pilon YO8RNI

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Lun Sep 30, 2013 3:56 pm

Multumesc Robert!
Daca ai spatiu, nu prea merita sa faci unul autoportant, e simtitor mai scump si ocupa o suprafata la sol mai mare.Ce-i drept, nici ancore nu ai sa dai cu capul de ele.Si mai depinde si de inaltimea la care vrei sa ajungi.Initial am vrut si eu sa il fac asa, dar am preferat sa-l ancorez.
Succes oricum!
Bob

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Dum Oct 06, 2013 7:53 pm

Seara buna!
Am reusit in aproape 2 zile de munca sa ridic 6 din cele 7 tronsoane ale pilonului si sa montez primele doua rinduri de ancore....Practic acum pilonul are 18,5m.A fost un efort fizic intens, am o febra musculara pe masura, insa e grozav sa-l vad in stadiul asta.A mai ramas tronsonul cu rotorul si mastul, inca mai studiez modalitatea de a-l pune, impreuna cu antena cu macaraua, cu gin-pol-ul ca si pe celelalte si ulterior antena cu macaraua, nu stiu inca.Incerc pe cit posibil sa scot macaraua din ecuatie, nu e chiar ieftina.Insa daca o sa fie nevoie, asta e.
Am avut ajutoare importante fara de care nu as fi reusit si carora le multumesc si ii mai astept,ca mai avem treaba, hi -Tic, YO8RFS, cel care s-a incumetat si s-a urcat cu mine pe pilon, Mihai, YO8RHT, Petrica,YO8RKP, Puiu, YO8RBG, Mugurel, YO8RHM care a facut niste poze grozave din hexacopterul sau si, evident, Manon, sotia mea care ne-a sustinut cu cafele, ceaiuri si placinte!Si care a acceptat sa vada, atunci cind se uita afara pe geamul de la living sau cind iese din casa,fix unul din punctele de ancorare:-),vedeti o poza cu amplasarea in album.
Cele aproape doua luni de documentare au fost de folos, nu am avut nici o problema deosebita, tronsoanele au fost imbinate inainte la sol,gaurite ,marcate asa ca sus au venit la fix.Singura treaba dificila a fost mutarea gin-pol-ului la urmatorul tronson, cind sustineam cele mai bine de 3m de teava in echilibru pina il fixam la locul lui.Totusi, deja la ultimele mutari am invatat cum sa o fac sa fie mai usor si la ultimul tronson am fost singur pe pilon.
O sa mai revin cu detalii pe masura ce avansez!
Fotografii aici:
https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/5931667624550265953?authkey=CM-QytWYg6qDRg
Fotografii mai in detali si explicatii cind o sa finalizez.
73!
Bob
YO8RNI

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo7lfv » Dum Oct 06, 2013 8:27 pm

Ce bine ca cineva mai face cate ceva in radio de nivelul asta . M-am uitat pe poze si sunt extrem de clare pentru cine vrea sa faca asa ceva . Si eu am cochetat cu acest tip de pilon . Ma bucur ca sunt radioamatori in 8 care sar in ajutor , e mare lucru . Felicitari Bob.
73! yo7lfv Robert

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo8rhm » Dum Oct 06, 2013 9:02 pm

Am visat de multe ori la un asemenea pilon "impodobit" cu antene care mai de care dar niciodata nu am realizat cata maunca implica sa realizezi un asemenea proiect. In weekend-ul asta am vazut cat efort si pasiune presupune montarea, fie si partiala, a unui asemenea pilon. Cred ca dorinta de finalizare ii da lui Bob (YO8RNI) puterea de a sustine un asemenea efort fizic cat si financiar, pentru ca numai cine nu a trecut sau participat la o asemenea experienta nu are cum sa-si dea seama de acest lucru.
Felicitari celor care au participat la actiune, nominalizati de Bob, in special lui Tic YO8RFS, care la cea de-a doua tinerete are curajul sa stea suspendat la asemenea inaltime.
Nu pot sa nu-i multumesc lui Manon, sotia lui Bob, care ne-a delectat cu bunatati, ceaiuri calde si sucuri naturale, binevenite dupa un efort intens (in imagini se vede masa improvizata, foarte calda, la propriu si la figurat, care a fost imortalizata mai spre sfarsit, dupa ce aproape s-a golit.
Sa speram ca vom vedea pilonul finalizat si ca vom putea da o raita prin frecvente de la statia cu indicativul YO8RNI.

73 de YO8RHM

03.jpg
03.jpg (138.82 KiB) Vizualizat de 6967 ori


02.jpg
02.jpg (131.4 KiB) Vizualizat de 6967 ori


01.jpg
01.jpg (134.22 KiB) Vizualizat de 6967 ori
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Lun Oct 07, 2013 5:30 am

Multumesc pentru vorbele frumoase!
Robert, daca ai sa vrei sa te apuci de un asemenea pilon, am o gramada de informatii sa-ti dau!
Mugurel, va asteptam cu mare drag!De altfel si Vladimir dar mai ales Andrei ma intreba ieri cind mai vine Calina! :P Nu stiu ce au facut ei pe acolo jos, dar ai mei mai vroiau!
O saptamina frumoasa tuturor!
73!
Bob
YO8RNI

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8RNI » Lun Noi 04, 2013 9:28 am

Neata!
Dupa citeva saptamini-de fapt mai mult sfirsituri de saptamina-de munca am reusit sa ridic si ultimul tronson de pilon si sa pun antena, nu fara peripetii si nu fara costuri....
Din cauza gin-pol-ului facut gresit, nu am reusit sa ridic ultimul tronson cu el si pentru ca oricum cea mai sigura si usoara cale-de fapt nici asta nu a fost chiar usoara, fie vorba intre noi- de a ridica antena a fost cu macaraua, am rezolvat ambele probleme asa.Atit doar ca o macara de genul asta-de 40m, nu e ieftina deloc....si nici nu o gasesti oriunde sa poti trata direct cu macaragiul.Cost total macara-3000ron,dupa negocieri, a dracului de scump:-(( Ca idee, oficial e 650ron/h fara tva taxare min 5h....Si la banii astia m-a si incurcat, astfel ca am inceput la 16 treaba si am terminat pe intuneric la 19:30...Sint citeva poze din ziua respectiva aici
https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/5942292974070816545
Nu prea multe, ca nu prea imi ardea de poze...Am stat pe pilon trei ore jumate, niciodata nu mi-a placut mai mult sa ma intind pe pamint ca atunci cind am coborit,hi!Am avut febra musculara toata saptamina:-)
Sigur, am facut niste greseli la ridicat, a doua oara o sa stiu:-)O sa va zic si despre astea mai incolo.
Abia simbata am reusit sa o orientez, sa pun cablurile si sa o folosesc....
Prima legatura a fost K9W in 40m, la a treia chemare:-)Bucurie mare.Si receptia e grozava, venea cu 59 la mine, iar pe windom, de ex, nici nu se auzea...
Citeva poze cu antena aici
https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/5942285057584105377
Mai am inca de lucru la impamintare, trasee pentru cablu etc, asigurat capetele ancorelor, etc.
O sa mai pun poze pe masura ce mai lucrez la proiect.
Nu pot sa nu multumesc din nou prietenilor de la YO8KGL, YO8RFS,YO8RHT,YO8RKP fara de care nu as fi reusit...Sfaturi "parintesti",hi! foarte utile am primit si de la Morel,4X1AD pe tot parcursul proiectului,multumesc mult!

O saptamina buna!
73!
Bob
YO8RNI

PS
Care va ginditi la pilon, nu ezitati sa aruncati un ochi si poate un telefon la anunturile lui YO5OVM...Tronsoanele scoase la vinzare sint super ok ca si pret...Pe mine m-a costat aproape dublu sa-l fac aici si au fost si probleme!Atit doar, sper sa nu se supere GEO pe mine, dar pilon neancorat la 21-30m cu segmentele respective....NU!Poate doar daca nu pui antena pe el, dar nici asa!Pina pe la 15m poate.Va puteti uita si pe siteul http://www.rohnnet.com/ unde gasiti foarte multe informatii despre piloni de antena, ancorati sau nu.Totul e sa aveti rabdare cu unitaile de masura imperiale...
Fişiere ataşate
ob12-6.JPG
ob12-6.JPG (90.49 KiB) Vizualizat de 6661 ori

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO8DHD » Lun Noi 04, 2013 9:41 am

Spionule.... :D :D :D De abia ce l-ai terminat si deja ai politia la poarta?
FELICITARI!!!!
P.S. Pentru ceilalti, curtea lui Bob avea deja un pilon rabatabil, pe casa noua un spiderbeam si mai multe verticale asa incat cand le-a montat prima data vecinii (cei mai in varsta) l-au catalogat spion.. :lol: :lol: Zona unde locuieste este la o intersectie destul de circulata asa ca prima poza din cel de-al doilea link postat de el prezinta prezenta zilnica a radarului la poarta lui. :twisted:

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde YO3JW » Lun Noi 04, 2013 10:50 am

Ce imi place cand vad cate o realizare!
La mai multe....

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo5ovm » Lun Noi 04, 2013 11:26 am

Salut Ionut,multumim ca ne-ai dus cu realizare ta pana la capat,sa te folosesti sanatos de ele,pilon antena, multi,multi ani de acum incolo ! Doar asa vom putea sa scoatem capul si noi in marile concursuri,desi sant unii mai hatrii la suflet, care ,pot la fel de bine sa ridice pilon din 3 tevi sudate,hi ! Vezi alte comentarii ! Dar sa-i lasam si sa ne bucuram si noi impreuna cu tine de realizare.73 si asa cum am promis cu speranta ca sanatatea i-mi va permite,voi venii personal sa te felicit la un pahar de vin de Husi !

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: pilon YO8RNI

Mesajde yo8cgr » Lun Noi 04, 2013 4:04 pm

Felicitari si multa bafta in continuare.
O realizare de exceptie pentru YO. Am mai vazut asa ceva la CSTA Suceava.
Inca o data felicitari si multa sanatate tie si QRA-ului. Sper sa reziste multi ani si sa te bucuri de realizari. De asemeni salutari si baietilor ce te-au ajutat (l-am vazut in poze pe Petrica si Mitica).


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori