Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde YO8STB » Mie Mai 08, 2013 12:57 pm

Va rog cititi http://adevarul.ro/locale/timisoara/proprietarii-antene-tv-sarbi-unguri-somat-demonteze-instalatiile-cladiri-1_518a1c6f053c7dd83f7eb2a6/index.html.
Acu' intrebarea este cum ramane cu antenele radioamatorilor.
Vajnicii gardieni publici (ma scuzati ... politisti locali) timisoreni pot identifica cu succes toate antenele ??? inclusiv cele apartinand radioamatorilor ? :)

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo6rk » Mie Mai 08, 2013 2:49 pm

Si la Vaslui am vazut o hotarare de CL in care este solicitata montarea (mutarea) antenelor in afara orasului; evident se refera la GSM, radio si tv local cu emisie terestra. Ma intreb si sper... sa nu se trezeasca careva sa se ia si de antenele radioamatorilor.
Pacat ca nu exista in legislatie si o "directiva" clara care sa specifice ca radioamatorii au dreptul sa-si instaleze antenele specifice activitatii.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo2dno » Mie Mai 08, 2013 2:56 pm

Nu e vorba de toate antenele din oras, ci doar despre cele din centrul vechi. Chiar si asa, ne-am pus problema asta si cineva a vorbit cu primarul, care a spus ca daca se prezinta jandarmii la usa sa le aratam autorizatia de radioamator si e in regula. Pina acum nu am auzit de radioamatori care sa fi fost vizitati in sensul asta, cu doua exceptii, dar acolo au fost probleme cu vecinii reclamagii.

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo3cen » Mie Mai 08, 2013 5:03 pm

Si in Bucuresti, pe unele blocuri de 4 etaje, mai sunt piloni tip ţeava cu antene "colective" vechi de peste 23 ani. Unii piloni sunt atat de inalti incat antenele "vedeau" peste blocurile de 8 etaje din vecinatate. Unele ancore din sarma ruginita sunt rupte.
Daca o ţeava din fier de 1.5-2" si de vreo 12-15m inaltime, cade la un vant puternic peste marginea terasei blocului...

yo5pqj
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 15, 2013 10:30 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo5pqj » Mar Mai 21, 2013 8:03 am

Salutare tuturor. Din pacate si la Turda ( jud. Cluj) e aceeasi problema, am fost vizitat de 2 ori de acesti minunati " aparatori" a legii si am fost somat sa-mi dau jos antena parabolica ce era pusa pe balcon,..., sambata am facut asta sa nu se lase cu amenda promisa de ei, am putut sa le tot arat autorizatii , etc , nici o sansa. Norocul meu a fost sa nu am apucat sa pun antena de US, iar acum sincer imi e chiar groaza sa fac asta.... Culmea e ca nu stau in centru orasului sau in zona " istorica". Ma intreb pana unde poate duce prostia in aceasta tara....?

Toate cele bune si 73! :shock:

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo2dno » Mar Mai 21, 2013 9:37 am

@5pqj: Dar ai incercat sa mergi cu jalba-n protap la sediul roboteilor care au venit cu somatia ? Palmasii aia nu stiu prea multe, ei sint fostii gardieni publici, poate gasesti vreunul mai destupat la minte printre sefi. Sau la primarie, de unde a plecat ordinul...

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde YO9IRF » Mar Mai 21, 2013 9:38 am

Eu le-as cere legea sau HCL in baza careia vor sa amendeze si as studia-o bine, cu siguranta exista o portita, macar tehnica.

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde YO7MG » Mar Mai 21, 2013 10:04 am

Totusi ...sa vina sa ma someze "verbal" nu m-i se pare in regula, stiu ca pt orice contruit sau amplasat ilegal se da o somatie scrisa, cu un anumit timp daca este intradevar o hotarare a HCL.

yo5pqj
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 15, 2013 10:30 pm
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo5pqj » Mar Mai 21, 2013 2:15 pm

Am primit in scris un fel forma de ceva, asta la prima vizita, (era doar mama acasa, saraca tremura cand am ajuns ca ce am facut cu radiou` meu ca a zis militia ca nu e legal,..., o inteleg a trecut prin multe la 73 de ani ai sai), in care ne anunta sa dam jos antena parabolica conform cu nu stiu ce lege, nu am hartia la mine, apoi a venit unu cu chipiul pe ureche si sectoristu`( fostul sectorist), iar ala a zis ca daca pana luni, asta fiind joi nu o dau jos parabolica suntem pasibili de amenda, etc.
Destupati la minte nu stiu daca sunt in politie, cert e ca la primarie am dat de unu " destept" care a zis : << pot sa fiu si "astronaut cu legitimatie" daca nu apar in lege nu exist, legea conteaza>> :o , am incercat sa redau cat mai exact expresia. Drept urmare m-am executat. Asta e romanica noastra din pacate,..... :(

Tot respectul din lume. 73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Politia Locala Timisoara versus Antene :)

Mesajde yo8rqp » Mie Mai 22, 2013 9:27 am

Eu am asa ceva pe bloc si n-am primit,inca,nicio vizita...Ce-i drept,viitorul este incert.Din fericire nu locuiesc pe o artera principala din oras.
Fişiere ataşate
DSC01745.JPG
DSC01745.JPG (44.54 KiB) Vizualizat de 6670 ori


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori