Tepar "Remmy"

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
YO4SJO
Mesaje: 8
Membru din: Dum Sep 15, 2013 8:50 am
Contact:

Tepar "Remmy"

Mesajde YO4SJO » Dum Sep 15, 2013 9:39 am

Stimati colegi forumisti, va rog sa fiti atenti cand cumparati de la un "domn" care isi spune Remmy (ionhulea90@yahoo.com, pe numele sau adevarat Burlan Aurelian din Tg. Jiu) care s-a dovedit a fi tepar in relatia cu mine.
In urma unui anunt postat de acesta, am negociat vanzarea unei antene militare + 2 izolatori ceramici la pretul de 50 de lei + transport prin posta romana.
Cand am primit coletul am avut surprinza sa constat ca a trimis doar antena, fara cei doi izolatori suplimentari. O alta surpriza a fost costul transportului: individul a inclus "voiniceste" in transport suma de 15 lei, desi costurile de transport au fost de doar 9 lei.
La reprosurile mele adresate pe mail, individul a afirmat ca nu a negociat asa ceva (desi a cautat nu a gasit mail-urile), iar cand i-am trimis o copie a acestora, a schimbat "placa", acuzandu-ma ca umblu cu miloaga si ca nu mai discuta cu mine!
Ca masura de precautie, teparul nu-si da nici numele real, nici numarul de telefon pe site-ul de anunturi, desi se lauda ca trimite zeci de colete pe luna si nu are astfel de probleme!
Asa ca, spre binele vostru, va rog sa fiti atent la acest tepar, BURLAN AURELIAN din Tg. Jiu!
73!

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde yo5ovm » Lun Sep 16, 2013 12:32 pm

Salut yo4sjo,
exista o vorba,pe astfel de drumuri,umbla astfel de carute,mai exact aparitia si postarea cu disperare a anunturilor de fiece neica nimeni fara indicativ dar mai ales tranzactionarea cu acestia din parte noastra,se lasa cu un gust amar.
Nu incurajez astfel de tranzactii,nu-i agreez pe site,acest lucru s-a mai discutat aici dar fara un raspuns prompt din partea celui ce detine siteul,cat i-mi exprim deschis dezaprobul de a fi lasati sa posteze aici oricine orice,de cele mai multe ori punand anunturi cu nimicuri pe care nimeni in ziua de azi nu le mai foloseste,lucruri fara valoare,chiar si pentru cei cativa constructori cara au mai ramas prin yo,si posteaza,posteaza in nesimtire cate un condensator in fiecare anunt!
Iar rezultatul,iata-l !
TEPAR !
Nu ne ramane decat sa trecem peste aceste anunturi,ignorandule si cu atat mai putin sa nu facem tranzactii cu persoane dubioase fara a avea posibilitatea de a le verifica inainte,lucru care-l putem face,oarecum,rugand pe unul din noi din zona respectivului cu anuntul,sa-l verifice,eventual sa-l achite si sa-l trimita,asta desgur costa timp si ..............bani.
Alegerea stimati colegi va apartine.
73,fara astfel de evenimente,si deschideti bine ochii pana sa deschideti punga!
yo5 ovm,geo

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde YO8RFS » Lun Sep 16, 2013 1:46 pm

E bine de stiut numele acestui exemplar ! In special cel real !! Daca cinstea lor valoreaza citiva lei atunci e clara calitatea lor.!!
Poate facem si un Top Rusinica ! :mrgreen:

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde yo8rqp » Lun Sep 16, 2013 4:53 pm

Poate facem un "TOP RUSINICA" si pt cei care scriu incorect limba romana.Formulari pe forum ca "i-ti","i-mi",etc, imi dau fiori!Nu este firesc ca un om care-si aroga in comunitatea radioamatorilor titlul de inginer sa faca grave greseli de gramatica intr-un enunt simplu.Radioamatorii sunt iubitori de arta comunicarii,indiferent daca ea se face prin intermediul lui Hertz sau altfel.Acest forum este public si este vazut de copii.Poate si de copiii nostri.Nu ne dorim sa fim un exemplu negativ in formularea unei fraze,nu-i asa?
Pentru a fi ontopic,aduc pe tapet postarea lui yo5ovm,care are niste greseli gramaticale impardonabile.As vrea sa cred ca sunt facute in graba.Dar tare ma tem ca nu "graba" este motivul...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde yo3gh » Mar Sep 17, 2013 8:44 pm

@yo8rqp : cu scuze , nu se poate aroga un titlu de inginer in comunitatea radioamatorilor ? Doar pompierii sunt admisi ?
Atentie esti off topic - nu se discuta despre greselile de gramatica si nu esti moderator pe acest site ... ai gresit site-ul :) ... acolo unde esti modetator adminul are grave lacune ref lb romana , nu ai curajul sa ii spui ? :)
Scuze Ciprian de off topic dar ...... Poti sa il stergi ...

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde YO8RAA » Mar Sep 17, 2013 10:48 pm

yo3gh scrie:@yo8rqp : cu scuze , nu se poate aroga un titlu de inginer in comunitatea radioamatorilor ? Doar pompierii sunt admisi ?
Atentie esti off topic - nu se discuta despre greselile de gramatica si nu esti moderator pe acest site ... ai gresit site-ul :) ... acolo unde esti modetator adminul are grave lacune ref lb romana , nu ai curajul sa ii spui ? :)
Scuze Ciprian de off topic dar ...... Poti sa il stergi ...


Efectiv nu pot intelege dorinta morbida a unora de a se face de ras doar din dorinta de a se baga in seama.
A lua apararea unuia care nu cunoaste gramatica nici macar la nivel de clasa a patra pe motiv de off topic poate nu e atat de grav(poate doar o afinitate "culturala" intre aparator si faptuitor)...
Dar mi se pare inadmisibil sa dai lectii cuiva, sa vorbesti despre lacune in cultura altuia ... cand tu de fapt nu intelegi cuvinte simple din limba ta materna.
A nu cunoaste ce inseamna "a aroga" indica mari carente si cred ca nu se poate invoca nici o scuza cum ar fi viteza de scriere sau tastatura defecta.
Cineva tocmai a ratat o buna ocazie de a nu se face de ras.
"
AROGÁ, aróg, vb. I. Tranz. A-și atribui în mod abuziv o calitate, un drept. – Din fr. s'arroger, lat. arrogare.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de romac | Semnalează o greșeală | Permalink "

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde yo3gh » Mar Sep 17, 2013 10:54 pm

Stiu ce inseamna a aroga , nu inteleg de ce atata securitate la dl. pompier, sa verifice el pe toata lumea, daca e inginer sau nu. :) . Il deranjeaza acest titlu de inginer :) probabil ...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde n2yo » Mar Sep 17, 2013 10:56 pm

Pentru YO3GH: Este acceptabil ca unele discutii sa mai iasa si un pic in zona "off topic". Ceea ce nu e bine este cand acestea deraiaza. Sper sa nu fie cazul si cu subiectul de fata, aflat in categoria "Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii".

73s de Ciprian N2YO


yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Tepar "Remmy"

Mesajde yo8rac » Mar Sep 17, 2013 11:56 pm

Just for fun!
Si matematica imi place... :)
Citez:

"bloc in stare perfect
finali BLX14
atentie NU VIND CHICIURI,SUPERVECHITURI si nu dau TEPE GARANTAT 100 LA 1000"

Garantia de 10% este reala? Cum se traduce? 9/10 tepe sau 1/10 tepe? :)

100 LA 1000 = 10%

:):):)

P.S. CHICIURI == kitch ?!

73 de yo8rac!
73 de YO8RAC (Codrut) !


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori