Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo3hjv » Sâm Iul 13, 2013 5:18 pm

Nini a publicat un articol despre blocurile tip "sovietic" din Bucurestii Noi http://qsl.ro/nini/?q=node/352
Afirmatia legata de experimentul din Vatra Luminoasa nu este tocmai adevarata. Am crescut chiar vis-a-vis de un astfel de bloc, am prieteni care locuiesc acolo de doua generatii si nu s-a pus problema de a locui mai multe familii in acelasi apartament.
Exista in Vatra Luminoasa niste vile tip, realizate in 1938 pentru micii functionari ai unei companii in perioada interbelica. Regina Elisabeta a dorit sa faca locuinte pentru nevazatori; astfel, in cartier exista doua tipuri de locuinte tip: vila duplex pentru doua familii pe stradutele mici dintre Victor Manu si Vatra Luminoasa si blocuri de 3 etaje, pe Victo Manu si pe Vatra Luminoasa. In total au fost realizate cam 100 de astfel de constructii.
Dupa razboi si dupa instalarea comunistilor, aici au fost aruncati de-a valma, muncitori adusi de prin toate colturile tarii; intr-adevar, au fost instalate cate 3 familii intr-o viluta si 2 in apartamentele de bloc.
In anii 60 au fost realizate doua tipuri de constructii: blocurile "sovietice" si blocurile "H".
In blocurile "H" au fost mutati nevazatorii, care ocupau apartamente in blocurile de 3 nivele; in blocurile sovietice au fost mutati cei care ocupasera inainte vilutele duplex.
Au aparut si alte blocuri (blocul turn din Victor Manu, blocurile de 10 etaje de pe Vatra Luminoasa in apropierea depoului) si in acestea s-a mutat lume mai "fina" din gasca comunista (Emil Barladeanu locuia in blocul de 10 etaje de langa depou iar starea de arest la domiciliu de dinainte de 89 a determinat mutarea statiei de troleibuz la 75 de metri de o alta :D pentru ca lumea cobora fix in masinile de filaj de la Secu).
In anii 80, cu Universiada, s-a construit Patinoarul, Bazinul olimpic si a fost amenajat Parcul 23 August.
Au fost construite si cateva hoteluri care mai apoi au devenit blocuri de garsoniere (pe Maior Coravu si pe o straduta laterala din Vatra Luminoasa).
Situatia a fost relativ stabila pana cand a venit Revolutia si vilele au inceput sa fie vanate de "jmecheri". Criza de locuinte pentru ei a dus la ocuparea unei mari parti din Parcul (fost) 23 August si transformarea in condominii (langa str. Arh Harjeu, intre Maior Coravu si Bdul Basarabia).

Domnu' Nini, inainte de a face afirmatii, va rog sa va documentati, puteti afla multe intreband oamenii mai in varsta din zona.
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo3gh » Sâm Iul 13, 2013 7:34 pm

Cu " infierare comunista ":))) Glumeam ... eu am avut niste prieteni , acum in USA , care locuiau impreuna cu alta familie in zona descrisa. Aveau bucataria in comun , holul si ..... intrarea unde scria la sonerie asa : Ptr Fam. X sunati o data , ptr Fam. Y sunati de 2 ori !
Acelasi lucru se practica si in alte zone din YO3... de ex. la niste colegi de sc generala ( 1969- 70 ) in zona Ho-si-Min , la inceputul cart. Dr Taberei , asa numitele blocuri " militare " de tip sovietic ... imi amintesc perfect cartierele de alta data ... tot 2 familii in apartament ...
Cu respect,

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo5ovm » Sâm Iul 13, 2013 9:11 pm

Seara buna tuturor,
m-am bucurat mult citind acest articol"din putu gandirii"articol care ilustreaza o parte a activitatii noastre,este la subiect,e drept,lipseste predicatul,si ilustreaza cum nu se poate mai bine,ma repet,o latura a activitatii noastre de hobisti in ale radioului.
Bravos,un articol ne nota ............?
In rest,cum spunea un mare inaintas,toate bune si frumoase,Federatie???????? Care? activitati multiple,etc.!!!
Mai ramane de afisat un mercurial la produlele agricole din Piata Matache.
73 si succesuri !
yo5 ovm,
acelasi geo.

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo8rac » Dum Iul 14, 2013 12:29 am

Scuze, are vre-o legatura cu radioamatorismul?

Daca da, poate cineva sa-mi explice care este legatura?

73 de yorac!
73 de YO8RAC (Codrut) !

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo3gh » Dum Iul 14, 2013 7:16 am

E un articol al unui coleg de-al nostru , radioamator si el, aparut pe acest site.
Numai bine ,

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo8rac » Dum Iul 14, 2013 3:02 pm

Multumesc!
73 de YO8RAC (Codrut) !

yo3ccc
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 05, 2012 10:29 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo3ccc » Dum Iul 14, 2013 3:39 pm

Pentru Adrian YO3HJV!
Prin aceste prezentari de cartiere, asa zise staliniste, realizate dupa arhitectura sovietica a acelor ani (vor mai fi si altele cat de curand) eu vreau sa prezint, atat cat o sa pot, evolutia unor cartiere din Bucuresti. Chiar daca ai locuit vis-a-vis de un asemenea bloc in Vatra Luminoasa, fiind foarte multe si pe o suprafata atat de mare (intre str. Maior Coravu si str. Vatra Luminoasa), nu aveai de unde sa stii ce se intampla in fiecare bloc. Nu era asa ceva decat in putine cazuri, in Vatra Luminoasa, acolo decat s-a facut un experiment care apoi a fost aplicat si in alte cartiere. O sa-ti dau un singur exemplu. In urma cu vreo 3 saptamani, cand am fost sa fotografiez blocurile din Carierul Bucurestii Noi, am fost sa duc o carte pe care mi-a dat-o dl. Andrei Ciontu YO3FGL, d-nei Liudmila Pintilie, sotia celui care a fost regretatul George Pintilie YO3AVE si care, absolut din intamplare, locuieste intr-un asemenea bloc. Printre altele, si dansa mi-a povestit aceelasi lucru, ca atunci cand s-au mutat in 1953 in acest apartament cu 3 camere in care locuieste si acum, erau trei familii care foloseau in comun: holul de la intrare, bucataria si grupul sanitar. Ulterior, doua familii s-au mutat si au ramas numai ei in apartament impreuna cu fata. Atunci am aflat pentru prima data in viata mea de asa ceva. Eu nu zic ca nu pot sa si gresesc uneori, pentru ca nimeni nu este perfect. Totusi, consider ca cea mai buna solutie ar fi fost, daca aveai ceva sa-mi spui, sa folosesti de la mine de pe site, din bara de sus rubrica "Contact" si sa-mi trimiti un e-mail. Cred ca asa ar fi fost mai frumos. Pentru celelalte comentarii, nu pot sa spun decat ca eu merg dupa principiu: "Cainii latra, ursul merge!". Nu mai revin la alte comentarii, pentru ca le consider o pierdere inutila de timp!

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo8rac » Dum Iul 14, 2013 10:58 pm

Sunt si in Franta astfel de cartiere... am vazut ceva filme documentare...
Or fi dovada unei nevoi de dezvoltare... ?!
Pentru partea cu;
:Pentru celelalte comentarii, nu pot sa spun decat ca eu merg dupa principiu: "Cainii latra, ursul merge!". Nu mai revin la alte comentarii, pentru ca le consider o pierdere inutila de timp!"
va rog sa reformulati...
Multumesc &73 DE YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde YO4SI » Mar Iul 16, 2013 1:31 am

DSC03506.JPG
DSC03506.JPG (140.45 KiB) Vizualizat de 9194 ori
Hai sa fim rezonabili si sa nu amestecam constructiile cu dictaturile. In luna iunie am avut sansa sa stau o zi in Paris in drum spre Bretania. Un apartament cu doua camere, micut, strictul necesar, un fel de confort doi sau trei din anii 70 de la noi. 12 etaje, dar cu doua lifturi, iar la subsol, te pierzi intr-un labirint cu garaje. Priviti va rog poza. Blocurile, casele, sunt normale. Dar simbolul Parisului le face sa para deosebite. Am fost acolo ? Nu cumva am visat ? 73s ! Mircea = yo4si.

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Blocurile staliniste din Vatra Luminoasa

Mesajde yo8rac » Mar Iul 16, 2013 12:26 pm

Lanion?! Peros Guireq? parca asa se scrie...,. :)
Am trecut pe acolo cand eram la Romtelecom...
Frumoase locuri...

Blocurile parca erau din Marsilia, nu mai tin minte exact...
Si nu erau blocuri din zona centrala... cartier muncitoresc... cam la fel ca la noi...

Apropos de Paris, era la fel de murdar ca Bucuresti-ul in cartierele marginase... ba chiar si in centru pe strazi laturalnice... s'o fi schimbat?!
Cred ca se potriveste replica din "Unora le place jazul":
"Nimeni nu e perfect"

73 de yo8rac!
73 de YO8RAC (Codrut) !


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori