Disponibil ce se vede in foto !

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo3cen » Vin Mar 08, 2013 8:13 pm

Eu inteleg ca un forum/site trebuie sa fie "activ" si sa aiba multi vizitatori (pentru rating).
Totusi, nu se gaseste cineva sa inchida acest subiect ?
Chiar s-au epuizat toate temele de discutii legate strict de radioamatori si se accepta balacareala online ca la televiziunile tabloide?

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo2dno » Vin Mar 08, 2013 8:40 pm

@yo3cen: Iar politica pumnului in gura ? Din moment ce subiectul merge mai departe, inseamna ca exista interes pentru el, cel putin doi interlocutori il tin in viata. De unde pina unde sa vina cineva sa inchida un subiect ? Cam dictatoriala indicatia, nu crezi ? Daca ai subiecte, mai interesante sau nu, mai serioase sau care ti se par mai potrivite, da-le drumul si poate discutia asta va fi abandonata in favoarea lor. Dar sa sugerezi inchiderea cu forta a unui subiect ? Ca ce chestie ?

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Sâm Mar 09, 2013 7:40 am

Da, Noni se doreste prin intermediari sa se puna pumnul in gura comunicarii pe forum, sa se inchida.
Discutiile noastre deranjeaza pe cei care posteaza anunturi de componente pline de mizerie,fara pret si fara un telefon de contact.
Se poarta si practica mailurilor ''de incurajare'', primite de la cei vizati.
Unul dintre ei incapabil sa imi citeasca CV-ul si preocuparile radioamatoricesti-puse in footer-ul comentariului-imi trimite mail-uri.
Unul, mai decent il pun mai jos.

From: Vasile C <vascri2009@gmail.com>
To: pirloaga marian <yo9fmp@yahoo.com>
Sent: Thursday, March 7, 2013 12:30 PM
Subject:

Mai Domn PLUTONIER !
Mai are cineva loc de tine in Calarasi ?
DOBITOCULE !

.............................................................................................................
Revenind la discutie, vreau sa arat ca si Noni ca si eu am preocupari radioamatoricesti.
Lucrez in prezent la 1 antena pt 2m cu 12 elementi, un sistem de rotire al acesteia si la un pilon de antena de 16 m-nu sunt un simplu ''postac'' care agita lumea pe aici.
Ca sa completez comentariul lui yo6pmx si altii privind nesimtirea continuta de unele postari...
Autor: Vasile
Indicativ radio: YO9FEH
Email:
Telefon:
Adresa postala: Bordenii Mari Prahova
Pret: LEI
Informatii suplimentare:
QRO cu cavitate pt 432MHz 1 KW cu tubul TH328-metaloceramica
made FRANCE totul executat industrial.
Are si suflanta de racire f silentioasa alimentata la 115V.
Provenienta:USA
-Cine doreste traful de alimentare filament si unitatea de I.T.cu redresor si filtrare formata din 2 cond cu ulei de IT si drosel ( 2,5KV) se poate livra suplimentar (contra cost ).
Alte detalii pe mail !
73 Vasile.
Imagine
Am dat mail d-lui in cauza fiind interesat de construirea unui liniar cu tub ptr 70 cm, si avand nevoie de o cavitate rezonanta care din punct de vedere mecanic se construieste greu.
Am primit mai multe poze ale acesteia facute acolo unde le depozita adica la cotetul de pasari, ca in foto de mai sus, si pretul care sfida orice realitate 450 dolari.
Atat cerea pentru cavitatea plina de dejectii ale pasarilor din curtea unde le depozita.
Am inteles imediat ca acesta este motivul pt care nu a postat pretul pe site.
La fel nici nr de telefon nu trebuie postat, pt ca sa nu fie deranjat de clientul nemultumit.
Asta cred.
Am renuntat sa cumpar cavitatea din foto,la pretul de aproape 15 mil si mi-am cumparat de pe e-bay 2 liniare tranzistorizate tip Henry Electronics la pretul de 30 dolari bucata.
M-a mai surprins un alt anunt al aceluiasi vanzator despre care s-a mai scris...
Autor: Vasile
Indicativ radio: yo9feh
Email:
Telefon:
Adresa postala: Bordenii Mari Prahova
Pret: in text LEI
Informatii suplimentare:
Disponibil un HTX 252 in 2m FM !
Aparatul este FUNCTIONAL dar este nesters de praf !Cine este amator il poate sterge de praf sau spala cu alcool tehnic !
Pretz negociabil !
Va multumesc pt atentie !
73 s Vasile !
Imagine
Doar praf?

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo4hgx » Sâm Mar 09, 2013 4:37 pm

yo9fmp scrie:QRO cu cavitate pt 432MHz 1 KW cu tubul TH328-metaloceramica...


... si eu care credeam ca e alambic!

yo9feh
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 07, 2013 7:39 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9feh » Dum Mar 10, 2013 4:33 pm

Hello DOMNILOR:
-yo2dno,yo9gly,yo5ovm,yo8rfs,yo9irf si mai ales "distinsul"PLOTONIER yo9fmp !
Va multumesc ca mi-at acordat insistent....atatea zile ATENTIE !
Va aduc la cunostinta ca un cotet de gaini este ceva inchis cu 4 pereti,podea si acoperish.
Nu stiu de unde a-ti tras MARIILE VOASTRE concluzia ca 2 gaini pe fundalul unei poze....sunt in cotetz !Cred ca suntetzi tare ageamii !!!! Pasiunea mea este cresterea gainilor,iepurilor,
albinelor si nu in ultimul rand...HAM RADIO ! Eu am fost,asa prost cum ma credeti D-VOASTRA,
de 4 ori in FLORIDA,unde am scris 4 articole si am obtinut si licenta SUA:KJ4SGA !Daca am adus cate ceva de pe acolo,sa stiti ca acolo....DOLARII nu cresc in palmieri si doar intinzi mana si-i culegi !
Parabolica de 4 m pe post de umbrela...deocamdata,a fost extrasa din articolul meu:
INSTANTANEE din Florida...si nu numai !Nu am scos-o la vanzare cu gainile sub ea !Deja am dat-o cu 100 USD !
Domnule yo2dno...cred ca ai dorit tare mult metaloceramica TH328 made in France...la pret de 1 leu !
Domnule PLOTONER yo9fmp ...sunt convins ca ai dorit QRO-ul in 432 MHz cu cavitate ...la pret de 2 lei !Bine ca recunosti ca partea mecanica nu este la indemana ORICUI !
Domnule yo9gly...cred ca ai dorit TRCV Areso 86....la pret de 3 lei
Domnule yo4hgx...cred ca te-ai gandit sau erai in ...transa,cand ai confundat un QRO cu cavitate in 432 MHz cu....un alambic !
Vedeti va rog ca in cele 2 articole:MOS eBay si ....tentatiile lui,am pus preturile de licitare la peste 100 de articole !In Mos eBay si ...tentatiile lui -partea II-a,m-am explicat si nu trebuie sa dau socoteala cuiva ca am tocat pe TENTATII cateva mii de verzisori !
TRCV-ul HTX 252 asa nesters de praf...s-a dat URGENT !La pretul...ENORM cerut de mine !!!!!
Am expediat in tara peste 50 de colete si daca cineva are inca obiectii il astept sa rezolvam ...
problemele !
Am pus intrun articol o poza cu o bicicleta si o ramura de catin !Nu am distrus un ARBORE de catin !Pe aici pe la noi CATINA creste in vai si pe dealuri si se taie si se fac garduri la gradini !
Reteta de catinata...este BREVETATA si se vinde f bine !
Daca mai apar si alte probleme...va voi raspunde cu mare placere !
Eu nu perturb cu purtatoare un QSO in desfasurare,eu nu reclam ca Radioclubul din Calarasi a luat cu japca spatiul unde isi desfasoara activitatea mai multi HAMI....dar fara yo9fmp. Deasemeni eu nu reclam la ANCOM ca Rdclubul din Calarasi emite cu 3 Kw.
SA AUZIM DE BINE !
KLM-ul tribander in 14 21 28 MHz care se afla la 12 m inaltime pe un rotor HM made YO9FEH ....
merge f bine !
73 Vasile !

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo2dno » Dum Mar 10, 2013 7:38 pm

@yo9feh: Domnule Vasile (asa arata formula de politete, daca vrei neaparat sa o folosesti, desi in cazul meu nu e nevoie, nu poti spune "domnule" urmat de indicativ, e ridicol):
1. In discutia asta m-au interesat principiile, nu un anunt sau altul, nu un indicativ sau altul. Critica mea era vis-a-vis de felul in care unii radioamatori pun anunturi, fara afisarea pretului sau cu preturi "ciudate" (gen 3999 euro), afisarea unor marfuri necunoscute sau pentru care ofertantul nu se deranjeaza sa dea detalii (asta e si titlul topicului - disponibil ce se vede in foto) si alte pacate similare. N-am avut nici o treaba cu dv., doar cu procedeul folosit - intre altii - si de dv.

2. Acuzatia dv. referitoare la "metaloceramica" e absurda, n-am avut niciodata nevoie de asa ceva, necum sa vreau sa cumpar ceva la pret de 1 leu. Va rog sa precizati cind si cu ce ocazie v-am solicitat vreodata ceva, indiferent ce, nu numai lampa aia. Nu v-am contactat niciodata, din cite imi amintesc, nici pentru o lampa, nici pentru alt obiect pus de dv. spre vinzare. Unul dintre noi minte, hai sa lamurim care.

3. Ati lovit pina si in aliati, yo9gly era de partea dv. El ne certa pe noi, cei care criticam, tinindu-va partea dv. Dv., insa, l-ati atacat si pe el. Foarte frumos, felicitari.

4. Ca raspuns la mai vechile mele (si nu doar ale mele) observatii, cele legate de aparatura plina de murdarie pe care ati afisat-o spre vinzare, desi se putea proceda la o minima igienizare inainte de a face pozele, ati pus anunturi gen "vind aparatul X, este plin de praf, cine il doreste nu are decit sa il stearga el". A fost mai simplu si probabil mai civilizat decit sa stergeti cu o cirpa uda produsele. E dreptul dv, pentru mine, insa, a fost lamuritor.

5. Celelalte probleme atinse de dv. nu ma intereseaza, va felicit atit pentru celelalte hobby-uri cit si pentru vizitele in Florida (nu e putin lucru, eu n-am fost si bravo cui isi poate permite), la fel pentru succesul intr-ale comertului cu produse radioamatoricesti.

73 si astept lamuriri in legatura cu metaloceramica...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo4hgx » Dum Mar 10, 2013 10:24 pm

yo9feh scrie:Domnule yo4hgx...cred ca te-ai gandit sau erai in ...transa,cand ai confundat un QRO cu cavitate in 432 MHz cu....un alambic !
73 Vasile !


... sau poate doar... sarcastic?

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9fmp » Lun Mar 11, 2013 4:30 am

Dragul meu Vasile!
Ce legatura are gradul militar pe care il au cei ce posteaza pe forum, cu mizeriile pe care le vinzi acoperite de jeg, fara a le indica pretul si un nr de telefon?
Spre stiinta dumitale de amator cu 2 licente (radio) :lol: :lol: :lol: multi radioamatori sunt, sau au fost subofiteri, cadre militare ale Armatei Romane sau altor Institutii.
Au absolvit pe langa bacalaureat si Scoli de Subofiteri, iar multi au studii superioare.
Chiar daca iti place sa denigrezi plutonierii... mie nu imi este rusine ca sunt subofiter,ca am absolvit o facultate de informatica,un master si urmez 2 doctorate in domeniul inginerie electronica si telecomunicatii,toate la curs de zi si la apreciate Universitati de Stat.
Ca si alti subofiteri,nu imi este rusine ca am obtinut-spre deosebire de dumneata- licenta de radioamator,clasa-I-a.
Multi plutonieri (asa se scrie corect draga Vasile), au obtinut clasa a-I-a, si au cu ce se mandri atat ca studii cat si ca realizari radioamatoricesti.
Spre dezamagirea ta, si a altora Vasile... activez intr-un radioclub din Calarasi.
Se numeste Societatea Romana a Radioamatorilor-Sucursala Calarasi.
Daca stii, poti citi despre preocuparile noastre pe footer, in linkuri (dupa comentarii)
Nu vad insa ce legatura are aceasta cu invocarile tale de mai sus si cu rubrica vanzari.
Nu vad ce legatura au barfa si denunturile din 3,7 Mhz la care vad ca participi... cu anunturile postate de tine -care iata deranjeaza multi radioamatori.
In comentarii era vorba doar despre gunoaiele pe care ni le vinzi,acoperite de mizerie si fotografiate in cotetul sau curtea gainilor.
Despre asta te rog sa scrii!
Te-as ruga respectuos Vasile ca data urmatoare sa incerci sa ne scrii si corect, fara a folosi majuscule in interiorul propozitiei,articuland corect subiectul cu predicatul si mai ales corect romaneste.
Am pus mai multe fotografii ale vanzarilor dumitale continand pe langa aparatele acoperite de jeg imagini din curtea sau cotetul gainilor-unde au fost fotografiate de tine.
Spui ca nu este adevarat, ca nu ai postat dumneata astfel de fotografii.
Iarasi unul din noi minte.
In rest ti-as fi recunoscator daca nu o sa imi mai trimiti corespondenta continand calomnii si insulte.
Le trimiti degeaba, pt. ca mail-uri continand cuvinte,indicative si IP-uri nedorite le filtrez.
Speram de la dumneata ca sa iti ceri scuze radioamatorilor care au apreciat multa nesimtire in
postarile tale.
In final, iti doresc multa fericire la frecventarea radioclubului din America, in cresterea gainilor, iepurilor,altor animale mici de casa cu blana rara sau in prepararea alcoolului.
Chiar daca pentru a culege fructele trebuie sa tai pomul :lol: :lol: :lol:

Multa sanatate!
Marian

p.s.Adevarul este ca apa rece, face rau dintilor stricati.Nicolae Iorga

yo9gly
Mesaje: 83
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:17 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo9gly » Lun Mar 11, 2013 8:46 am

yo9fmp scrie: am absolvit o facultate de informatica,un master si urmez 2 doctorate in domeniul inginerie electronica si telecomunicatii,toate la curs de zi si la apreciate Universitati de Stat.


Si dupa toate astea esti tot plutonier?
Naspa.

yo3bl
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 28, 2010 11:10 pm
Contact:

Re: Disponibil ce se vede in foto !

Mesajde yo3bl » Lun Mar 11, 2013 2:08 pm

da asta in slapi peste ciorapi si portmoneu rosu cu chiloti negri cine-i ?
tipul e super .....



yo9fmp scrie:Dragul meu Vasile!
Ce legatura are gradul militar pe care il au cei ce posteaza pe forum, cu mizeriile pe care le vinzi acoperite de jeg, fara a le indica pretul si un nr de telefon?
Spre stiinta dumitale de amator cu 2 licente (radio) :lol: :lol: :lol: multi radioamatori sunt, sau au fost subofiteri, cadre militare ale Armatei Romane sau altor Institutii.
Au absolvit pe langa bacalaureat si Scoli de Subofiteri, iar multi au studii superioare.
Chiar daca iti place sa denigrezi plutonierii... mie nu imi este rusine ca sunt subofiter,ca am absolvit o facultate de informatica,un master si urmez 2 doctorate in domeniul inginerie electronica si telecomunicatii,toate la curs de zi si la apreciate Universitati de Stat.
Ca si alti subofiteri,nu imi este rusine ca am obtinut-spre deosebire de dumneata- licenta de radioamator,clasa-I-a.
Multi plutonieri (asa se scrie corect draga Vasile), au obtinut clasa a-I-a, si au cu ce se mandri atat ca studii cat si ca realizari radioamatoricesti.
Spre dezamagirea ta, si a altora Vasile... activez intr-un radioclub din Calarasi.
Se numeste Societatea Romana a Radioamatorilor-Sucursala Calarasi.
Daca stii, poti citi despre preocuparile noastre pe footer, in linkuri (dupa comentarii)
Nu vad insa ce legatura are aceasta cu invocarile tale de mai sus si cu rubrica vanzari.
Nu vad ce legatura au barfa si denunturile din 3,7 Mhz la care vad ca participi... cu anunturile postate de tine -care iata deranjeaza multi radioamatori.
In comentarii era vorba doar despre gunoaiele pe care ni le vinzi,acoperite de mizerie si fotografiate in cotetul sau curtea gainilor.
Despre asta te rog sa scrii!
Te-as ruga respectuos Vasile ca data urmatoare sa incerci sa ne scrii si corect, fara a folosi majuscule in interiorul propozitiei,articuland corect subiectul cu predicatul si mai ales corect romaneste.
Am pus mai multe fotografii ale vanzarilor dumitale continand pe langa aparatele acoperite de jeg imagini din curtea sau cotetul gainilor-unde au fost fotografiate de tine.
Spui ca nu este adevarat, ca nu ai postat dumneata astfel de fotografii.
Iarasi unul din noi minte.
In rest ti-as fi recunoscator daca nu o sa imi mai trimiti corespondenta continand calomnii si insulte.
Le trimiti degeaba, pt. ca mail-uri continand cuvinte,indicative si IP-uri nedorite le filtrez.
Speram de la dumneata ca sa iti ceri scuze radioamatorilor care au apreciat multa nesimtire in
postarile tale.
In final, iti doresc multa fericire la frecventarea radioclubului din America, in cresterea gainilor, iepurilor,altor animale mici de casa cu blana rara sau in prepararea alcoolului.
Chiar daca pentru a culege fructele trebuie sa tai pomul :lol: :lol: :lol:

Multa sanatate!
Marian

p.s.Adevarul este ca apa rece, face rau dintilor stricati.Nicolae Iorga


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori