Decodor/codor semnale Morse

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde YO3AOE » Mar Aug 16, 2016 11:18 pm

Buna seara!,draga Geo si multam! pentru participare.Da,sper ca am inteles cum ai facut,eu am deja acea interfata primita mai demult de la fostul proprietar,care are in interior doua circuite cvasi-identice complect separate de izolare galvanica si adaptare intre circuite,este prevazuta la iesire cu un tronson de cablu ecranat flexibil prevazut cu un conector mic cvasi-oval tipic pentru calculatorul electronic,un altul asemanator dar cu mufa potrivita la cea a microfonului statiei de pe care se face si trecerea de la receptie la emisie, un alt tronson de cablu tot ecranat prevazut cu un jack tata de 3,5mm care se cupleaza la iesirea de difuzor exterior a statiei si inca unul identic care se cupleaza la intrarea statiei pentru cheia de manipulare.Nu am folosit-o inca niciodata fiindca n-am avut motive,dar acum am sa incerc figura pe care mi-ai descris-o,sa vedem ce iese,sper ca nu fum-hi!.Deci pentru asta trebuie sa descarc acel program,din care apoi sa selectez paragraful privitor la decodarea/codarea semnalelor Morse.Am sa revin daca obtin ceva rezultate incurajatoare.Cu bine si 73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 17, 2016 6:44 am

Din pacate ambele mele calculatoare electronice,atit desktop-ul cit si laptop-ul au implementate sistemul vechi de operare Windows XP,care nu permite rularea ultimei versiuni gratuite a programului Ham Radio deluxe,este necesar cel putin sistemul de operare Windows Vista.Pe de alta parte desktop-ul meu, fiind mai vechi,nu suporta un alt sistem de operare decit Windows XP,astfel ca ori descarc un sistem de operare mai nou doar pe laptop,ori trebuie sa caut o varianta mai veche-deci implicit mai simplista-a programului respectiv,una din doua-hi!.Sa vad ce pot sa fac si revin.Toate cele bune! si 73!,Nelu

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde yo3cen » Mie Aug 17, 2016 7:22 am

Eu folosesc un laptop HP cu procesor AMD Athlon 64, 512Mb RAM si Win XP Home (cu licenta).
Ultima varianta free de HRD (ca si cele anterioare) ruleaza foarte bine pe acest laptop cu care am facut mii de qso-uri "digitale".
Succes,
73 de Gabi

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 17, 2016 8:46 am

Te salut! draga Gabi si multam! pentru interventie.Pai atunci chiar ca nu mai inteleg ce se intimpla!.Chiar eu personal am stat si-am asistat cu ochii pe ecranul monitoarelor atit timp cit s-a transferat programul,si la un moment dat a aparut o fereastra-ce-i drept destul de scurta-care ma anunta ca rularea necesita cel putin Windows Vista,deci am vazut cu ochii mei,la ambele calculatoare.Fiu-meu Mircea este de profesie analist-programator si s-a chinuit aseara sa caute,sa gaseasca si sa-mi descarce o varianta ceva mai veche a acestui program,compatibila cu Windows XP si pina la urma a reusit,dar deocamdata doar pe laptop,urmeaza si pe desktop cind o avea timp, fiindca este foarte ocupat si nu vreau sa-l deturnez prea mult de la treburile lui curente.Cam asta este,am sa-i arat si lui mesajul tau si am sa-l rog sa-mi explice care-i treaba.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde yo3gfh » Mie Aug 17, 2016 9:14 am

Salut Nelu,

Am descarcat si instalat versiunea 5.24.36 pe un laptop vechi de 8-9 ani, cu Win XP SP3 si a mers si la mine fara probleme. Oricum, nu are mare importanta, daca ai o versiune anterioara care merge la tine, foloseste-o pe aia - nu cred sa fie diferente majore, doar sa nu fie o varianta cu mult mai veche.

73,
Adrian

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde yo3ggx » Mie Aug 17, 2016 9:18 am

Buna Nelu,

Cand obtii mesajul respectiv? Cand incerci sa executi fisierul
http://www.mannini.it/software/Ham-Radio-Deluxe-Download/setuphrd52438.exe ?

Banuiesc ca ai Windows XP cu ultima versiune de service pack (SP3). Nu ar trebui sa fie nici o problema cu aceasta aplicatie.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 17, 2016 9:21 am

Da Adriane,nu stiu exact in clipa asta,dar parca retin ca era ceva de genul 5...28, deci s-ar putea sa mearga,trebuie putin studiata-hi!.Toate cele bune si 73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Decodor/codor semnale Morse

Mesajde YO3AOE » Mie Aug 17, 2016 9:33 am

Draga Dane,eu fiind pensionar,deci din garda veche,ma orientez si ma descurc ceva mai greu cu calculatoarele astea,chiar daca si ele sint mai vechi-hi!,asa ca nu mai stiu exact cind aparea mesajul respectiv,dar categoric! a aparut scurt,l-am vazut cu ochii mei si m-a si cam desumflat,dupa ce ma chinuisem atit cu ochii pe ecrane,fiindca imi obosesc cam repede,mai ales pe tuburile catodice.La laptop ceva mai putin si de aceea il prefer,plus ca are si o definitie mai buna.Oricum,pe laptop a rezolvat-o fiu-meu,a mai ramas pe desktop cind o putea si el.Multam! tuturor pentru ajutor,toate cele bune si 73! de la Nelu


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori