Ceva de citit intr-un week end ploios

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde 4x1ad » Dum Aug 01, 2010 1:33 pm

http://www.sherwood-engineering.com/doc ... 2008-9.pdf

Nu e obligatoriu sa fiti de acord cu toate parerile lui NC0B, dar problematica generala merita atentie.

73,
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde 4x1ad » Sâm Noi 13, 2010 10:41 pm

Inca ceva de citit intr-un week-end ploios: datele tehnice si manualul de utilizare al unei interfete care permite controlul total prin internet al unei statii de radioamatori amplasata intr-un QTH departat. Produsul se numeste RemoteRig iar site-ul firmei ofera toate informatiile necesare setarii pentru o multitudine de transceivere (inclusiv liniare si rotoare de antena) ,practic majoritatea transceiver-elor de pe piata. Dupa opinia mea (subiectiva), este cea mai flexibila si completa solutie de integrare si remote pe piata la ora actuala. In mod sigur, solutie buna si ieftina pentru cei ce se confrunta cu vecinii rai si administratorii incuiati si care au la dispozitie al doilea QTH in afara orasului. Mi-a placut mult si solutia simpla si populara de folosire a transceiver-elor cu panel frontal detasabil.
http://www.remoterig.com/downloads/Remo ... manual.pdf
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde ham-radio » Dum Noi 14, 2010 6:47 am

Multumim pt. info.

Aplicatia este extrem de utila si ingenioasa.
am citit pe situl producatorului
ca este folosita de peste 700 radioamatori
aceasta " telecomanda " .

Intradevar, grozava treaba cu folosirea panourilor detasabile.

Altfel, avem nevoie de 2 transceivere identice, sau nu ?

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde 4x1ad » Dum Noi 14, 2010 9:36 am

Ham-radio: nu, nu e nevoie de 2 transceivere. Singurul transceiver este amplasat in site-ul cu antene si legat la statia de control prin internet si interfata RemoteRig. Pe partea de control (operator) ai doar un PC conectat la net prin intermediul celei de-a doua interfete RemoteRig si cu ajutorul unui program de genel HamRadio Deluxe controlezi de la distanta toate functiile transceiverului departat (plus functiile rotorului de antena si ale liniarului), cu ajutorul monitorului, mouse-ului, a claviaturii si a cheii/manipulator morse. A doua varianta de configurare, cand se dispune de un transceiver cu front panel detasabil, nu mai este nevoie de vreun PC; pe partea de control ai panoul frontal original al transceiverului (plus microfon, difuzoare/casti si cheie CW) conectat la net prin interfata RemoteRig iar la site-ul cu antene, ai restul transceiver-ului conectat si el la net prin intermediul celei de-a doua interfete (PC doar la setarea initiala).
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde ham-radio » Dum Noi 14, 2010 2:38 pm

Va salut si va multumesc pt. clarificarile si precizarile binevenite.
Pe situl producatorului se accentua faptul ca nu mai trebuie PC - nu era insa foarte evident daca aceasta conditie era valabila numai pt. TRCVR cu fata detasabila si / sau TRCVR " desktop ".
Oricum, ambele variante sunt foarte utile.
Am vazut demonstatiile ca atare si pe youtube. Buna treaba - Multumim !

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde 4x1ad » Mie Dec 01, 2010 11:46 am

Celor interesati, le semnalez un material interesant semnat de vestitul N6BV. Este vorba de un studiu de caz privind propagarea in HF si stratul sporadic E, analizat cu ocazia WRTC 2010.

http://www.nccc.cc/misc/N6BV-PVRC-NCCC- ... radicE.pdf

73,
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

nikohd
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 05, 2010 12:33 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde nikohd » Dum Dec 05, 2010 12:55 pm

ms de pdf
Pastile de slabit eficiente.Afla mai multe despre produse !

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ceva de citit intr-un week end ploios

Mesajde 4x1ad » Joi Dec 23, 2010 8:31 pm

In atentia celor interesati:

In sfarsit am reusit sa gasesc cartea “Radioreceptoare – proiectare si scheme comentate” scrisa de colegul nostru, ing.Florin Cretu, YO8CRZ. Este vorba de editia 2007, editie revizuita si completata a cartii initial aparute in 1998.

Aparuta in editura Tehnopress, cartea se adreseaza radioamatorilor avansati si celor care studiaza acest domeniu. Iata capitolele principale ale cartii, organizate dupa structura unui receptor modern de performanta :

 Arhitectura interna a radioreceptoarelor
 Circuitul de intrare in radioreceptoare
 Amplificatorul de RF
 Proiectarea amplificatoarelor de zgomot mic
 Mixere de receptie
 Blocul IF
 Oscilatoare
 Sinteza de frecventa
 Demodulatoare
 Circuitul AGC
 Etajul de AF
 Blocul de alimentare
 Circuite de alimentare
 Teoria zgomotului
 Zgomotul in mixere
 Masurarea zgomotului
 Parametrii principali ai radioreceptoarelor
 Problematica EMI ai radioreceptoarelor
 Scheme practice de radioreceptoare
 Software Defined Radio-SDR
 Componente si materiale utilizate in radiotehnica

Capitolele si subcapitolele concentreaza si acopera domenii din cele mai diverse din problematica receptoarelor prezentand o sursa serioasa de informatie si expertiza in domeniul radio, un adevarat tezaur informational pentru un radioamator cu cunostinte medii si avansate in electronica, Din cate stiu, nu a aparut niciodata in Romania, o carte atat de detaliata in domeniul receptoarelor, un ajutor atat pentru cei ce doresc sa proiecteze si sa construiasca un receptor de performanta cat si pentru cei care doar doresc sa-si largeasca orizontul tehnic. Nici in literatura tehnica pentru radioamatori din strainatate, nu exista materiale atat de bogate despre problematica receptoarelor, toate sub auspiciile unei singure carti. Cartea este realizat intr-o forma editoriala ingrijita si atractiva. Daca ar fi tradusa in engleza, ar sta cu cinste printre cartile din patrimoniul international al literaturii tehnice destinate radioamatorilor. Si sursele bibliografice pe care se bazeaza cartea sunt unele dintre cele mai prestigioase din domeniu.

In opinia mea, cartea este scrisa cu multa competenta si profesionalitate si merita toata atentia radioamatorilor romani. Se poate procura contra sumei de 30RON prin comanda online pe site-ul http://www.librarie.net sau http://www.depozituldecarti.ro si se primeste cu plata ramburs.

Sper ca in viitorul apropriat, autorul sa ne delecteze si cu carti la acelasi nivel despre antene, unul din domeniile extrem de deficitare in YO atat din punctul de vedere al dotarii, cat mai ales al mentalitatilor existente.

Cu aceasta ocazie, urez un Craciun fericit si La Multi Ani tuturor radioamatorilor YO si familiilor lor.

73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 30 vizitatori