Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3FEW » Lun Aug 20, 2012 2:02 pm

Am fost plecat in concediu si, desi puteam, am vrut si am reusit sa stau departe de net.
Pt ca discutia a continuat, acum intors, as vrea sa fac cateva precizari /lamuriri..
1) Dane, iti multumesc pt laudele pe care mi le-ai adresat. Mda, am reusit cateva placi interesante. Dar extrem de sincer, fata de ce am vazut la un tanar atunci student, azi ing electronist, inca neradioamator, dar binecrescut de 2 maestrii din YO9, recunosc cu parere de rau, sunt inca departe. Adica tanarul e muuult mai bun decat mine. Regret, asta e adevarul. Si de aia muncesc ca sa ma apropii..
Chiar, am vazut ca studentul folosea hartia gratuita de pe reclame, pt ca banii lui...
Problema e ca hartia primita e de grosime si calitate variabila, si rebuia sa testeze de fiecare data. Eu unul prefer Constanta, hi, hi..
2) ma bucur ca te-am "corupt". Si ca tu ti-ai gasit drumul, pardon metoda proprie si te-ai specializat in ea. Fiecare are calea lui. Oricum, felicitarile mele. Esti la un nivel supercompetitiv.
3) Am vorbit, pardon am scris, extrem de sincer ca as vrea sa stiu macar un program care analizeaza comportarea unui cablaj la diferitele semnale bagate.
Am senzatia ca s-a inteles ca scriam la misto, cu dorinta sa epatez -vai cat sunt eu de destept- si sa fiu bascalios..
Jur ca prin 2002 am vazut la cineva de la Fac de Electronica din Bucuresti folosea un simulator prin care trimitea un /mai multe semnal/e super curat/e de la iesirea unei portii TTL pe un /niste traseu/trasee. Datorita desenului, lungimi, grosimii, inductantei, traseului, si a frecventei,tipului de semnal folosit, etc la intrarea urmatorii portii TTL ajungea un semnal care avea pe frontul superior niste "ciocuri" de circa +8.2V.
Nu va mai spun ce se intampla in acest caz..
Din pacate, relatia mea cu acea persoana s-a intrerupt, asa ca nu mai am acces..
De aia am cerut ajutorul celor mai tineri decat mine, crezand ca pot fi ajutat, macar cu numele programului, parca ACCES, posibil fac o confuzie...
Pe de alta parte, primii pasi in oricare program sunt, uneori, dificili. Si fara un mic ajutor, e posibil ca dupa cateva esecuri, din lipsa de timp, sa abandonezi.

Jur ca la job am masurat practic de multe ori diafotia intre 2 cai de semnal video. Dar vroiam sa am si sculele software actuale..

Critica cuiva care doreste sa castige muncind cinstit un ban in plus, eu sunt ultimul care o poate face. Dupa cati ani ce am depanat /realizat, as fi cel putin meschin...
Dar credeam ca s-a inteles ca metoda pnp, foto, etc e valabila doar pt unicate, ca sa verifici rapid si ieftin, ca ce ai gandit e OK.
Fabrica iti ofera o calitate pe care homme made-ul nu poate. Evident ca si pretul e altul.

Acuma ca eu unul Orcadez, si altul (de ex) Eagele-izeza, sincer, mi se pare ceva neesential. Nu am chef sa imi pierd vremea sa mai invat si Eagle, pt ca zic eu, am anumite idei despre Orcad si e pacat sa stiu 2 programe mediocru in loc de unul bine. Daca o fie sa fie musai, OK. Pana atunci, nu mersi. Si ce daca Eagle poata arata in 3D, pe mine nu asta ma intreseaza.
Altfel, multumesc pt linkuri, le voi studia..
Spor la lucru+BAFTA sa fie cu tine/voi.

YO3IMM
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 20, 2012 11:43 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3IMM » Lun Aug 20, 2012 4:34 pm

Dragi Colegi,

Doresc sa va aduc in atentie un amanunt ce poate fi util la realizarea PCB-urilor prin metoda "Tone Transfer"
Inainte de-a trece la pasul cu utlizarea fierului de calcat, eu am observat ca daca se incalzeste placa bruta de PCB, timpul necesar folosiri fierului de calcat scade destul de mult

Personal am incalzit placuta de PCB in micounde - functioneaza doar pentru placute simplu placate, si partea activa (cea cu cupru) pusa pe un suport -de exemplu o bucata de lemn

C stima
YO3IMM - Mihai
Cu respect

Mihai -YO3IMM

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3FEW » Lun Aug 20, 2012 5:03 pm

Da, e o idee.
DAR, din cate auzisem in cuptorul cu microunde nu e voia sa introduci suprafete metalice mari.
De aia au fost fabricate si oale speciale..
Pe de alta parte, eu am un fier de 2600W, pe care il tin apasat cam 2 minute.
Ce sa zic, daca incalzesc 1 minut la microunde si un minut cu fierul, nu stiu ce mare economie de curent si timp fac. Plus ca ma plimb de la o masa la alta, cu talent, hi, hi, ca altfel se raceste..
DAR
fiecare isi dezvolta tehnologia lui, care ii convine..
Spor la lucru

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3ggx » Lun Aug 20, 2012 5:12 pm

Draga Mihai,

yo3imm scrie:Personal am incalzit placuta de PCB in micounde - functioneaza doar pentru placute simplu placate, si partea activa (cea cu cupru) pusa pe un suport -de exemplu o bucata de lemn

C stima
YO3IMM - Mihai


Nu cred ca este o idee buna sa pui obiecte metalice in cuptorul cu microunde, nici pentru obiect, nici pentru cuptor. In plus, o incalzire necontrolata a cablajului poate duce la exfolierea acestuia, chiar daca nu imediata.


Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO3IMM
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 20, 2012 11:43 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3IMM » Lun Aug 20, 2012 5:22 pm

Draga Dan

Corecta observatia cu posibilitatea exfolierii
In privinta obiectelor de metal din microunde -am mentionat ca partea metalica nu este direct incalzita
Din punctul meu de vedere procesul s-a imbunatatit dupa aceasta preincalzire substantial

Mihai - YO3IMM
Cu respect

Mihai -YO3IMM

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde yo3ggx » Lun Aug 20, 2012 5:52 pm

Buna Mihai,
YO3IMM scrie:Draga Dan

In privinta obiectelor de metal din microunde -am mentionat ca partea metalica nu este direct incalzita

Mihai - YO3IMM


Nu inteleg..:-|
Atat timp cat se afla in interiorul cavitatii ce importanta are ca este cu fata in sus sau in jos?
Este cuptor cu microunde care are si grill?
:-)

Toate cele bune,
Dan

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3FEW » Lun Aug 20, 2012 8:02 pm

Cu fata in sus, cu fata in jos, hai sa lasam dilema caprei si sa calculam cat timp il ti la prajit , pardon in cuptor si cat il calci. Vreau un total de timp..
Si mai sunt curios cata energie consuma "ferul" ca sa ajunga la temp de lucru, apoi adaug energia consumata de cuptior..
Adevarul e ca daca 'ferul", hi, hi, e cald, nu se raceste in 2 minute, cat calci cablajul.
Deci nu mai consuma..
Parca asa ne-au invatat sa calculam pretul total.
Corect, nu am studii si nici diploma de economist, asa ca va rog sa ma corectati daca am gresit.
Revin, fiecare cu metoda lui.

YO3IMM
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 20, 2012 11:43 am
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3IMM » Lun Aug 20, 2012 10:48 pm

Nu credeam ca se va isca o astfel de discutie in legatura cu o observatie provenita dintr-o experienta
@Dan = utilizez un cuptor cu grill, Electrolux
@YO3FEW = constat ca problema timpului si-a consumului te preocupa mai mult decat problema tehnica; te las sa faci ce calcule doresti, din punctul meu de vedere nu doresc o 'polemica'.

Numai pnentru curiosi=am 'incalzit' placa plecand de la analogia cu ce se intimpla intr-o imprimanta laser, unde cilindrul este incalizt atunci cand hirtie cu tonerul trece peste el

Pe aceasta tema eu nu mai am nimic de comentat sau raspuns
Este corect fiecare cu experienta lui
Cu respect

Mihai -YO3IMM

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Metoda de realizare a PCB-urilor (circuitelor imprimate)

Mesajde YO3FEW » Mar Aug 21, 2012 12:23 pm

Mda, anii de cand fac electronica m-a facut sa fiu extrem de atent la absolut toate amanuntele. Si timpul e o resursa.
Extrem de sincer, recunosc prefer sa stau -si ca citesc, sau sa ma scarpin undeva, hi, hi- decat sa muncesc in plus si pe degeaba...

Clindrul de la imprimanta laser a fost gandit special pt misiunea lui. Adica a fost construit ca sa fie incalzit.
Pe cand cuptorul de microunde are alta destinatie, adica el trebuie sa se incalzesca..
Si clistronul e gandit pt un anumit mod de lucru. Mie asta mi se pare o diferenta..
Chiar, are cineva un manual de "microunde" sa vedem ce instructiuni specifice sunt scrise acolo? Si daca acolo "sicrie", hi, hi, ca nu e voie sa, astept cotrazicerea ca e voie..
Dar bazat pe si cu niste formule care descriu distributia energiei si a campului in foaia de cupru si ce se intampa pe acolo, cum se induce, etc, adica inginereste, nu pe vorbe..

Altfel, au auzit si am vazut pe net imprimante modificate special in care bagi placa de cablaj si ea iti depune direct tonerul ...
Dar viata si experienta -negativa- m-a facut sa fiu cam precaut cu ce se "da" pe net, chiar daca vad si unele poze..
Daca cineva chiar a facut asa ceva, vin sa vad, cumpar acelasi model si platesc modificarea...


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori