antena pentru receptor radioamator

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO4096GL
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:27 pm
Contact:

antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO4096GL » Sâm Mar 11, 2017 8:27 pm

Am cumparat un receptor pentru radioamatori cu frecventele 3,5 7 14 mhz.Stau la bloc etaj unu si mi am facut o antena din doua parti 6,9 m si 13,8 m.Se afla la inaltimea de circa 2 m deasupra unei platforme din beton (acoperis magazin parter) Am montat balun 4/1 si este foarte zgomotoasa,iar posturi se aud cateodata unu,doua.Daca poate sa spuna cineva ce trebuie sa fac pentru a fi eficienta auditia..Exclus montat antena pe bloc.aceasta fiind prinsa intre doua balcoane de la etajul doi.MULTUMESC.

YO8CDQ
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 2:00 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO8CDQ » Sâm Mar 11, 2017 10:19 pm

Foloseste WebSDR.org si nu mai ai nevoie de antena. Auditia este perfecta.

yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde yo8bge » Dum Mar 12, 2017 12:41 am

Poti face receptor pe tableta sau mobil cu aplicatia "Pocket RxTx Free" din Google play, dupa ce te obisnuiesti poti instala "Pocket RxTx+" Succes!

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO9CHO » Dum Mar 12, 2017 1:18 am

Am cumparat un receptor pentru radioamatori cu frecventele 3,5 7 14 mhz.Stau la bloc etaj unu si mi am facut o antena din doua parti 6,9 m si 13,8 m.Se afla la inaltimea de circa 2 m deasupra unei platforme din beton (acoperis magazin parter) Am montat balun 4/1 si este foarte zgomotoasa,iar posturi se aud cateodata unu,doua.Daca poate sa spuna cineva ce trebuie sa fac pentru a fi eficienta auditia..Exclus montat antena pe bloc.aceasta fiind prinsa intre doua balcoane de la etajul doi.MULTUMESC.


Poate ceva informatii ar fi utile:

1. O intrebare: Ce model este receptorul tau?
2. Aceasta este o afirmatie: Citeste postarile din forum unde se explica ce se intampla la frecvente mai jose in zilele noastre si de ce...(3.5, 7 si 14MHz le poti incadra in frecvente joase. Citez: viewtopic.php?f=22&t=2025 urmareste firul de acolo.
3. Sigur ca poti folosi si WebSDR.org. Problema este ca, eu banuiesc, ca peste ceva timp, folosindu-l, vei renunta la micile constructii care sunt "sarea si piperul" radioamatorismului.
4. Foloseste ceea ce se numeste "antena magnetica" . In cazul tau, este mult mai simplu de construit avand in vedere ca este folosita in mod "pasiv", deci cu incredere poti folosi condensatoare variabile obisnuite (nu in vid :twisted: ). Partea neplacuta este ca, mai tarziu, cand ai sa ai un indicativ de emisie, nu o vei putea folosi. Citeste : viewtopic.php?f=10&t=2322

si articole mai vechi si bune ale lui YO4UQ:

http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=894
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=956
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=964
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=972
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=923
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=920
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=933

Solutia ta, intr-adevar este ineficienta din pacate (dipol deschis sau LW etc.), astea fiind conditiile locului. Pentru asta iti recomand cele de mai sus, deoarece, chiar daca "antena magnetica" este mai putin eficienta, in cazul tau poate fi o solutie.
Succes si experimenteaza cat mai mult.Asta te va face radioamator adevarat. Curiozitatea este foarte importanta in hobby-ul acesta.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO5PQQ » Dum Mar 12, 2017 5:47 am

Masinile se pot conuce pe simulatoare, socializarea se poate face online si vedeta preferata o poti avea in pat,doar ca nemiscata si cu iz de guma.
Parerea mea este ca sistemul sufera datorita inaltimii antenei,a unui posibil zgomot in zona sa si/ sau a naturii receptorului. In 80 si 40 ar trebui sa se auda mult mai multe statii decat 2-3. Despre cablu si conectica ce stim?

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO6EX » Dum Mar 12, 2017 8:28 am

Vazand sfaturile date de unii "amatori", te iei cu mainile de cap si te intrebi daca nu cumva raspunsurile au fost date in bataie de joc.
- Radioamatorul are un receptor si vrea sa-l utilizeze. Nu vrea receptii prin intermediul internetului...

@ YO4-096/GL:
- Da, antena este foarte joasa, dar rezultatele ar trebui sa fie mai bune.
- Magazinul de la parter poate produce o multime de paraziti datorita frigiderelor, care nu sunt intretinute corespunzator, masini de macinat cafea, sau casele de marcat daca nu au fost deparazitate, sau chiar imprimantele matriciale.

- Ai testat receptorul in alt amplasament? Cum merge ?
- Receptorul este in carcasa metalica? Daca da, carcasa este pusa la pamant?
- Punerea la o priza de pamantare diminueaza zgomotele parazite.

- Balunul 4:1 este facut bine ? Un balun facut prost poate actiona ca un dop. Deci mai bine fara el.
- Sfatul meu: dai jos balunul, si conectezi cablul coaxial direct la antena, tresa la partea scurta si firul central la partea lunga.

- Conectarea antenei la cablul coaxial se face prin cositorire
- De verificat conectorul de la cablu la receptor, daca este bun.
- Utilizarea unui transmatch intre antena si receptor va imbunatati calitatea semnalelor receptionate.
Un circuit acordat pe frecventa de lucru, duce la imbunatatirea calitatii semnalului receptionat si la diminuarea zgomotelor de banda.
- Receptorul are un atenuator la intrare?
- Utilizarea unui atenuator facut dintr-un potentiometru de 500-1000 ohmi, sau dintr-un grup de rezistente, montat intre antena si receptor, poate imbunatati calitatea receptiei, mai ales in benzile de 80 si 40m. Raportul semnal/zgomot va fi mai bun.

- O antena magnetica in conditiile expuse de tine, este pierdere de timp.

Daca totusi vrei sa experimentezi o antena pentru receptie, iti recomand antena descrisa de SM0VPO:
https://www.nonstopsystems.com/radio/fr ... SM0VPO.htm

.
.
Fişiere ataşate
3dB-6dB-rf-attenuator.jpg
3dB-6dB-rf-attenuator.jpg (11.27 KiB) Vizualizat de 8247 ori

YO4RYU
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 27, 2010 2:51 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO4RYU » Dum Mar 12, 2017 9:11 am

Salut, dupa indicativ se pare ca esti din Galati, si mie si altor radioamatori galateni ne-ar face placere sa te ajutam, suna-ma la 0728157550!
P.S. Avind deja un receptor, nu are sens sa faci receptie pe internet!
Cu stima, Ginel - YO4RYU.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO9CHO » Dum Mar 12, 2017 10:12 am

- O antena magnetica in conditiile expuse de tine, este pierdere de timp.

Afirmatia nu este chiar gresita , dar:
Pai ...domnule Giurgiu...nu va contraziceti un pic? :shock: Antena recomandata de dumneavoastra, ce componenta a campului electromagnetic foloseste? Cu stima.

Imagine


P.S. Nu intentionez nici un fel de polemica.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO6EX » Dum Mar 12, 2017 11:09 am

YO9CHO scrie:
- O antena magnetica in conditiile expuse de tine, este pierdere de timp.

Afirmatia nu este chiar gresita , dar:
Pai ...domnule Giurgiu...nu va contraziceti un pic? :shock: Antena recomandata de dumneavoastra, ce componenta a campului electromagnetic foloseste? Cu stima.



P.S. Nu intentionez nici un fel de polemica.


Nu ai fost atent... eu am spus:
Daca totusi vrei sa experimentezi o antena pentru receptie, iti recomand antena descrisa de SM0VPO...
N-am facut nici-o referire la campul magnetic...

P.S.
Revenind la antena lui SM0VPO:
montajul prezentat de acesta este mai eficient in benzile de jos,
fata de o antena cu o singura bucla.

Cand stateam la casa, am avut una identica in pod cu rezultate bune.
La emisie nu am incercat-o.
Antena magnetica cu o singura spira este net inferioara.

In anul 2005 am primit de la un prieten o antena magnetica de fabrica.(cu o singura spira).
Am montat-o in balcon. In coltul opus am scos afara un bat de undita de 7m,
in care era 7m sarma si cu o contragreutate.

In benzile de 14-28, diferentele au fost uriase.
Undita "aducea" semnale cu 3-5 puncte S in plus, fata de magnetica.

YO4096GL
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:27 pm
Contact:

Re: antena pentru receptor radioamator

Mesajde YO4096GL » Dum Mar 12, 2017 2:33 pm

YO6EX scrie:Vazand sfaturile date de unii "amatori", te iei cu mainile de cap si te intrebi daca nu cumva raspunsurile au fost date in bataie de joc.
- Radioamatorul are un receptor si vrea sa-l utilizeze. Nu vrea receptii prin intermediul internetului...

@ YO4-096/GL:
- Da, antena este foarte joasa, dar rezultatele ar trebui sa fie mai bune.
- Magazinul de la parter poate produce o multime de paraziti datorita frigiderelor, care nu sunt intretinute corespunzator, masini de macinat cafea, sau casele de marcat daca nu au fost deparazitate, sau chiar imprimantele matriciale.

- Ai testat receptorul in alt amplasament? Cum merge ?
- Receptorul este in carcasa metalica? Daca da, carcasa este pusa la pamant?
- Punerea la o priza de pamantare diminueaza zgomotele parazite.

- Balunul 4:1 este facut bine ? Un balun facut prost poate actiona ca un dop. Deci mai bine fara el.
- Sfatul meu: dai jos balunul, si conectezi cablul coaxial direct la antena, tresa la partea scurta si firul central la partea lunga.

- Conectarea antenei la cablul coaxial se face prin cositorire
- De verificat conectorul de la cablu la receptor, daca este bun.
- Utilizarea unui transmatch intre antena si receptor va imbunatati calitatea semnalelor receptionate.
Un circuit acordat pe frecventa de lucru, duce la imbunatatirea calitatii semnalului receptionat si la diminuarea zgomotelor de banda.
- Receptorul are un atenuator la intrare?
- Utilizarea unui atenuator facut dintr-un potentiometru de 500-1000 ohmi, sau dintr-un grup de rezistente, montat intre antena si receptor, poate imbunatati calitatea receptiei, mai ales in benzile de 80 si 40m. Raportul semnal/zgomot va fi mai bun.

- O antena magnetica in conditiile expuse de tine, este pierdere de timp.

Daca totusi vrei sa experimentezi o antena pentru receptie, iti recomand antena descrisa de SM0VPO:
https://www.nonstopsystems.com/radio/fr ... SM0VPO.htm

.
.

Multumesc pentru raspunsul dvs acordat cu mult bun simt.Voi respecta ce mi ati scris si va voi comunica.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori