T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo5ovm » Mie Sep 04, 2013 9:20 am

Corect Vasile,
nimic nu mai trebuie sa ne mire! Observatia ta este atat de scurta si de cuprinzatoare incat nu lasa loc la interpretari sau comentarii.
Cei implicati merita felicitati !

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde YO9IRF » Mie Sep 04, 2013 10:08 am

yo3br scrie:yo2msb.... Care e problema ta ? fac QSOuri cu cine doresc eu si primesc QSLuri de oriunde imi place mie ! am QSLuri din Cipru de Nord [ 1B1AB este un bun prieten de al meu] si Kosovo. ei sunt obligati sa respecte legile de acolo.


In primul rand, conform regulamentului pentru radioamatori in vigoare pe teritoriul Romaniei, realizarea de legaturi cu statii care nu se identifica este interzisa (art. 22, (2) ); ori, indicativul T10VB este unul inexistent iar entitatea nu este recunoscuta de Romania sau ITU, fapt pe care ar fi trebuit sa il cunoasteti (Transnistria e in Moldova si prefixul alocat Moldovei e ER). Clusterul si mesajul dumneavoastra de pe forum stau drept dovada ale acestui fapt, amenda e de la 500 la 1300 RON.

In al doilea rand, e chestiunea morala: Transnistria e un teritoriu al republicii Moldova invadat si ocupat de fortele armate ruse, iar aceasta activare e o propaganda catre incercarea Rusiei de a obtine recunoasterea Transnistriei ca stat independent. Pana acum doar Abkhazia si Osetia de Sud (alte doua teritorii invadate si ocupate de rusi, ce fac parte din Georgia) au recunoscut independenta Transnistriei, asa ca treaba nu prea are succes international, dar cu radioamatori care lucreaza acest indicativ pirat, recunoscand practic Transnistria ca entitate independenta, treburile s-ar putea sa mearga mai bine. Folosirea radioamatorismului ca mijloc de propaganda si participarea voluntara la aceasta sarada propagandistica numita T10VB mi se pare o pata de murdarie urat mirositoare pe ce ar trebui sa fie acest hobby, iar sustinerea acestui indicativ doar de dragul obtinerii unui QSL cu niste litere noi pe el dar fara nici o valoare spune multe despre coloana vertebrala a celor ce o fac.

Pe langa toate astea, mai e si problema identitatii nationale si a cunoasterii istoriei: Moldova (inclusiv Transnistria) este un teritoriu romanesc (cu limba, cultura, obiceiurile noastre) ocupat de rusi in urma celui de-al doilea razboi mondial. Pe granitele alea s-a varsat sangele unor parinti sau bunici de-ai nostri, dar nu ca sa adauge azi unii dintre noi un QSL nou la colectie.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde YO6EX » Mie Sep 04, 2013 10:38 am

Privind atitudinea lui YO3BR, operator Dermengi Unal Erduan, voi informa Comunitatea Turca din Romania pentru atitudinea d-lui fata de situatia din Republica Moldova, respectiv regiunea numita Transnistria.
Moldovenii sunt fratii nostri romani si nu putem trece cu vederea asemenea atitudine.

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde YO7BPC » Mie Sep 04, 2013 11:39 am

Într-o deschidere de E-sporadic în 2m, cu câțiva ani în urmă, am lucrat cu o stație cu indicativ nou pt mine. Era din Transnistria dar am aflat numai ulterior după ce am consultat qrz.com. N-am trimis qsl și nici până acum n-am primit vreun qsl din acest "nou" prefix. Să presupun că nu confirmă fiind conștienți că nu sunt în legalitate?
Mihai, YO7BPC
73 de YO7BPC

ER1BF
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 22, 2011 7:59 am
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde ER1BF » Mie Sep 04, 2013 12:49 pm

ER1BF-@ 3500.0 T10VB PIRATE ! False call sign ! 0749 04 Sep

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo3hjv » Mie Sep 04, 2013 9:23 pm

Corect si simplu: indicativ pirat, nu avem ce lucra. Restul este isterie. Imi place aia cu comunitatea turca, imi aminteste de trei sferturi din manualul de istorie a Romaniei in care diversi vice-voda dadeau cu para la Inalta Poarta sa moara capra vecinului.
Eventual, sa cereti retragerea autorizatiei emise de Comunitatea Turca! :P :P :P
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: T10VB Transnistria - invitatie la boicot

Mesajde yo3hjv » Joi Sep 05, 2013 5:42 pm

Deh, ma mancau degetelele mai de demult! :lol:
Bine ca sunt "avocatel" si nu "avocatzea"! Era mai rau atunci!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor



Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori