Un gest de normalitate

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Un gest de normalitate

Mesajde yo8rac » Dum Iun 17, 2012 8:39 pm

Am o singura intrebare...
De ce nu existala acest articol http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=822 :

Scrieti un mic comentariu la acest articol!
Opinia dumneavoastra va aparea dupa postare sub articolul "Un gest de normalitate"
Nu uitati sa completati numele, adresa E-mail si eventual indicativul YO (daca sunteti radioamator). Comentariul trebuie sa se refere la continutul articolului. Mesajele anonime, cele scrise sub falsa identitate, precum si cele care contin (fara a se limita la) atac la persoana, injurii, jigniri, expresii obscene vor fi sterse.
Nume *
E-mail
Indicativ YO *
Acesta trebuie sa fie valid
Nu introduceti indicative care contin bare de fractie (din mobil, portabil, din alta tara etc)
Daca nu sunteti radioamator introduceti: NU SUNT RADIOAMATOR
Comentariu *
???????????????????????????
73 de YO8RAC (Codrut) !

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Un gest de normalitate

Mesajde yo9fmp » Dum Iun 17, 2012 11:09 pm

Am citit si eu pe http://yo4px.blogspot.ro/2010/09/drept- ... cerea.html
M-a surprins in schimb anormalitatea...si anume ca radioamatori romani care au rupt legatura cu tara de multi ani dar si straini dau lectii de comportament unor colegi radioamatori,ce sa scrie si cum...
Mai mult, celor 2 radioamatori romani,respectiv YO8RPV şi YO7HMY pt. care FRR a cerut comunitatii sa fie blamati nu li s-au publicat punctele de vedere...
Oamenii aceia au si ei dreptul la libera exprimare si la o aparare,chiar daca au facut referinte cu caracter xenofob,rasist...legate de Istoria Romaniei,prin referinte la gen. Antonescu,etc.
Dupa cat de sumar si sec este Komunicatul FRR,cred ca cei 2 radioamatori au fost ''cercetati'' in lipsa.
Un gest de normalitate ar fi fost ca FRR sa publice detaliat pe site-ul ei faptele in cauza.
Foarte anormal este ca sa aflam din barfe sau de pe bloguri de Acest Komunicat al FRR.
Regretabil este ca acolo unde este postat articolul continand Komunicatul,nu se pot face ca de obicei comentarii.
Pana la urma ne lamureste si pe noi cineva ce au facut cei 2 colegi radioamatori si care este pericolul social al faptelor lor?
Dupa legislatia romana si nu dupa o Recomandare a U.E.,ma refer...
Solicitarea FRR catre comunitatea de radioamatori ca 1 sau mai multi membri ai FRR sa fie blamati,este o sanctiune prevazuta de Statutul FRR?
Stiam despre avertisment,mustrare,etc....dar de blamare nu am aflat...
In ce consta aceasta blamare/stiu ca se purta pe la organizatiile partidului comunist...
In schimb aflu ca "Membrii Consiliului de administraţie al FRR comunică între ei printr-un grup de discuţii cu circuit închis pe internet... pe acest grup de discuţii se exprimă opinii contrare oricăror intenţii de delimitare a FRR preconizate iniţial în chestiunea atacurilor rasiste. Membrii C.A. nu au fost informaţi de secretarul general despre primirea unei scrisori de sprijin din partea clubului lui yo4px, deşi conform obligaţiilor sale de serviciu era obligat să aducă conţinutul acesteia la cunoştinţa conducerii FRR''
Unde este normalitatea?


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori