Țupic ?

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Vin Feb 16, 2024 7:40 pm

Bună seara.

Poate cineva să-mi spună ce este un "țupic" ?
Am găsit asta și eram curios de unde provine termenul.

Captură de ecran din 2024-02-16 la 19.36.54.png
Țupic


Nu e nici banc, nici bătaie de joc. Efectiv sunt curios referitor la proveniența termenului.

Cu mulțumiri.
M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde yo6rk » Vin Feb 16, 2024 9:37 pm

E... o antenă scurtată (pentru un swr 1:1... scoatem un ș).
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Vin Feb 16, 2024 10:49 pm

yo6rk scrie:E... o antenă scurtată (pentru un swr 1:1... scoatem un ș).


Mulțam. Dar tot nu-mi e clar din ce limbă și combinație de cuvinte provine. Sper că nu din "zum Spickel" (la murătură). :D

Mă rog. Neimportant.
O seară plăcută.

M
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Dum Feb 18, 2024 8:03 pm

YO3ITI scrie:Mulțam. Dar tot nu-mi e clar din ce limbă și combinație de cuvinte provine. Sper că nu din "zum Spickel" (la murătură). :D

Mă rog. Neimportant.
O seară plăcută.

M


Prin amabilitatea unui OM am aflat povestea din spatele acestei denumiri și mi se pare extrem de haioasă și interesantă. :D :D :D :D

Cu mulțumiri și pe această cale.

73 de YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde yo3luo » Dum Feb 18, 2024 8:58 pm

Tot pe acesat cale poate ne spuneti si noua ce ati aflat! daca tot ati deschis discutia si ne-ati facut curiosi!

YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Lun Feb 19, 2024 3:48 pm

yo3luo scrie:Tot pe acesat cale poate ne spuneti si noua ce ati aflat! daca tot ati deschis discutia si ne-ati facut curiosi!


Vă salut.
Am primit mesajul pe e-mail. Presupun că, dacă ar fi dorit, persoana respectivă ar fi publicat mesajul aici. Cu scuzele de rigoare, nu pot face public ceva care mi-a fost transmis în privat, fără încuviințarea persoanei care mi-a transmis acel mesaj în privat.

Am vrut doar să se știe că acest termen își are obârșia într-o situație amuzantă și nu reprezintă o deformare forțată a vreunui termen importat din altă limbă. Invit pe OM-ul care mi-a trimis mail-ul să explice. Dacă vrea. Mie mi s-a părut o poveste extrem de amuzantă și efectiv legată de radioamatorism.

Mulțumesc tuturor pentru înțelegere.

Cu stimă

M
====================
73 de YO3ITI

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde yo2dno » Lun Feb 19, 2024 7:19 pm

Daca termenul nu e foarte cunoscut, de ce sa il folosim in public, ca si cum ar fi ? Eu n-am auzit, de tupic, asa cum poate in alte zone nu se foloseste, ca la noi, in vestul tarii, termenul "cremwursti" pentru acelasi lucru, antena de pe statia portabila.

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde yo3luo » Lun Feb 19, 2024 11:02 pm

OK, nu este cazul sa va riscati viata, spunindu-ne si noua secretul! presupun ca ati fost amenintat cu grave urmari daca-l destainuiti!
Desi daca dv., ati adresat intrebarea initiala in mod public, chiar cuvintul respectiv a fost folosit public, pe forum, intr-un anunt, civilizat era sa spuneti tot public ce raspuns ati primit!
Sigur ca daca este doar pentru cunoscatori, nu se poate face public, intelegem!

YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Lun Feb 19, 2024 11:33 pm

YO3ITI scrie:Vă salut.
Am primit mesajul pe e-mail. Presupun că, dacă ar fi dorit, persoana respectivă ar fi publicat mesajul aici. Cu scuzele de rigoare, nu pot face public ceva care mi-a fost transmis în privat, fără încuviințarea persoanei care mi-a transmis acel mesaj în privat.

Am vrut doar să se știe că acest termen își are obârșia într-o situație amuzantă și nu reprezintă o deformare forțată a vreunui termen importat din altă limbă. Invit pe OM-ul care mi-a trimis mail-ul să explice. Dacă vrea. Mie mi s-a părut o poveste extrem de amuzantă și efectiv legată de radioamatorism.

Mulțumesc tuturor pentru înțelegere.

Cu stimă

M


Am primit un nou mesaj de la YO9GJX prin care îmi permite să postez ce a scris:

"Salut. Am citit postarea ta care îmi stârnește amintiri haioase și îți satisfac curiozitatea.

Termenul "țupic" a fost inventat de regretatul Florentin, YO9BXC cred că prin anul 2005. Ne cumpărasem toți de la Vasile, YO3GON niște stații Jingtong în banda de 70 cm care aveau o antenă miniatură. Fiind pe deal la un concurs împreună cu YO9HFW și cu subsemnatul, Florentin posesor a unei băști cu un moț în vârf la care el îi spunea țupic, a început ploaia. Ca să protejeze stația în timpul folosirii a rupt moțul și a învelit stația în bască, iar pe gaura rămasă a scos antena. La toți corespondenții le spunea că folosește o antenă țupic, și uite că se pare că termenul s-a răspândit.

O zi bună."
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 407
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Țupic ?

Mesajde YO3ITI » Lun Feb 19, 2024 11:35 pm

yo3luo scrie:OK, nu este cazul sa va riscati viata, spunindu-ne si noua secretul! presupun ca ati fost amenintat cu grave urmari daca-l destainuiti!
Desi daca dv., ati adresat intrebarea initiala in mod public, chiar cuvintul respectiv a fost folosit public, pe forum, intr-un anunt, civilizat era sa spuneti tot public ce raspuns ati primit!
Sigur ca daca este doar pentru cunoscatori, nu se poate face public, intelegem!


În general există reguli și oameni (civilizați) care le respectă. Discreția este una dintre reguli.
Nu văd de ce trebuie, mereu, să amintești oamenilor de cei șapte ani de acasă.

O seară bună.
M
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 7 vizitatori