indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO8DHD » Vin Iul 25, 2014 8:27 am

yo8cev scrie:Mai fratilor care traim in Romania !Conform ,,ITU ALLOCATION"putem avea indicative YO,YP si YR,cine ne obliga sa nu folosim YP si YR decat ca indicative speciale ?

Gresit... Este stipulat in Regulamentul serviciului de radioamatori. Pentru a se putea face acest lucru trebuie schimbat articolul respectiv si atunci totul poate deveni posibil. Pana atunci... respectam actualul regulament.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO9HSW » Vin Iul 25, 2014 9:27 am

yo8cev scrie:in anumite conditii speciale:castigatori de concursur mari,clasa 1-a sau alte merite recunoscute


Sau numarul de diplome, tari lucrate, participari la simpozioane, utilizator sau nu de lampi finale americane / rusesti, dupa caz, etc.

Din fericire, Regulamentul ne spune in definitia serviciului de amator ca este vorba de "serviciul de radiocomunicatii avand ca scop autoinstruirea, inter-comunicatiile si investigatiile tehnice efectuate de radioamatori, in conditiile legii, adica persoane interesate de tehnica radiocomunicatiilor, numai in scop personal si fara nici un interes pecuniar"

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo3ggx » Vin Iul 25, 2014 1:49 pm

Eu as avea o propunere care poate rezolva problema fara discutii interminabile. Sa se faca o lista cu toti cei care au sau doresc indicative de doua litere si sa li se ofere acest "privilegiu". Cred ca numarul lor este mai mic de 676 ...
Dupa ce le vor obtine, mai mult ca sigur vor fi tot nemultumiti si vor incepe lupta pe cele de o litera. Acolo va fi o problema, pentru ca cei vizati sunt sigur mai multi de 26.

Daca se va face una si cu cei care doresc indicative de 4 litere, stiu deja cativa amatori..:)

Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo3ggx » Vin Iul 25, 2014 1:52 pm

YO9HSW scrie:Sau numarul de diplome, tari lucrate, participari la simpozioane, utilizator sau nu de lampi finale americane / rusesti, dupa caz, etc.


Cred ca cel mai important criteriu ar fi numarul de la caciula, sau cel mai bine raportul dintre numarul de la caciula si latimea cefei, care ar trebui sa tinda spre 0 (cazul ideal).

Dan YO3GGX

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO9IRF » Vin Iul 25, 2014 2:13 pm

Dane, reflexivul asta cu "sa se faca" e periculos, ca in esenta nu exista nici un organism reprezentativ si obiectiv care sa poata aprecia cine are merite deosebite. Singurii profesionisti si impartiali ar fi ANCOM, dar dupa ei probabil cei care respecta in totalitate regulamentul ar fi oamenii cei mai de valoare - cei mai radioamatori cum ar veni, dar fie vorba intre noi daca s-ar merge pe criteriul asta as vedea multi "veterani" cu autorizatia retrasa.

Si apoi, de cei ce au contribuit intr-adevar vizibil la dezvoltarea radioamatorismului sau au rezultate individuale notabile, ar trebui onorati in primul rand in alte feluri decat printr-un indicativ mai "cu motz". Sigur, poate un indicativ din doua litere e mai usor de transmis in conditii grele, dar nu te impedica nimeni sa nu iti iei un indicativ special pentru concursuri de exemplu (si e si mai scurt) - e nevoie doar de o cerere.

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo6ul » Vin Iul 25, 2014 2:19 pm

Mai baieti, va irositi energia inutil, in privinta acestor indicative !
Intrebati dupa 5 sau 10 ani si daca 1% din radioamatorii romani isi mai aduc aminte de indicative precum YO3AC,YO4HW,YO6VZ,YO3RF,YO3ZA,YO6AW,YO3CV,etc.(de straini nici nu mai vorbim!) .
Asa si la automobile, vrea omul un indicativ "personalizat" , pune o taxa si sa isi faca "damblaua".
Regulile sunt facute de oameni, tot ei pot sa le schimbe ! Hi!
Cine are timp si chef sa faca o istorie a radioamatorismului romanesc din 1926 pana azi.
Federatia .......
73! Relu YO6UL

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO9CHO » Vin Iul 25, 2014 2:46 pm

Asa si la automobile, vrea omul un indicativ "personalizat" , pune o taxa si sa isi faca "damblaua".

De exemplu in Noua Zeelanda se incepe de la 939 de dolari, daca "vrei sa stai in fata"-asiaticii se dau in vant. :lol: :lol: :lol:
http://www.plates.co.nz/prices/
Imagine
Imagine

Ba se face si comert , ca legea permite: http://www.trademe.co.nz/Browse/SearchR ... ggested=19

Imagine
8-)

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo3ggx » Vin Iul 25, 2014 3:34 pm

Razvan,

YO9IRF scrie:Dane, reflexivul asta cu "sa se faca" e periculos, ca in esenta nu exista nici un organism reprezentativ si obiectiv care sa poata aprecia cine are merite deosebite.

Eu am pomenit doar de dorinte, nu de merite. Atunci cand aceste indicative de 2 litere vor fi oferite tuturor celor care le vor cere, acestia vor ajunge ca dupa un timp sa-si doreasca din niu unul cu 3.:)

Le doresc acum pentru ca sunt rare, cand nu vor mai fi rare isi vor pierde interesul.

Dan YO3GGX


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori