YODX HF - 2023 -

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Joi Iul 27, 2023 12:24 pm

Buna ziua tuturor.
Am extras lista cu adrese email de la Cristi, daca mai sunt si alti radioamatori care au la dispozitie asemenea liste si vor sa le impartaseasca, mail to gabriel@yo8rxp.com
Saptamana viitoare incep sa construiesc un html body dragut si dupa cum ziceam, voi creea si un clip video in numele FRR.
Daca primesc confirmare ca este ok clipul, incep campania publicitara insa de pe adresa mea de email caci am acces la shell avand propriul server.
Bineinteles, voi stipula clar ca nu eu ma ocup de gestionarea YODX contest ca sa evitam orice neplacere sau neintelegere, insa ar fi bine ca federatia sa faca ceva cu website-ul yodx.ro cat mai repede caci ne dam cu stangul in dreptul rau tare si toata munca ar fi in zadar!

@yo5ld, daca crezi ca ai putea extrage din iaru sau cqww o lista cu top 2000 ar fi minunat, la final voi face sortare cu UNIQ la lista finala ca sa nu trimit duplicate.
Dupa cum ziceam, trebuie sa ne ascutim transceiverele dar si delegare / organizare /
Eu asa cred, ca YODX exte concursul nostru, al tuturor radioamatorilor YO !
Au mai ramas :
30 Days, 02 Hours, 33 Minutes si 36 Seconds
73 !

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Vin Iul 28, 2023 12:12 pm

@ Dani YO5LD - multe multumiri pentru csv file, concret, tabulat si la subiect.

28-07-2023 status update :
- Bash script pentru campanie promo -> Work in progress...
- Video clip promo -> Work in progress...
- Mockup cu cateva pagini pentru yodx website -> Work in progress...


#!/bin/bash
echo "73 si revin cand am noutati concrete !"
exit 0

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Vin Iul 28, 2023 5:10 pm

Salut YO !
Website yodx.ro este online, cu bune si cu rele. Mai este mult de munca, mai sunt erori de corectat.
Sunt frant, maine dau la lopata pentru al meu radioshack, asa ca voi continua Duminica !
73 si cele bune !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1010
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde n2yo » Dum Iul 30, 2023 9:34 am

Buna Gabriel,

Felicitari pentru initiativa cu yodx.ro, era cazul la o imbunatatire radicala. Sper ca paginile vor fi definitivate curand. M-as bucura sa existe regulamentul pentru editia 2023 la care sa pun linkul pentru bannerul de la QRZ.com. Deocamdata el conduce la yodx.ro, campania a inceput de ieri.

73 de Ciprian N2YO

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Dum Iul 30, 2023 8:53 pm

Doresc sa-i multumesc lui Gabriel (YO8RXP) pentru efortul depus in realizarea site-lui yodx.ro!
Chiar daca mai este de lucru, o sa-l sustin cu tot ce pot.

73 de Cristi

yo7fws
Mesaje: 137
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo7fws » Dum Iul 30, 2023 10:56 pm

yo7fws scrie:Bravo Gabriel, felicitari pentru initiativa. Daca facem ceva pentru comunitate, suma acestora va fi un mare bine comunitatii. 73!

Felicitari Gabriel! Jos palaria pentru initiativa ta! Bravo!

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Lun Iul 31, 2023 10:47 pm

Tks !
Am facut un calcul de 3 simplu si pana pe 19 cand plec in concediu ar mai fi ceva timp pentru a ajuta comunitatea YO .
Acum lucrez la o suita de scripturi care citeste SSL contul de email YODX pentru loguri , parseaza si genereaza automat un fisier cu logurile uploadate, fisier care va fi vizibil live pe YODX.RO pagina LOGS .
Suita de aplicatii linux utilizate :
- Fetchmail
- Procmail
- Maria Sa, BASH shell
- Csv2Xlsx processor
- Cat, cut, grep; tr, sed, awk si altele de nu le mai enumerez.
- Wordpress Tablepress plugin
31-07-2023 status update :
Trebuie sa mai adaug tabelele pentru DX results 2022, si cam asta ar fi....
Este din scurt, am folosit doar pluginuri FREE pentru website ceea ce a marit timpul de dezvoltare site.
Eu zic ca pentru 2 zile de munca website a iesit decent, poate altii mai tineri ar putea sa o faca mai bine dar eu unul nu mai sunt chiar tanar caci ma apropii de 50 !
Am incercat sa evit BOLD, am incercat sa evit caractere cu greutate mare, Am incercat si am tras de CSS pana cand pe un telefon huawei a iesit cat mai responsive pentru mobile !
Neavand "Aifon" la dispozitie, nu stiu cum se incadreaza pe Safari, dar ma fac ca ploua !
Anul asta peticim la repezeala ce este de peticit, poate pentru anul viitor incepem treaba mult mai devreme, si aici ma refer la toti radioamatorii YO care pot da o mana de ajutor, Nu sunt iubitor de FRR dar zic ca este un bun moment sa ajutam toti cu mic cu mare pentru acest contest care reprezinta YO si nu o organizatie, cativa oameni sau habar nu am ce interese !
Cu iubire pentru Romania, Gabriel yo8rxp !
1+1=3

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Joi Aug 10, 2023 12:50 pm

Salutare !
Azi am inceput campania de invitatii pe mail pentru YODX contest. In prima faza doar cu o lista de 199 adrese de mail Yahoo pe zi cu o rata de trimitere de 90 pe ora, doar pentru indicativele YO.
Desi lista de peste 700 adrese email radioamatori YO a fost extrasa de la Ancom cu ultima publicatie din 2023, deja vin inapoi emailuri pe motiv ca ori nu exista acest cont de mail, ori este suspendat.

Doamne ajuta !
73 de Gabriel, yo8rxp

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Joi Aug 10, 2023 9:06 pm

Dojana YO :
- Daca primesc invitatie de ce primesc, daca nu primesc invitatie de ce nu primesc ?
- Din 500 de emailuri trimise automat astazi doar pentru radioamatorii YO, 74 de conturi sunt invalide !
- La reautorizare, la completarea logurilor, la trimiterea lor via email,... Nu este nici o rusine, verificati de 2, 3 ori validitatea datelor, verificati tot ce tine de log caci eu acum fac ceea ce ce fac ProBono si doar din dorinta mea personala, nu vreau sa stiu ce probleme au organizatorii !
- Suntem in 2023, avem calculatoare dar ce calculam cu ele ? .. Iaca asta, toata lumea vrea performanta dar nu suntem in stare sa scriem corect o adresa de email !
- Vrem Schengen , autostrazi si o viata ca afara dar ne facem ca ploua cand e contest YO. Eu unul care am injurat si voi injura in continuare FRR, vreau sa vad YODX acolo unde trebuie dar observ ca doar eu si N2YO facem acest lucru, prin eforturi individuale.
- Individual nu este in regula, avem meciuri, avem ofuscari, avem orgolii, eu sunt OK cu ele.
Insa vine 1 zi pe an, doar o zi cand YO tre sa fie cu fruntea sus, o zi cand trebuie sa se auda YO in toate benzile, la orice ora. O zi dragi radioamatori, doar o zi de contest ca multe altele dar cu drag de tricolorul nostru pe care toti din afara arunca doar un simplu scuipat si atat.
Interese, meciuri, boicot.. sunt ok cu ele dar hai macar anul asta sa trecem peste asta, sa aratam ca "United by radio waves" inseamna ceva in Romania !
Cum ar fi ca anul asta sa fim 400 operatori YO in loc de aprox 120 anul trecut ?
Cum ar fi ?
CQ, CQ de YORXP, YODX YODX TEST / 599 BC, tu 73 !

Gabriel, membru de onoare al R.C.T.

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Mar Aug 15, 2023 7:07 pm

Doresc sa-i multumesc lui Gabriel (YO8RXP) pentru efortul depus in schimbarea de imagine a site-lui yodx.ro.
Modul in care si-a dedicat din timpul si resursele sale financiare, ma face sa zic: "Jos palaria".
Multumesc Gabi!

73 de Cristi
YO3LW


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori