HAARP - o primejdie globala

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde n2yo » Joi Apr 25, 2013 11:54 pm

dece ciclul de 11-12 ani pare sa fie perturbat


Sa intelegem ca exista o ipoteza potrivit careia ciclul solar (periodicitatea de 11 ani a activitatii Soarelui) este perturbat de HAARP?

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO6EX » Vin Apr 26, 2013 7:12 am

n2yo scrie:

Sa intelegem ca exista o ipoteza potrivit careia ciclul solar (periodicitatea de 11 ani a activitatii Soarelui) este perturbat de HAARP?

73s de Ciprian N2YO


Exprimarea mea nu a fost corecta.
Efectele ciclului de 11 ani asupra propagarii sunt perturbate. Intentionat sau nu.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO9CHO » Vin Apr 26, 2013 9:03 am

Pe vremuri , aveam si noi la Surlari langa Bucuresti un mini-haarp.Banuiesc ca mai este in functiune si tine de Fizica Atmosferei UNIBUC.(ma rog sper).
HAARP este o arma ca vine de la HAARP(on) :lol:

Informatii de la sursa:

http://www.haarp.alaska.edu/haarp/index.html
Imagine
in rest "povesti vanatoresti".

Pentru cei care se intreaba de ce este ciclul perturbat , este recomandat sa vada si ce se intampla de fapt:

http://science.nasa.gov/science-news/sc ... twinpeaks/

Mari succesuri!

P.S. Eventual sa numere singuri petele din Soare, ca va fi mai concludent.
Ultima oară modificat Vin Apr 26, 2013 9:10 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde n2yo » Vin Apr 26, 2013 9:09 am

Ciclul solar 24, cel in care ne gasim acum, are o intensitate neobisnuit de scazuta, fiind considerat deocamdata cel mai slab in ultima suta de ani, aceasta fiind principala cauza care determina conditiile de propagare precare.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO4BKM » Vin Apr 26, 2013 9:12 am

Din cate cunosc, in afara de ciclul solar de 11-12 ani mai exista si alte cicluri cosmice, cu perioade mult mai lungi, unele de ordinul secolelor, altele de ordinul mileniilor sau de zeci de milenii. Ele pot influenta direct fenomene cum ar fi propagarea, dar o fac mai "eficient" prin influentarea activitatii solare, cel care isi face cel mai puternic influenta asupra planetei noastre. Astronomii au remarcat modificari ale intensitatii ciclurilor solare chiar inainte de demararea HAARP. Se pare ca ipoteza ciclurilor cosmice cu durate de secole sau zeci de milenii poate explica atat fenomenul glaciatiunilor (perioade de zeci de mii de ani) dar si altele mai scurte. De xemplu, pana acum cca 700 de ani Groenlanda era mult mai putin acoperita de gheata (Tara verde), viile se cultivau la latitudini nordice unde azi nu mai pot rezista (Vinland, Labrador) si, incepand cu cca 600 de ani in urma, oamenii au trecut la acoperirea peretilor locuintelor cu piei, covoare, carpete pentru a se feri de frig, pana atunci nu se foloseau. Din pacate astfel de cicluri sunt foarte lungi pentru a fi cercetate in direct, ci numai prin urmele lasate de ele. Iar incalzirea globala semnalata azi, pe langa cauze legate de poluare, pare ca se explica si prin revenirea acelei stari mai calde ca acum cel putin 700 de ani, adica se manifesta un ciclu de cateva secole sau mii de ani. 73! Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO9CHO » Vin Apr 26, 2013 9:28 am

Corect Tavi, insa , situatia ciclului solar este flagranta.Este posibil sa existe o periodicitate de lunga durata si in modul de functionare al Soarelui.Nu avem date pe o perioada mare din pacate.Pe mine nu HAARP ma "roade".Ciclul Soarelui este interesant de studiat, ca avand actiune imediata asupra situatiei climatice. 8 minute daca nu ma insel, dureaza plecarea unui foton din atmosfera solara , pana este sesizat pe pamant.
P.S.Frumos articol despre antene .Felicitari!
P.P.S.Chestia asta cu HAARP-ul, as zice sa nu ne isterizam ca nu e cazul.

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
"sportivii" din ce in ce mai suparati............ :shock:

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde yo3hjv » Vin Apr 26, 2013 1:10 pm

Hm, stia ceva David Lynch (Twin Peaks).
Florentin, multam pentru info!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: HAARP - o primejdie globala

Mesajde YO9CHO » Vin Apr 26, 2013 2:19 pm

Doar am pus un link la ce se mai discuta in lume...

Isterizarea se referea la ce se mai discuta prin lume.Cum mi-as fi putut permite sa va acuz pe dumneavoastra de isterizare?
In rest, nici o grija, nici eu.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori