Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde YO3DLL » Mar Mar 20, 2012 12:32 pm

Buna ziua,

Observatiile din acest topic se adreseaza in mod special lui Ciprian N2YO care este administratorul acestui apreciat site ( iti multumim Ciprian ) si sunt sigur ca este in acordul multor radioamatori ce urmaresc cu placere si interes rubrica "Anunturi, vanzari, cumparari, diverse".
Se observa macar in ultima perioada o exacerbare a anunturilor de la persoane fizice sau juridice cu continut neradioamatoricesc sau foarte tangential cu acesta, precum vanzari de alarme, cutii, biciclete, junk-uri fara valoare de tot felul, etc, ce deranjeaza o urmarire mai atenta a materialelor "specifice" radioamatorismului . Nu am sa mai vorbesc aici de tot felul de persoane neavenite mai mult sau mai putin tendentioase ce aduc injurii sau chiar jigniri, lucru total neadecvat aici chiar daca uneori observatiile sunt macar partial indreptatite, insa exprimarea la " misto" nu isi are locul aici.
De aceea eu consider ca postarea pe acest site si mai ales la rubrica anunturi sa se faca numai ca si la forum, adica dupa o autentificare cu indicativ de radioamator valid si verificat, dar strict pe specific radioamatoricesc.
Oricum, orice adaugire sau idee pentru intreptarea acestei situatii legate de rubrica " anunturi " din partea dumneavoastra, va fi binevenita aici, iar Ciprian va lua masura care crede ca este corecta si folositoare noua in acelasi timp.
Va multumesc pentru atentie.
73 de YO3DLL - Liviu

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde YO8STB » Mar Mar 20, 2012 1:55 pm

Problema este nu postarea de cei care nu sunt radioamatori ci o filtrare eficienta de catre un moderator.
Daca cel care vrea sa vanda chiar nu este radioamator si este in posesia unui echipament radioamatoricesc? Ce facem cu el? Poate chiar are un echipament bun la un pret ok.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo2dno » Mar Mar 20, 2012 6:25 pm

Cred ca anunturile ar trebui mai controlate decit forumul, acolo se mai poate ingadui cite o scapare, dar ce noima pot avea anunturi de genul "Vand ce se vede in poza, ceva simplu dar eficient" (poza continind doua module neidentificabile) sau "Vind carcasa cu dimensiunile din poza" (poza necontinind nici o informatie privitoare la dimensiuni) ? Si (vai) exemplele care devoaleaza precaritatea intelectuala abunda...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde n2yo » Mar Mar 20, 2012 7:08 pm

Este o munca nevazuta, cea de eliminare a anunturilor nepotrivite, atentionare pentru cei care mai gresesc, impiedicare a celor rau voitori sa posteze tot felul de mesaje. Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care ma ajuta in aceasta munca.

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde YO2EA » Dum Sep 30, 2012 12:22 pm

Buna ziua,

Perfect de acord cu cele afirmate mai sus de YO3DLL. Nu ar fi mai simplu ca doar radioamatorii sa aiba acces la publicarea anunturilor? Astfel, munca de filtrare a informatiei depusa de Ciprian (multumiri pe aceasta cale) ar fi mult redusa...
Propun infiintarea unei categorii de anunturi, ceva gen "Obiecte sub 100lei", unde s-ar putea publica anunturi referitoare la carti, reviste, suruburi, cutii goale, obiecte neidentificabile, componente pasive etc etc.

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde YO9IRF » Lun Feb 17, 2014 3:22 pm

In momentul asta sectiunea de vanzari are in ultimele 7 pagini cam asa:

- o pagina in care vanzatorul X a postat acelasi anunt de vreo 15 ori
- o pagina in care vizitatorul Y a pus un raspuns pe masura, tot de vreo 15 ori
- 5-6 pagini in care vanzatorul X a raspuns cu a crezut el de cuviinta, in principiu jignind site-ul si utilizatorii lui.

Ciprian, stiu ca s-a mai discutat asta, dar nu vrei sa reconsideri posibilitatea de a permite postarea de anunturi doar utilizatorilor autentificati ? Stiu, nu toti se descurca asa de bine cu crearea de conturi si unii poate nu sunt radioamatori, dar daca postarea de anunturi ramane "la liber" intotdeauna calitatea va ramane aceeasi, undeva jos, iar munca celor care se ocupa cu curatarea va fi mare. Nu cred ca e un sacrificiu foarte mare sa obligi utilizatorul sa isi faca un cont daca vrea sa puna un anunt, avand in vedere castigul de a nu mai trebui sa cureti dupa unii precum si de a crea un mediu mult mai placut pentru ceilalti.

Un al doilea motiv pentru care as vrea ca utilizatorii sa fie autentificati este ca in urma unui anunt de cumparare cineva a incercat sa imi traga o tzeapa, si nu cred ca sunt singurul caruia i s-a intamplat. Am postat ca vreau un tuner automat si s-a trezit unul ca vrea sa imi vanda exact ce cautam eu, impecabil, pret foarte bun, transport gratuit, etc etc, doar ca sa-i pun banii intr-un cont din Suedia. S-a identificat cu numele unui radioamator din Constanta, iar cand am dat de respectivul evident ca nu stia nimic de poveste. Daca sectiunea respectiva ar fi cu acces limitat doar la cei autentificati, ar fi fost o piedica importanta in calea unor asemenea "scamatori". Aici vorbesc doar de sectiunea de Cumparari, pentru ca cea de Vanzari probabil ar fi bine sa fie vizibila oricui.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo5tc » Lun Feb 17, 2014 6:05 pm

Solicitarea lui YO9IRF imi pare de bun simt. Sustin.
Nu mai vorbesc ca, la magaria de care a dat dovada, amicul cu anuntul acela furibund, trebuie eliminat.
Poate obligativitatea de a preciza pretul solicitat, ar fi un lucru bun, scutind atat pe vanzator cat si pe cumparatori, de trafic inutil. In definitiv transparenta este una din caracteristicile unei piete libere civilizate.
Stiu ca vanzatorul ar putea trece orice pret, dar, asa ne vom cunoaste mai bine... vanzatorii!

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo8cev » Lun Feb 17, 2014 8:22 pm

Crede-ti ca vom avea odata un site serios cu asemenea specimene?Cipriannnn ia toate masurile ca indivizi de acesta speta sa nu poata posta pe siteurile noastre.Rusine magar batran ca stiu cine esti !!!

yo9jnx
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 17, 2014 10:30 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo9jnx » Lun Feb 17, 2014 11:36 pm

buna seara stimati colegi din YO,

este prima mea postare pe acest forum si din pacate pe un subiect care ma irita destul de mult.
scarbit de ce se intampla in cercul de vanzari si cumparari de pe radioamator.ro , in care nu vad decat tot felul de anunturi care mai de care mai dubiose (din pacate), incep sa cred ca valorile umane au fost depasite de mult de expresii precum: "teapa/fitil/jmen/mangealac/soparla"...nimic nou deci.

apare de ceva timp pe internet un domn , care este un radioamator din yo3-(zice el) , cu un nume de botez de la mai multi nasi , care pe langa faptul ca este semi-analfabet mai este si limitat din punct de vedere sianptic.(neuronal)

In urma anuntului despre bitx-ul in banda de 7Mhz dau mail si astept raspuns.

cu scuzele de rigoare postez urmatorul mail primit:

Nicu Leo <niculeo23@gmail.com> a scris:

sallll..va multumesc pentru urarii.. nu fuge frecventa.. e din cauza frec...scrie aiurea din cauza RF-ului luat de la vxo.. este luat direct cu un condesator de 300p trebuia un amplif dupa..si eram si cu o antena prin casa e si normal sa intre RF pe frec..OK BITX-ul merge ok emisie receptie are 5w..salll.pretul este de 2 ml ..numai in ucurestii .. nu trimit in taraa ..MERSII

~nu stiu care dintre ei doi scrie mai aiurea de la vxo plin de RF , el sau frec :)) .Sa inteleg ca la acest domn acasa netul se plateste pe cate litere are mailul ? ~

În data de 12 ianuarie 2014, 00:12

vorbesc cu el la telefon ii zic sa o puna de o parte ca vin vineri in bucuresti special pentru ea(de la mangalia) , il sun nu raspune, il suna sotia se face ca ploua si ii inchide telefonul in nas(dupa ce scoate si anuntul de pe net).

urmeaza un alt mail:

To Nicu Leo
Jan 24

buna ziua ,

in legatura cu anuntul cu staia , cand ne puem intalni astazi sa o iau .eu sunt in bucuresti .

multumesc o zi buna
Sent from my ASUS Fonepad

Nicu Leo
To Me
Jan 24
sallll.azi e vineri nu stiu cind..statia am adus mai multe imbunatatiri are FLL VFO acum are 2 benzi 80m 40m agc si altele mai am de conectat acordul finn si mici reglaje. pretul actual e de 4 mil. 73 !!!

BUN!

anuntul cu bitx-ul nici acum nu a fost scos , apare pe radioamator.ro fara pret , apare in alt anunt mai vechi cu 200 de ron , apare pe mercador cu 250 ron.
acum vad ca vrea sa vanda un ts-120.(yo3- / Titan / Vassssiii ) -sallll , acord finnn,azi e vineri nu stiu cand ,statia am adus mai multe imbunatatiri ?!?!

pentru ca e tepar, iertare , pentru ca ma luat de mascarici si am facut un drum la bucuresti , iertare , pentru felul in care a vorbit cu sotia mea ....taie capul pune sare ..asa ca sper sa nu reusesc sa dau de el.

mare grija la anunturile date de alti indivizi care au un comportament "asemanatooooooor" HI... se pare ca omul nu isi da seama ca fara sa vrea se da de gol.
este clar este acelasi individ.

revenind la discutiile de pe aceasta pagina sunt pro pentru anunturile facute numai sub indicativ autorizat si confirmate printr-un mail.sunt de asemena de acord la un nou tip de anunt Obiecte sub 100lei...il vad mai usor de accesat si mai usureaza munca cautarile din Vanzari.

urez tuturor o seara placuta si mare atentie la soparle.

Yo9jnx
Dr.Codreanu Alin-Daniel

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo3jx » Mar Feb 18, 2014 8:09 am

"Nimeni nu e perfect" - spunea adesea Vasile Ciobanita :)


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori