Openwebrx server online

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO5OUY
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 05, 2022 2:33 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO5OUY » Vin Feb 02, 2024 11:17 pm

Mulțumesc frumos pentru toată munca dumneavoastră, superbă aceasta lume a SDR,sunt un mic începător,am cumpărat de vreo 3 luni un SDR RTL original dar nu cred ca l-am folosit echivalentul a 3 ore în total,clar,e nevoie de antene bune ca să "prinzi" ceva în eter!
Încă o data vă mulțumesc pentru tot!

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Sâm Feb 03, 2024 9:26 am

YO5OUY scrie:Mulțumesc frumos pentru toată munca dumneavoastră, superbă aceasta lume a SDR,sunt un mic începător,am cumpărat de vreo 3 luni un SDR RTL original dar nu cred ca l-am folosit echivalentul a 3 ore în total,clar,e nevoie de antene bune ca să "prinzi" ceva în eter!
Încă o data vă mulțumesc pentru tot!


Cu placere! Asa am inceput si eu, cu un SDR. Apoi mi-am dat seama ca am nevoie de antene. Am descoperit QRM-ul local, mutat antene... e o activitate continua.

Ma bucur ca va place micul meu proiect! ;)

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Sâm Feb 24, 2024 1:09 pm

Salut Mihai,

La profile ai pastrat doar PMR, CB si banda de 20m?
sdr.png


Era curios de bookmarkurile si restul de profile, daca le poti trimite? Acum cateva saptamani am vazut ca aratau interesant.

Mersi mult!

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Dum Feb 25, 2024 9:19 am

Salut Florin,

Stiu ca le-am limitat. Dar am facut-o dintr-o frustrare de QRM local, am preaaa multi vecini si o poarta automata cu sistem video de-mi umple SDR-ul numai de liniute. Poarta a fost pusa in functiune de curand. Sper ca azi, maine, sa primesc acces pe bloc si sa schimb antena. O sa pun MLA 30, vad ca o pot controla la gain din potentiometre. Sper ca asa sa revin cu benzi mai curate pe HF.

Pe VHF, am si acolo planuri. Sunt limitat de...accesul pe bloc.

Te rog, un pic de rabdare si le repun in ordine. Nu le las! Promit! :D

Apropo, spune-mi te rog, ce benzi ti se par cele mai folositoare?

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Mar Feb 27, 2024 10:27 am

Toate benzile sunt interesante, la ce antene ai si receptii am prins pe WebSDR-ul tau.
Daca nivelul interferentelor sunt peste nivelul legal se pot face plangeri oficiale la ANCOM, ei pot face acele masuratori si da un verdict si se poate rezolva problema. Din pacate sunt multe echipamente ce polueaza spectrul electromagnetic.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Mar Feb 27, 2024 4:33 pm

YO8SDE scrie:Toate benzile sunt interesante, la ce antene ai si receptii am prins pe WebSDR-ul tau.
Daca nivelul interferentelor sunt peste nivelul legal se pot face plangeri oficiale la ANCOM, ei pot face acele masuratori si da un verdict si se poate rezolva problema. Din pacate sunt multe echipamente ce polueaza spectrul electromagnetic.


Am vorbit unde trebuie si...in weekend ma urc pe bloc. :D

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Lun Apr 22, 2024 12:12 pm

Salutare Mihai,

Chiar daca nu vezi trafic activ la receptie sa stii ca din cand in cand mai suntem care folosim WebSDR-ul tau, dar e cu eroare, ambele pagini: https://www.sdr-server.com/ si http://sdrserver.home.ro
Poate o fi doar la mine, dar am incercat pe 2 dispoztive diferite si 2 ISP-uri diferite, sper sa nu fie o problema definitiva!


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori