Indicativ YO in doua litere

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo8rqp » Sâm Noi 30, 2013 5:12 pm

Va salut!Cunoasteti cazuri de radioamatori YO care si-au luat,fara nici un considerent logic, un indicativ "mai scurt" format din doua litere?Stiti radioamatori care nu fac trafic,nu fac performanta dar au trecut la indicative mai simple?Eu unul nu as putea:daca nu as auzi in CW ti-ta-ti ta-ta-ti-ta ti-ta-ta-ti...Deja mi-am format urechea.Cunoasteti indicative care nu ar merita sa fie din doua litere?Considerati ca acordarea acestor indicative se face preferential?
Va jur,sunt total dezinteresat de un indicativ mai scurt(chiar as face orice sa mi-l pastrez pe cel actual),dar m-ar interesa cum se aroga aceste indicative pe care nu prea le auzi in banda.Va multumesc pt un eventual raspuns.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde n2yo » Sâm Noi 30, 2013 5:23 pm

A se citi articolul 46 din Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România

http://www.ancom.org.ro/uploads/links_f ... _FINAL.pdf

73s de Ciprian N2YO

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo8rqp » Sâm Noi 30, 2013 5:51 pm

Ciprian,enuntul a fost unul retoric!Nea Vasile a avut YO3APG,un alt nea Vasile are YO3APJ,un desavarsit telegrafist,ambii cu indicative in trei litere.Eu intalnesc o gramada de indicative YO in banda care nu stiu ce-i ala trafic.Oare,YO8BDT,concitadinul meu,om din garda veche a radioamatorismului YO nu merita un indicativ din doua litere?Cunosc si eu indicative scurte,YO3AC,YO6QW,YO8ER,dar astia sunt istorie...Cei mentionati mai sus si-au castigat locul in istoria YO,ceilalti cu doua litere o vor face oare?
Ultima oară modificat Dum Dec 01, 2013 9:47 am de către yo8rqp, modificat 1 dată în total.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo8rqp » Sâm Noi 30, 2013 6:17 pm

Uite cine vine din urma.Ce-i drept,cu mai multe litere in sufix...Astuia numai de radioamatorism nu-i arde!
Fişiere ataşate
yocallpic.php.jpg
yocallpic.php.jpg (25.34 KiB) Vizualizat de 6559 ori

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde n2yo » Sâm Noi 30, 2013 6:50 pm

Regulamentul de radiocomunicatii pentru serviciul de amator urmeaza a se modifica anul viitor, iar ANCOM va solicita in curand propuneri de la radioamatori. Una dintre acestea poate fi accea ca alocarea indicativelor de doua litere sa se faca pe baze restrictive, de pilda dupa un numar de ani de la autorizare sau/si numai pentru detinatorii de certificatului de clasa I etc.

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo5ajr » Sâm Noi 30, 2013 6:53 pm

Off Daniel. Oare ce mai gasim sa mai amplificam dezbinarea? Cred ca suferim de un sindrom legat de personalitate atat de alterat in anii comunismului cand cei mai aproape de "cazan" luau numere de circulatie la dacii ca sa vada tot militianu si sa nu mai opreasca. Ciprian a fost extrem de pragmatic dar si laconic cand a indicat regulamentul ANCOM in legatura cu indicative. Intr-o tara vecina nu demult auzeam in banda cand un radioamator a dat enuntul potrivit caruia cei cu dou litere in sufix sunt cu totii comunisti...hi. Este adevarat ca in concursuri oarecum te ajuta sufixul scurt dar oare din 6 mii de radioamatori cati fac conteste? Apoi fara sa incalc modestia pot sa va dau exemplu ca in ciuda a trei litere in indicativul meu, in 2010 la CQ WPX CW am ajus loc 1 in clasament 160m cand sute de participanti lucrau cu doua sufixe. Unde este problema? Daca cineva are doua litere in sufix nu inseamna ca trebuie sa fie si elita? Suntem cu totii radioamatori Daniel - cu bune cu rele, unii mai capabili altii mai putin dar ar trebui sa ne uneasca acest hobby frumos si nobil fara orgolii si prejudecati.
73 de yo5ajr Miki

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo9igs » Sâm Noi 30, 2013 6:58 pm

yo8rqp scrie:Uite cine vine din urma.Ce-i drept,cu mai multe litere in sufix...Astuia numai de radioamatorism nu-i arde!


Ce treaba are poza cu pasiunea omului? Si apoi "astuia" pe care nici nu-l cunoasteti, poate ii "arde" si de radioamatorism...daca imi pun o poza alaturi de 2 gheise inseamna ca nu sunt radioamator?

yo3bl
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 28, 2010 11:10 pm
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo3bl » Sâm Noi 30, 2013 7:46 pm

yo8rqp scrie:Uite cine vine din urma.Ce-i drept,cu mai multe litere in sufix...Astuia numai de radioamatorism nu-i arde!



Apropo , da cine e ?

are 2 litere ?

yo3bl
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 28, 2010 11:10 pm
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo3bl » Sâm Noi 30, 2013 7:57 pm

n2yo scrie:A se citi articolul 46 din Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România

http://www.ancom.org.ro/uploads/links_f ... _FINAL.pdf

73s de Ciprian N2YO



Ciprian salutare ,
sa fiu sincer am citit pentru prima oara Art.46 ....
Sunt socat .
Am fost sigur ca 2 litere sunt echivalente cu categoria 1 .
73 si Dx
Lilian
YO3BL

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Indicativ YO in doua litere

Mesajde yo8tot » Lun Dec 02, 2013 3:29 pm

yo8rqp scrie:Uite cine vine din urma.Ce-i drept,cu mai multe litere in sufix...Astuia numai de radioamatorism nu-i arde!


Mie mi se pare ciudat sa apreciezi o persoana doar dupa o poza. Cred ca radioamatorii pot sa aiba varste si preocupari dintre cele mai diverse.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori