Lacul Ursu și Dealurile Târnavei Mici-Bicheș

Activari, expeditii, evenimente, etc...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 185
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Lacul Ursu și Dealurile Târnavei Mici-Bicheș

Mesajde YO7CKQ » Mie Mai 01, 2024 7:19 am


Salut
Profitând de o excelentă promoție de la Ensana Hotels am plecat într-o nouă călătorie la Sovata, jud. Mureș. O zonă foarte frumoasă care merită văzută măcar o dată. Lacul Ursu este o Arie naturală protejată de interes național, singurul lac helioterm din România și cel mai mare din Europa.

Desigur, nu am ratat oportunitatea și am planificat o activare radio din doua referințe YOFF: Lacul Ursu YOFF-0648 și Dealurile Târnavei Mici-Bicheș YOFF-0478, ultima aflată la doar 3.5 Km de hotelul meu.
Am instalat la hotel un echipament minimalist, un KX3 ELECRAFT de max. 15 watts RF conectat doar pe calea audio (fără CAT) cu un laptop pe care rula cunoscutul WXJT-x. Am optat din nou pentru modul de trafic FT4/8 datorită puterii aparent radiate mici. Un setup pe care l-am folosit de curând din Fuerteventura, Isle Canare.

viewtopic.php?f=54&t=3500

1.jpg


In prima zi am instalat în balcon, profitând de balustrada masivă din oțel, un monoband stik pentru mobil AMPRO-20 de la Moonraker pe o bază magnetică. Mai aveam în mașină și versiunea AMPRO-17 pentru banda de 17 metri. Câte ceva despre aceste antene se poate citi aici:

viewtopic.php?f=10&t=3488

După o zi de trafic am hotărât sa instalez o altă antena în balcon folosind ca suport o undiță din fibră de sticlă de 6.5 metri. Deoarece situația permitea, am prelungit elementul radiant cu alți 7 metri care atârnau către pământ. Adică, cea mai simplă soluție End Feed Random Wire. Are la bază un UNUN 6/1 cu două contragreutăți de câte 5 metri, în balcon și în afara lui. Lungimea contează !!!

2.jpg


După călătoria în Fuerteventura am refăcut complet acest UNUN pe un miez mai mare, în două variante constructive, cu material 43 și 61. Am folosit un miez Fair-Rite FT140-43 și un auto transformator cu 2 x 6 + 3 spire. Pentru benzile de 17-40 metri a rezultat o atenuare de inserție de maximum 0.3 dB (măsurată cu două UNUN-uri indentice înseriate pe partea de înaltă impedanță) și un SWR maxim de 1.22 când este testat pe un rezistor de 330 ohmi. Încărcat cu 100 watts RF, în regim de FT8 și o sesiune de 6 minute a rezultat o încălzire nesemnificativă a miezului, fără modificări de SWR.

3.jpg


În limita timpului disponibil am făcut trafic intensiv. Propagarea aduce surprize mari: într-o dimineață am lucrat, una după alta, stații din W, ZL, PY, GD, W etc. În altă seară am făcut peste 60 de QSO-uri în banda de 30 metri.

4.jpg


Hotelul meu se afla la doar 3.5 Km de o altă zonă protejată, Dealurile Târnavei Mici-Bicheș YOFF-0478. Am operat din mașină, ca stație mobilă, cu 15 wați RF și antena AMPRO-20 Alimentarea a fost făcută dintr-o baterie LiFePO4 de 12 Ah împrumutată de YO7LCW (TNX Nelu!!!)

5.jpg


Nu a fost o activare prea reușită. Manevrând în interiorul autoturismului am lovit interfața audio USB care s-a rupt în bucăți. Am revenit la recepția hotelului pentru a căuta o soluție de reparare. Ei m-au trimis la un magazin de telefoane mobile, dar cel care făcea service lipsea. Așa am ajuns la altă firmă unde un tehnician avea o stație de lipit SMD cu care am rezolvat problema. Am revenit în amplasament dupa aproape două ore și am continuat traficul. Dar am tras niște concluzii despre o reorganizare necesară.

Venisem pregătit și pentru o activare de la Turnul Belvedere care oferă o excelentă panoramă peste stațiune. Din păcate vremea nu a ținut cu noi, rămâne pentru proxima vizită!

A fost o vacanță reușită. Am revăzut locuri frumoase, am fost în mijlocul naturii și am activat ca radioamator. Am experimentat ceva nou ca operare din portabil.

Un mic bilanț: am activat referințele YOFF-0648 și YOFF-0478 în benzile de la 17 la 40 metri, 419 QSO-uri în total cu 43 de entități DXCC din 5 continente și toate districtele YO contactate.
Câte ceva despre precedenta activare se poate citi aici:

viewtopic.php?f=54&t=3170

La final am vrut să vă bucurați de câteva frumuseți din Aria protejată Lacul Ursu, Sovata. Din păcate forumul permite atașarea de maximum 5 fotografii :|

73/44 Sorin YO7CKQ
1.jpg
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com



Înapoi la “Activitati WWFF SOTA/IOTA/POTA/xOTA”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori