Openwebrx server online

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 05, 2024 9:12 pm

YO8SDE scrie:Antena pentru HF/unde scurte, ce lungime are? Ai reusit sa o instalezi pe terasa la ce inaltime deasupra planseului?


Mi-a scapat detaliul asta. Blocul in constructie,abandonat, santier securizat, are 13 etaje. Antenele sunt pe acel bloc. Tot acolo sunt si antenele RCS RDS. Dar nu ne intercalam unii cu altii. :D

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO5VAE » Dum Ian 07, 2024 7:23 pm

YO3010SWL scrie:Folosesc un ASUS VivoPC VM62, sh, cumparat de pe OLX cu 400 ron. Avea deja upgrade la un 250 ssd, si 8GB de ram. Am mai pus de la mine inca 1TB(nefolosit-statea prin sertare) si upgrade la 16GB RAM.
Ca versiune de OS, am folosit Dragon OS in trecut, apoi Debian 12, acum merg foarte bine pe Ubuntu Server 22.04.3 LTS. Am ales versiunea Ubuntu server deoarece nu am nevoie de GUI care sa manance resurse. De mentionat e ca Ubuntu server este de fapt o masina virtuala in PROXMOX.
Pe acelasi Proxmox rulez 3 masini virtuale, cea de sus, un pi-hole (blocheaza reclamele) si Nginx Proxy Manager - pentru certificate SSL.

O configuratie buna.
Si eu folosesc ceva similar, un NUC i7 cu proxmox, peste care am instalat cateva masini virtuale si cateva containere. Nu am reusit sa configurez pi-hole incat sa ma multumeasca, asa ca momentan e oprit.
Banuiesc ca tu folosesti OpenWebRX pe o masina virtuala, nu pe un container. Nu ai avut surprize ca la restart-ul guestului sau/si a hostului sa nu ti-l mai recunoasca, cu toate ca e alocat direct hardware pe masina virtuala?
Eu patesc chestia asta din cand in cand si ma enerveaza. Initial a fost pus pe container, dar orice am facut, tot timpul isi ratacea HwID-ul si nu mai mergea. Deci tot WM-ul ramane solutia cea mai buna.

YO3010SWL scrie:Antena HF este montata pe blocul adiacent de mine, cladire abandonata la stadiul de santier, pe terasa, orizontal, libera sa vada cerul. Am permisiunea pentru montaj.
Ca sa ajung la ea, am folosit nu mai putin de 150m cablu coaxial de 75ohm, avand in vedere ca fac doar RX. Am analizat-o cu un NanoVna, dupa montaj, totul bine. Am adaugat si ferite pentru atenuarea zgomotului. QRM-ul este motivul pentru care am investit in coaxial..ca sa plec de langa blocul meu.

Si aici e o poveste frumoasa. Pe terasa aceluiasi bloc abandonat, am mai tras 150m de coaxial, si am instalat productie proprie o Quadrifilar Helix Antenna, inspirat de
http://metsat.gogan.org/ant_qha.htm
Cuprul folosit nu l-am cositorit insa, am avut rabdare si l-am indoit astfel incat sa dau forma corecta. Nu am vrut pierderi la imbinari.
Este o antena tunata pentru satelitii NOOA, METEOR insa, se pare ca este multiband, acoperind si spectrul de 2m...si nu numai!
Nu folosesc amplificatoare LNA deloc.


Fara suparare, dar in VHF & UP, 150 de metri de coaxial mi se pare enorm. Chiar si in scurte mi se pare mult prea mult. Ma mir ca mai ajunge ceva la capatul opus antenei. In VHF mai bine incearca sa pui o antena mai aproape, sau pune un LNA langa antena actuala.
In rest ce sa zic, asteptam sa apara V4 sa il bagi si pe ala.
Succes!
73 de YO5VAE - Edi

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO5VAE » Dum Ian 07, 2024 8:01 pm

Later edit:
Abia acum am observat. Sunt cateva benzi mai inguste, gen 80m sau 40m, la care largimea de banda in sdr este mult mai mare decat e nevoie. Eu sincer as reduce largimea la cat e banda sau pe acolo. Astfel, si receptorul ar trebui sa devina mai sensibil.
La rtl-sdr, in OpenWebRX si Soapy, cred ca astea sunt cele suportate: Sample rates: 0.25, 1.024, 1.536, 1.792, 1.92, 2.048, 2.16, 2.56, 2.88, 3.2 MSps.
Posibil pe driverul default sa mai ai si 0.400 sau altele intre ele.
Bafta!
73 de YO5VAE - Edy

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Lun Ian 08, 2024 8:49 am

Salutare YO5VAE, Edi!

Folosesc OpenWebRX (OWR) ca masina virtuala pe Proxmox. Nu este container, ci Ububtu Server instalat de la zero, la fel si OWR-ul. La restart mi se mai intampla uneori, rar, sa nu-mi ia SDRPlay-ul. Sincer sunt dezamagit de SDRPlay, am versiunea RSP1A, consider ca suportul pentru acest device este limitat de catre producator, daca te uiti cate se pot face cu un amarat de RTL SDR v3, fata de RSP1A, iti dai seama cat de complicate sunt decodarile pe SDRPlay pt orice...Nici nu ma mir ca SDRSharp a incetat orice colaborare cu SDRPlay! Sunt multe de spus aici... :lol:

Da, 150m coaxial este foarte foarte mult. Mi-a luat ceva timp sa iau decizia asta, dar pana la urma am facut-o, in urma unei promotii la Dedeman la coaxial. Am conditii de Bucuresti, QRM peste tot, stau la et1, imprejmuit de 2 scari a cate 13 etaje fiecare. Oricat am incercat sa ma misc, sa nu intru in conflict cu asociatia de proprietari, nu am reusit mare lucru, local.
Am avut antena HF in configuratie sloper, de la et 1 la mine, intinsa pe blocul adiacent, unghi de 30 grade, vertical, prindeam tot QRM-ul de la vecini.
Mi-am construit o antena loop, teava cupru, condensator variabil din radio vechi, mergea cat de cat, dar stii cum e cu aceste antene, trebuie sa le tunezi mereu. Am si un MLA 30+, QRM-ul e prezent si acolo. Am incercat si loop on the ground, cat am putut, in gradina blocului. Am primit si niste comentarii de la asociatia de bloc... si ca receptie nu s-a meritat.

In cele din urma, mi-am luat inima in dinti si m-am urcat pe blocul adiacent. :lol: Am fost filmat de vecini, parat la asociatie, etc. Dar...asociatia nu are drepturi acolo. :lol:

Ce sa facem...conditii de Bucuresti. Da si eu ma mir, ca am ceva receptie. Un LNA nu as pune, pentru ca asta ar presupune fie o sursa de alimentare sus la antena (nu e posibil) fie un BiasT. La distanta asta...nu stiu cat se merita.

Pt VHF... am o antena Sirio, montata deasupra apartamentului meu. Este deconectata din mufa de mai bine de jumatate de an, din pacate nu am posibilitatea sa ajung la ea in mod confortabil, ultima oara mi-am cam riscat "integritatea corporala". :lol: O sa astept un moment oportun cand se face curat pe terasa. Asta e. :lol: Aaa...si pe cand era conectata, nu aveam o receptie decat spre sud, in rest nimic, deoarece cele 2 scari de blocuri ma tin ca intr-o cutie...

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Lun Ian 08, 2024 8:54 am

YO5VAE scrie:Later edit:
Abia acum am observat. Sunt cateva benzi mai inguste, gen 80m sau 40m, la care largimea de banda in sdr este mult mai mare decat e nevoie. Eu sincer as reduce largimea la cat e banda sau pe acolo. Astfel, si receptorul ar trebui sa devina mai sensibil.
La rtl-sdr, in OpenWebRX si Soapy, cred ca astea sunt cele suportate: Sample rates: 0.25, 1.024, 1.536, 1.792, 1.92, 2.048, 2.16, 2.56, 2.88, 3.2 MSps.
Posibil pe driverul default sa mai ai si 0.400 sau altele intre ele.
Bafta!
73 de YO5VAE - Edy


Da, le stiu ca sunt mai extinse decat ar trebui. Dar ma limiteaza sample rates...SDRplay o ia razna daca cobor sub 1.024. RTLSDR face la fel sub 900. Asta pe Openwebrx. Pe programe desktop, da merge altfel. Decodam Noaa cu 0.25 pe SDRSharp. In Openwebrx...nu merge bine. Dar o sa mai incerc.

YO8SDE
Mesaje: 128
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO8SDE » Lun Ian 08, 2024 7:54 pm

Multumesc pentru detalii, ai tras un pic de cablu coaxial, chiar daca e de 75 de ohmi, ai facut ceva investitii.
Am mai testat OpenWebRx in diverse configuratii, dar cu RtlSDR si chiar pe un Pi4, si versiunile initiale facute de András (HA7ILM) apoi cele continuate de Jacob (DD5JFK), apoi aceasta cu plus. Conteaza mult antenele, pentru rezultate, dar si resursele de calcul, dar si SDR-ul care face receptie.
Felicitari inca o data si sper sa reziste cat mai mult!

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Mar Ian 09, 2024 7:26 pm

Multumesc! Am facut totul din placere si curiozitate. Sper si eu sa reziste cat mai mult.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Vin Ian 12, 2024 8:17 am

Banda de 80m + cateva functionalitati folositoare.
Update la ultima versiune de Openwebrx.


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

https://www.youtube.com/watch?v=0wei8k6IRF0
Ultima oară modificat Vin Ian 12, 2024 8:22 am de către YO3010SWL, modificat 1 dată în total.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Sâm Ian 13, 2024 8:50 am

Update: schimbare de adresa.

Noua adresa este: https://sdr-server.com/
Vechea adresa retrimite utilizatorul automat, pe link-ul actual.

YO3010SWL
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mai 08, 2023 6:56 am
Contact:

Re: Openwebrx server online

Mesajde YO3010SWL » Lun Ian 15, 2024 7:07 am

Update:

SDRplay RASP1A este scos din uz si inlocuit cu un RTL SDR v4.
Consider ca ultimul se preteaza mult mai bine pe linux. RSP1A-ul are bug-uri, care duc la intreruperi de sunet. Posibil de la instalarea driverului. Din lipsa de timp, l-am scos. Urmeaza sa il repun in folosinta ulterior. Posibil pe alte benzi decat HF.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori