " educati " dupa 1989, culmea este ca ei ar trebui sa stie semnificatia acestor cuvinte care sunt aparute in vocabularul vorbit in perioada post-decembrista - dar acestia nu le cunosc sensul si nici semnificatia, de inteles dar nu de scuzat in schimbarea respectiva de non-valori...deh... Teapa este atunci cand ai fost pacalit cu ceva si ai primit sau nu altceva, altfel decat cele descrise anterior si convenit ca atare... NU poate fi tepar cineva ca NU a cumparat nimic, sau NU a vandut ceva necorespunzator sau a refuzat afacerea unui cumparator dubios. Este clar ? ...de asemenea, am constatat cuvantul " spaga " asociat necorespunzator cu ce ar fi trebuit sa fie " recomandare " ...care este cu totul altceva, pe alta scara de valori...Asta este - Foarte simplu !...deci luati aminte si nu mai postati tampenii...saracul domn profesor Geoge Pruteanu...avea mare dreptate...dar cine l-a ascultat... voi, sigur Nu... !

Dragos
Mesaje: 16
Membru din: Lun Noi 15, 2010 11:44 pm
Contact:

Re: Comentariu despre YO4RQL, dupa un anunt la mica publicit

Mesajde Dragos » Mar Noi 23, 2010 2:44 pm

Cred ca "teapa" e atunci cand unul dintre cei doi participanti la tranzactie pierde bani.
Mai precis, daca ai comandat o statie si primesti o cutie goala (sau un produs defect sau neconform cu descrierea), pe care ai platit-o ramburs, atunci e teapa. Daca trimiti un colet si este refuzat la ridicare, este teapa, deoarece ai platit transportul si platesti si magazinaj.
Daca ai comandat un produs si nu l-a mai trimis vanzatorul nu cred ca este teapa...practic nu ai pierdut nimic...ai ramas doar cu un gust amar ca partenerul de tranzactie este un mincinos sau cel mult ai pierdut timp asteptand produsul.

In ceea ce priveste parerile dupa tranzactii este foarte bine ca sunt exprimate aici...asta arata si topicul "comentarii dupa tranzactii". Cu cat mai multe cu atat mai bine...si cele bune si cele rele. Astfel, cei interesati pot sa-si faca o idee.Dar discutiile de aici trebuie sa fie pe marginea unor tranzactii desfasurate....deci trebuie sa aiba o baza de plecare!

De asemenea, aceste opinii pe marginea tranzactiilor trebuie probate...adica daca nu ti-a ridicat coletul postezi fotografia cu returul (chitanta + colet), daca ai primit altceva in colet la fel.

M-am saturat sa vad discutii total aiurea si pe langa acest subiect: unu` e escroc, altul e bisnitar, altul are produse mai scumpe decat piata, altii urla ca anunturile sunt cu CB-uri, altii ca nu sunt...domnilor TOPICUL ESTE "Mica publicitate-comentarii dupa tranzactii".
De aici pana la discutiile demarate de unii pe acest topic e cale lunga. Multe frustrari isi spun cuvantul, dar concluzia e una singura: DISCUTATI DOAR PE MARGINEA UNOR TRANZACTII DESFASURATE, CARE AU MERS PROST SAU BINE, LA OBIECT, CU PROBE.
lasati mamele, familiile, sfintii, si altii !

YO9ILS
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 04, 2010 8:45 pm
Contact:

Re: Comentariu despre YO4RQL, dupa un anunt la mica publicit

Mesajde YO9ILS » Mar Noi 23, 2010 3:00 pm

Si eu am cumparat un transceiver de la Popa MIhai @YO4RQL si am fost foarte multumit de produs, livrare rapida, ambalat foarte bine, produsul era exact ca in fotografie, a fost om de nota 10, mi a trimis si fotografii din toate unghiurile pe mail, comunicare excelenta, nu stiu ce s-a intamplat acolo dar sigur a fost o problema de comunicare, nicidecum TEAPA sau...

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Comentariu comercial

Mesajde ham-radio » Mar Noi 23, 2010 4:32 pm

DRAGOS, taxa de magazinaj o plateste destinatarul daca ridica pachetul, daca nu pachetul face retur, poate tu folosesti alt curier - care te taxeaza cu toate - treaba voastra, insa NU este tepar destinatarul - daca nu ridica pachetul, indiferente motivul ( lipsa , bolnav, etc. ). Este doar riscul ...expeditorului ! acum, punem calificativul " teapa " oricui nu ne convine interesului nostru ?
chiar si numai daca ai pierdut transportul ? Nici chiar asa...Nici acela cu care m-am inteles, ca-mi vinde mie, primul sosit iar el vinde altuia sosit ulterior - care este mai aproape ca distanta si cu banii la fata locului...Nu poate fi numit tepar...doar neserios, ca nu-si respecta cuvantul dat...poate comoditate, altceva, etc. Este destul atat !.

radu

Re: Comentariu despre YO4RQL, dupa un anunt la mica publicit

Mesajde radu » Joi Noi 25, 2010 6:06 pm

Nu pot sa cred ca exista oameni care gandesc asa !Pentru mine simplul fapt ca nu a ridicat marfa fara sa ma anunte,fara sa -mi ceara sa-i livrez din nou produsul cu plata tuturor pierderilor pricinuite sau fara sa-si ceara scuze macar ma fac (chiar daca este vorba de experienta altcuiva !!!) sa nu mai incerc macar sa intru in legatura cu persoana respectiva....cu indicativ sau fara !Un simplu mail este echivalentul unei comenzi ferme care trebuie onorata de ambele parti ! Si pentru ca nu ia nimeni atitudine indivizi de genul asta isi arata pe site mizeria din curti cu toate troacele strinse de prin tirguri sau de Dumnezeu stie unde ,continua sa pacaleasca ,sa minta si sa insele !
Hai sa fim mai seriosi si mai atenti !Nu avem decit de cistigat !!!

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: Comentariu...dupa comentariu

Mesajde ham-radio » Vin Noi 26, 2010 1:23 pm

de acord ! insa cine este de vina ca se gasesc clienti ( a se citi musterii ) fraieri si multi naivi...daca nu s-ar cumpara, nu ar avea teren de afirmare...regula este simpla, cerere si oferta ! Nu trebuie sa-ti explice cineva si nu are rost sa te agiti inutil - nu te obliga nimeni sa cumperi ce nu-ti place sau crezi ca este dubios. Iti poti forma parerea din imaginile atasate, din textul editat, din pretul afisat in text ( neafisat ), exprimare, lipsa telefoanelor, etc. Este foarte simplu !


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori