Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9DY
Mesaje: 85
Membru din: Vin Dec 21, 2012 8:07 pm
Contact:

Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde YO9DY » Vin Dec 17, 2010 3:09 pm

Salutare,
Am o mare rugaminte la cine a realizat o verticala acordata cu un automat tuner AH-4 stiu sigur ca cel putin un prieten are asa ceva,memoria imi joaca feste si nu-mi aduc aminte indicativul(am si stat de vorba) stiu ca este din YO3,sa-mi spuna si mie pe aceasta cale s-au printr-un email detalii constructive mai amanuntite."SARBATORI FERICITE TUTUROR"
Adrian

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde yo7lid » Sâm Ian 08, 2011 9:15 am

La Multi Ani !

Surubul de masa se leaga la sistemul de contrabreutati iar spicul antenei se leaga pe borna de "wire".

Nu te astepta la cine stie ce minume. E doar o antena verticala, performanta ei fiind foarte mult conditionata de lungimea spicului (mie sub 7m nu mi s-a acordat) si de numarul / lungimea contragreutatilor.

Deci, daca nu ai conditiile necesare instalarii unei verticale (spatiu pentru multe contragreutati) nu te astepta ca AH-4 sa faca miracole. E doar un tuner.

Eu m-am intors cu AH-4 la firul lung.

73 de Lucian

YO9DY
Mesaje: 85
Membru din: Vin Dec 21, 2012 8:07 pm
Contact:

Re: Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde YO9DY » Sâm Ian 08, 2011 11:43 am

La Multi Ani,
Luciam multumesc pentru raspuns,daca esti amabil o adresa de e-mail sa-ti adresez o intrebare.
Multumesc anticipat!
Adrian-YO9DY

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde yo7lid » Sâm Ian 08, 2011 1:00 pm

yo7lid la gmail punct com

73 de Lucian

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde yo5amf » Vin Ian 21, 2011 4:03 pm

O descriere amanuntzita despre o astfel de antena o gasesti pe www.ha5mrc.hu in "library" , scrisa de ha 5wh, Schwind Andras, prof. la fac.tehnica din Budapesta. Este vorba de o verticala cu 7,2m lungime , cu contragreutazi idem , de 7,2m, 3-4 la numar. Antena este instalata pe un pilon de 6-7m inaltzime.
La baza antenei se pune un autotuner exterior. Antena nu are o lungime rezonanta pe nici una din benzi si lungimea aleasa de 7,2m nu depaseste (cu mult) 5/8 lambda nici pe 10m, astfel nu apare lobul de radiatie pe verticala sub unghiuri mari (ne dorit ptr DX). Articolul este ilustrat cu diagrame de radiatie prin prg de simulare. Lucreaza fbine pe 30, 20, 15, 12 si 10m, dar autorul sustzine , ca functzioneaza bine si pe 40m.
succes ! 731 Alex

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: Antena verticala multiband acordata cu IC AH-4

Mesajde yo5amf » Vin Ian 21, 2011 7:59 pm

adr. unde se gaseste articolul despre antena este:
http://www.ha5mrc.hu/library/antenna/7savert.pdf
numele autorului corect este: dr. Gschwind Andras HA5WH


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori