Am aruncat o piatra

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Am aruncat o piatra

Mesajde yo5ajr » Vin Noi 01, 2013 7:40 am

Am aruncat o piatra.
"Un nebun (ca mine) arunca o piatra in lac si 100 de radioamatori nu-l mai pot scoate."
Cam in aceasta postura ma simt. Cine poate diagnostica ce boala mistuie radioamatorismul
YO? Cine poate elabora o strategia de tratamente pentru vindecare? Cine poate
indeparta orgoliile, prejudecatile, oportunismele din mentalitatile noastre? Au inceput
sfasierile nemiloase pe tema unui hobby, oameni valorosi de altfel se angajeaza
in tirade din care curge veninul infectand mica noastra societate aidoma a populatiei
si el "fragmentat" la randul lui de "inteleptii alesi". Cu totii avem dorinta sa construim
ceva bun, ceva trainic si in loc de o mica cetate unde am gasi intelegere si ocrotire
in mijlocul uneor framantari economice si morele - iese "turnul Babel" pentru ca
cu totii vorbim pe o limba pe care nimeni nu intelege, nimeni nu percepe cu inima.
Intre timp ceasul ticaie nemilos, timpul ireversibil marcheaza episoade rusinoase
pe care nu se mai pot nici-o data repara pentru ca au intrat in istoria secundei trecute.
Au aparut SRR apoi ARR - este dovada ca democratia exista. Din scrierile lui Pit,
YO3JW inteleg ca ARR vrea sa preia fraiele FRR, de si ARR prin YO9RIJ - Petrica
declara cu nu are aceasta intentie, din contra - vor sa colaboreze cu FRR. FRR la
randul lui TACE. Ce sa inteleaga cititorul simplu? Pai..."astia se incaera pentru un
ciolan imaginar - da le draq....sa se sfasie". Cu totii isi pierd credibilitatea. In loc
sa se colaboreze in folosul general, se sfasie. PresedinteleFRR evoca ca este sabotat
dar nu ia o pozitie transanta si deschisa. Ovidiu YO9XC este mahnit de aparitia
articolului meu "Toamna FRR" chiar inaintea simpozionului Buzau ne intelegand
ca buna intelegere nu trebuie sa fie doar la suprafata, ca ignorarea fenomenelor
semnalate duce la inflamari. Intre timp.....FRR TACE. Aud ca validarea CN US este
sub semn de intrebare pentru ne desemnarea in timp a arbitrilor....FRR TACE.!!
Aud ca YO8WW a fost sanctionat sa nu mai participe la concursuri.....apare in
diferite clasamente....FRR TACE!! Site - ul FRR e varza....FRR TACE!! FRR
prin Presedintele lui face protocol de colaborare cu IGSU iar acum primeste
critici vehemente in loc sa percepem ca este un inceput, ca acest protocol
este ca un "cal troian" introdus in primele verigi al statului dupa care poate urma
"cucerirea cetatii" ca si noi radioamatorii sa fim bagati in seama cu antene cu tot.
Vedeti dragilor cum se construieste "turnul Babel"? Scriu aceste randuri in preajma
intalnirii din Buzau unde dupa "fillingul" meu se vor discudezbinareta multe aspecte din
soarta involburata al radioamatorismului. Doresc din inima un spirit de conciliere
si indemn la UNITATE nu la dezbinare. Uitati - va in ochii partenerilor si descoperiti
bunele intentii si in special inima pentru acest hobby.
Succes intalnirii din "Mousaios" (Buzau) 73 de yo5ajr Miki

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo3jx » Vin Noi 01, 2013 8:40 am

Cum cine? Eu, cand voi fi secretar general al F.R.R. 73, Dan-Liviu VOICULESCU, YO3JX.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo5ajr » Vin Noi 01, 2013 9:42 am

Admir si respect sincer curajul draga Dan. Vant bun la pupa. 73 de yo5ajr Miki

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde YO3JW » Vin Noi 01, 2013 11:25 am

Miki
Te inteleg!
Incerc sa-l inteleg si pe Dan YO3JX. Eu unul la varsta mea nu mai am veleitati sa devin angajat nici la stat si nici la privat. El VREA! Dece? El tot incearca sa convinga.....
In una din mesajel de la o alta rubrica am scris:
"Din pacate se tot creaza animozitati intre diferite grupari, unele chiar in cadrul aceleasi localitati sau grupari in care unii trag hais si alti cea. Nu crezi ca am fi bucurosi cu toti daca s-ar pune treburile pe tapet si sa se stabileasca: Noi facem asta ca stim mai bine, voi cu asta si ceilalti cu altele. Nu! Acum fiecare trebuie sa arate ca el este mai "vartos" si are mai multi in spatele lui care il sustin!"
S-a facut trimitere chiar la IARU: vezi ca si ei recomanda asezarea la masa discutiilor!
Cine ne opreste sa facem aceasta discutie, da pe bune! Nu cu soparlite bagate pe ici, colo. Sau cu pretentii ca eu "le" am mai mari decat tine ! Sau ca eu stiu mai bine!
Dar se pare ca este o meteahna nationala.....
In final totul se contabilizeaza per YO

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde YO4SI » Vin Noi 01, 2013 3:41 pm

Astazi, 1 noiembrie, este Ziua Nationala a Radioului. Se implinesc 85 de ani de la primele emisiuni de radiodifuziune din Romania. S-a infiintat SRR, Societatea Radiodifuziunii Romane. Asta seara cred ca vom afla lucruri foarte importante de la sedinta CA a FRR de la Buzau.
Daca nu va fi asa, atunci nu vom mai avem nicio speranta de linistire a apelor. Ajuta-ne Doamne ! Mircea = yo4si

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo5ajr » Vin Noi 01, 2013 5:04 pm

Suntem pe aceas frecventa Mircea....pe deasupra e si timpul sa amintim la cei plecati dintre noi spre vesnicie, ca ne au lasat in urma un trecut asa cum a fost, cu bune si rele. Doamne da sa nu sa transforma acolo intr-o galceava de balci. Poate poate se vor limpezi apele, dar asta e numai o dorinta. Pe la noi asa se spune...no, nu-i bai - nici-o data nu a fost sa nu fie cumva... :)))) 73 si sanatate. Miki

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo9rij » Vin Noi 01, 2013 6:40 pm

Miki in ciuda tuturor piedicilor, sunt sigur ca in aceasta seara TOTI de la masa rotunda vor fi cu capul pe umeri si vor hotari spre binele radioamatorismului YO. Nu exista alta cale! 73! YO9RIJ

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo5ajr » Sâm Noi 02, 2013 1:46 am

Hmmm.....eu nu cred ca masa va fi rotunda iar comesenii poarta cu totii capul pe umeri....dar...."om trai s,om vedea" Iartam-i scepticismul potrivit caruia "speranta moare ultima". 73 si sa ne auzim de bine. yo5ajr Miki :roll:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo8cln » Mie Noi 06, 2013 1:46 pm

Uite asa s-a terminat tot ,de fapt vine iarna, nu numai pt. noi, ci si pt. frr! Intrebarea este: daca pt. frr va veni si primavara? A fost Buzau, a fost CA al frr, totul top secret, nimic, niciun comunicat , nici de bine nici de rau! Protocolul cu ISU va fi implementat de gon pe tot teritoriul YO fara sa aiba nevoie de sprijinul nimanui!Ori protocolul vizeaza numai yo3 ? Dar se pare ca am cam fost redusi la tacere !? 73! de yo8cln

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Am aruncat o piatra

Mesajde yo5ovm » Mie Noi 06, 2013 2:59 pm

Salutari,
ei nici chiar asa,iarna vine pentru noi, FRR e congelata de la disparitia raposatului Vasile,fiei tarana usoara si iertat,sau mai degraba noi iertati,unii,chiar si eu eram nemultumit la un moment dat dat de prestatia lui.Dar iata ca,vorba romaneasca : Rau cu rau dar mai rau fara rau,s-a adeverit!
La imbulzeala de la Buzau a CA am inteles de la cei ce au fost prezenti din Oradea,ca fuse imbulzeala mare,tipete,benere, :evil: unii era cu ARR,alti cu FRR,in final a ramas tot asa,ninica,au plecat acasa cei din CA ca tre sa le intre banii pe Octombrie,sa-i prinda acasa postasu,tov. neacsu mai ia si pensioara de fost si actual securist,sarman di dansu,vreo 6000 di leuti,asaca trai pi vatrai, la anu mai fac dansi o adunare,mai trece un an,iar cei nemultumiti nu au decat sa scrie acasa!.In rest,73 si mers pi burta,ca apa-i mica.geo. :x


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori