Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo3hjv » Lun Apr 01, 2013 8:39 pm

Cat "HIHI" pe subiecte serioase!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO2EA » Lun Apr 01, 2013 8:49 pm

YO2DFA:
Nicăieri nu interzice arbitrului să şteargă mingea de fotbal! Şi conform principiului care s-a mai vehiculat pe aici că orice acţiune ce nu este interzisă este .... permisă, înseamnă că arbitrul poate şterge mingea de fotbal! Chiar se specifică pe undeva că arbitrul face parte din joc, deci dacă unui arbitru i se "arată" să deie gol într-o poartă, golul este perfect valabil!


Ai perfecta dreptate Ovidiu, chiar asa scrie in Regulamentul jocului de fotbal. Dar daca arbitrul inscrie un gol pentru ca "asa i se arata", exista Comisia de Disciplina din cadrul Comisiei Centrale a Arbitrilor care in minutul 2 il suspenda din activitate sau in cel mai bun caz il retrogradeaza intr-o liga inferioara. Asta este marea diferenta dintre arbitrii de fotbal si cei ce arbitreaza concursurile de radioamatorism. In YO, exista cazul lui YO7AQF care este presedinte-arbitru-jucator de ani de zile si nimeni nu are nici o problema. Poate ca ar fi un subiect de discutat in 6 aprilie.

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo9rij » Lun Apr 01, 2013 9:18 pm

Adrian a spus un lucru mare! Cat Hi Hi pentru probleme serioase!
TNX!
Voi raspunde la intrebari Ovidiu!
Nu imi e frica sa recunosc ce nu am facut bun si recunosc ca una din scaparile muncii sub presiunea timpului au fost cele doua prefixe (Atentie! nu tari!) Pentru ca lista incarcata in programul de arbitrare (facut in timp record) a fost intocmita de la zero. Au fost aproape 1 000 de statii, asa ca este scuzabil!
Trebuie sa amintesc faptul ca atunci cand ai plecat de la comisiei nu ai predat NIMIC. Nici soft-ul de arbitrare, nici macar o lista valabila a prefixelor tarilor DXCC plus, dupa care sa lucram!
Acum este tardiv si lipsit de sportivitate sa critici! Dar asa ne facem cunoscuti!
Cat despre atacuri sa stii ca niciodata nu atac un OM. O idee care nu este OK, o voi demonta si o voi imbunatati atat cat voi putea dar un OM nu o sa i-l atac niciodata. Dezbaterea se duce, prieteniile raman!!
Cat despre sponsorizare imi pare rau sa spun ca dupa o discutie cu YO9XC care a afirmat: "Ce, crezi ca daca sponsorizezi o categorie la YO DX HF Contest, faci ceva deosebit?!" Mi-am insusit criticile vicepresedintelui si am decis sa nu ma mai implic in astfel de sponsorizari. Las loc sa faca domnia sa! Hi!
Despre cate fac pentru radioamatorismul YO, nu este nici locul nici momentul dar o sa va rog sa urmariti sit-ul A.R.R. care in curand va fi pregatiti pentru lansare.
Stii ca pun umarul la tot ce este constructiv pentru radioamatorismul YO, asa ca vom avea ocazia sa schimbam pareri si cu alte ocazii!!
Din partea mea ai un vot la AG daca voi decide sa vin! Deocamdata se preconizeaza o adunare populara mancatoare de timp si nervi!
73! de YO9RIJ Petrica

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO2DFA » Lun Apr 01, 2013 10:14 pm

Petrica ....
Am predat ceea ce am preluat .... adică nimic!
Oricare program de concurs are un fisier cu extensia cty!
Acolo fiecare prefix isi gaseste tara si continentul!
Nu mă pricep la ... programare, dar orice program de arbitraj ar trebui să aibe acest .cty. Îl voi contacta pe YO4BKM şi cu scuzele de rigoare (sper ca dânsul să mi le accepte) să încercăm să rezolvăm toate inadvertenţele.
Oricare dintre radioamatorii receptori (sau SWL) pe care afirmai că îi pregăteşti ştiu în ce continent este TA1 (EU)! Vezi unde a fost plasat TA1CR!
Un SWL-ist cât de cât pregătit ştie că RN7F este din Europa, la fel ca majoritatea ruşilor din districtul 7! Totuşi toţi au fost plasaţi în Asia!!!!! Vezi http://qrzcq.com/call/RN7F
Nu deranjează atât că au fost plasaţi ci faptul că au punctat ca DX nu ca europeni!
Ar trebui să acţionez în justiţie faptul că a fost denaturat tot Campionatul Naţional multiband 2012, invocând reclamaţiile primite din HA. SM, LA, UA???!!! Nici nu mă gândesc! Un proverb YO spune că doar cel ce nu munceşte nu greşeşte!
În viitor se impune o mai bună colaborare între toţi cei ce dorim binele radioamatorismului YO!
Sper să vă hotărâţi să fiţi prezent în 6 aprilie şi să ne .... "împăcăm" faţă în faţă!
De fapt nici nu consider că ne-am fi certat vreodată!
Cu respect! 73 Ovidiu - YO2DFA

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO2DFA » Lun Apr 01, 2013 10:27 pm

Ai perfecta dreptate Ovidiu, chiar asa scrie in Regulamentul jocului de fotbal. Dar daca arbitrul inscrie un gol pentru ca "asa i se arata", exista Comisia de Disciplina din cadrul Comisiei Centrale a Arbitrilor care in minutul 2 il suspenda din activitate sau in cel mai bun caz il retrogradeaza intr-o liga inferioara.
Şi tu ai dreptate Zoli!
Dar tu ai făcut vre-o sesizare oficială la Comisia de Disciplină? Sau mai bine zis Clubul Sportiv la care eşti legitimat a depus vre-o contestaţie oficială?
Dacă NU .... cu părere de rău arbitrul nu poate fi suspendat în minutul 92 (cred că aşa ai vrut să spui) întrucât în sportul nostru nu sunt înregistrări video pe baza cărora respectiva comisie să se autosesizeze! Ceea ce postăm noi pe forum .... apă de ploaie! Şi revin la întrebarea (puţin modificată): Care a fost BAREMUL "arbitrului" YO7AQF? Până nu am un răspuns .... ce-l doare pe YO7AQF retrogradarea la divizia D? (Fără HI, întrucât este treabă serioasă)

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo3hjv » Lun Apr 01, 2013 11:09 pm

E rau cand, intr-o activitate ca radioamatorismul care:
-este "self-regulatory";
-urmareste, in primul rand, autoperfectionarea;
-pleaca de la premisa unor principii generoase,
se ajunge la ce se poate citi mai sus!
Cum oare se poate prin alte parti si pe aici nu?
De unde pleaca aceste probleme?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo3hjv » Lun Apr 01, 2013 11:18 pm

Ei bine, de acum cred ca YO9FNP poate face publica lista grupului de initiativa ARR care de o saptamana a primit "voie" sa functioneze.
http://noulportal.just.ro/InstantaDosar ... AwOTkyNTU*

Mult succes noii initiative si sa speram ca nu va cadea in pacatul FRR!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO9FNP » Mar Apr 02, 2013 7:06 am

Este adevarat, saptamana trecuta, pe 25 martie, Judecatoria Giurgiu a admis cererea noastra de inscriere a Asociatiei Radioclubul Romaniei (ARR) in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor.
In cel mai scurt timp vom lansa oficial si site-ul http://www.radioclubulromaniei.ro si vom putea incepe inscrierile de noi membri, intracat multi radioamatori YO s-au aratat interesati de aderarea la ARR.
In legatura cu membrii fondatori ai ARR, ei sunt: Dan YO3GA, Dan YO9FNP si Petrica YO9RIJ.
73!

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde yo7ilv » Mar Apr 02, 2013 9:42 am

@yo9fnp,

Laudabila initiativa!!! Sa fie intr-un ceas bun!

p.s. poate ca schimbati sigla care apare acum pe site-ul in constructie! nu de alta ,dar prea seamana cu cea a FRR, si tare vrem sa scapam de fantoma ei care ne bintuie!! :evil:

73

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Se apropie Adunarea generala a FRR (6 aprilie)

Mesajde YO8RAA » Mar Apr 02, 2013 10:23 am

yo7ilv scrie:@yo9fnp,
Laudabila initiativa!!! Sa fie intr-un ceas bun!

p.s. poate ca schimbati sigla care apare acum pe site-ul in constructie! nu de alta ,dar prea seamana cu cea a FRR, si tare vrem sa scapam de fantoma ei care ne bintuie!! :evil:

73


Doar sigla? Sunteti foarte modest!
Daca Doamne Fereste o sa va "bintuie" gandul ca fondatorii au facut parte din CA al FRR ... ?
O sa cereti si schimbarea lor pentru a nu mai fi bantuit de fantome? :roll:
Ptiu :twisted: .


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori