Inca un videoclip SF

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Inca un videoclip SF

Mesajde 4x1ad » Lun Noi 09, 2015 12:31 pm

Asezati-va comod in fotoliu, puneti-va centurile de siguranta si petreceti 10 minute de SF. Contraindicat inimilor slabe.

https://www.youtube.com/watch?v=IBChwkjzliw

Vizionare placuta.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde yo8cln » Lun Noi 09, 2015 2:27 pm

Fascinant OM Morel ! Ramii blocat cind vezi grandoarea lucrarilor si marimea suprafetei ocupate de aceste sisteme. Azi vara am filmat cu Charley Otley (aveau si o drona HD ) dar nu am avut un mic ragaz sa trag citeva cadre la yr8d. Oricum sintem tareeee departe. Acum arata sinistru , dupa lucrarea celora care mi-au fixat suportul in beton pentru noul pilon de 22 m. Au sectionat in doua locuri cablul coax . de la 4 SQ 80m si in 3 locuri calul de comanda ! Le-am inlocuit (cite 65 m fiecare) dar "ranile" din teren arata urit. Le va rezolva natura . 73 ! de yo8cln.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde 4x1ad » Lun Noi 09, 2015 3:37 pm

@YO8CLN: intr-adevar fascinant. Dar sa pastram proportiile: 99% din radioamatori nu pot aborda astfel de proiecte. Nu are rost sa ne comparam chiar cu astfel de realizari, exista stachete mult mai tangibile. Insa e interesant de vazut astfel de realizari tehnice deosebite si solutii din care putem lua si noi cate o bucatica. Astept cu rabdare clipa cand vei definitiva site-ul de concurs YR8D si vei posta un videoclip. Nu de alta, dar site-uri ca al vostru se numara in YO pe degetele de la o singura mana, maximum doua ! :)

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde YO6CUF » Lun Noi 09, 2015 5:36 pm

Se poate face o mica "gaselnita" in privinta montarii unui pilon de circa 25 m fara avize, autorizatii sau acorduri ale vecinilor. In Germania am vazut un camion militar dezafectat al armatei germane, reparat si pus in functiune de un radioamator, care avea monta pe el un sistem telescopic de antena din 5 tronsoane de 6 m/fiecare trase cu un cablu de otel si de un electromotor. El il folosea cu grup generator de 4 KW cand mergea in portabil, in interior avand montate aparatele de emisie -receptie si etajul final. Acasa il alimenta de la 220 V din tabloul electric si cand avea chef de lucru , isi ridica pilonul cu antene, apoi la final le cobora. Asa nu deranja pe nimeni.

O alta solitie pe care noi romanii o avem este aceea de a lucra de la mare inaltime cu aparatura de US fie cu 10, 100 sau 200 W din portabil din cateva locatii accesibile cu drumuri asfaltate pana la 2000 - 2300 m inaltime.
Prima locatie , pe care am folosit-o si eu este pe TRANSBUCEGI, o sosea asfaltata de curand si care merge pana linga cabana Piatra Arsa (circa 2200m altitudine) in m-tii Bucegi. Pe o poiana din zona poti monta cortul, pilonul de antena si antenele si grupul generator de 3-6 KW pe benzina. Eu am lucrat in aceasta vara de acolo si in 60 de minute am facut in SSB peste 110 legaturi radio. Am lucrat cu numai 50W alimentat de un generator pe benzina de 600W. Propagarea e buna, nu sunt paraziti industriali, trebuie doar sa ai noroc sa nu vina o furtuna cu fulgere si trasnete peste tine.

Al doilea loc de unde se poatelucra este Lacul Balea pe TRANSFAGARASAN.

Lucrand de la peste 2000 de metri , cred ca te auzi mai bine decat dintr-o campie cu un pilon de 25-30 m.

Eu am avut un pilon de teava de numai 6 m pe care aveam montate antene dipol pentru 80m, 40 si 15 m,iar in 20 m am folosit o antena GP cu 3 radiale la 120 grade, confectionata din fibra de sticla si conductor de CU de 2,5 mm litat.

Singur, in circa 15 minute am montat, ancorat si inaltat pilonul cu toate antenele legate de el. Functioneaza perfect.

Am atasat la acest material cateva imagini de piloni fabricati in Romania la Cluj si cateva poze de pe munte din Bucegi de asta vara.
Fişiere ataşate
DSC04614A.jpg
DSC04614A.jpg (897.13 KiB) Vizualizat de 5902 ori
DSC04608A.jpg
DSC04608A.jpg (973.41 KiB) Vizualizat de 5902 ori
DSC04604A.jpg
DSC04604A.jpg (960.63 KiB) Vizualizat de 5902 ori
DSC04599A.jpg
DSC04599A.jpg (968.44 KiB) Vizualizat de 5902 ori
INFO FIRMA.png
INFO FIRMA.png (270.76 KiB) Vizualizat de 5902 ori
dimensiuni stalpi.png
dimensiuni stalpi.png (33.13 KiB) Vizualizat de 5902 ori
sc 110 106 colt.png
sc 110 106 colt.png (34.51 KiB) Vizualizat de 5902 ori
sc 110 102 normal.png
sc 110 102 normal.png (104.86 KiB) Vizualizat de 5902 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde yo8cln » Mar Noi 10, 2015 8:37 am

Sint frumoase iesirile in portabil pe culmile muntilor ! Dar nu vad cum se poate duce o antena OB 17-5 pe transalpina ?! Aici e vorba de baze de concurs care functioneaza si in noiembrie sau februarie iar rata legaturilor este de 3-4 pe minut nu 100 si ceva in citeva ore. Zonele foarte inalte , in afara de linistea electromagnetica (daca nu sint perturbatii) nu creaza avantaje substantiale ! 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde yo5ajr » Mar Noi 10, 2015 9:10 am

Impartasesc parerea lui Ghita despre lucru in US de la inaltimi dar linistea electromagnetica este totusi un mare avantaj mai ales la benzile joase. De altfel ar merita un studiu despre aceasta tema atat pentru UUS si mai ales in US. Eu am o parere aici - cum ca in UUS inaltimile optime sant cele de 7 - 800m (tema mult discutata cu anii din urma cu YO5AVN) cu conditie sa nu fii flancat de munti mai inalti, in US verticalele cu loburi cat mai joase sunt avantajoase (mai ales in 160m) iar daca in apropiere nu este padure si antena aste pe un teren golas, e si mai bine (asa este KN17UL - Preluca Veche) Un potential de pericol insa faptul ca in astfel de inaltime si "Ilie" care se plimba mult mai zglobie si pentru care trebuie mare atentie la protectii fata de supratensiuni atmosferice.
73 de Miki

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde yo5pjb » Mar Noi 10, 2015 11:22 am

Miki:
Offtopic un caz concret referitor la inaltimea optima pentru UUS:
1. Dealul Feleac, 750m iar la 3.5km e pilonul DRTV care poate fi considerat o sursa de zgomot.
2. Dealurile din partea de nord a Clujului (Fanatele Clujului), 650m iar pilonul DRTV e la 10km + se vede mult mai bine Clujul si putem considera ca ajunge mai mult zgomot industrial.
3. Vladeasa 1800m, la 100m e un site telecom cu o gramada de antene

Pe Vladeasa s-au obtinut de fiecare data cele mai bune rezultate. Conditiile de lucru (TRX + cablu + antena + inaltimea antenei fata de sol) identice.

73,
Sorin

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde yo8cln » Mar Noi 10, 2015 11:48 am

Pentru UUS , fiind in zona Dornelor , singura solutie era "inaltimea". Incepind din 1980 , cind ne-am dus prima data pe Calimani , am constatat diferite "fenomene" ! Am observat , la un moment dat ca anumite statii aflate la altitudini mici (1000-1300 m ) lucrau mult mai prolific decit noi. Altitudinea favorizeaza legaturi sigure atit timp cit nu intervin fenomene gen E sporadic, reflexii pe diferite obiecte zburatoare , chiar si tropo ! Cind aceste fenomene se manifesta altitudinea nu mai are nicio valoare ! Duminica am lucrat in Menorial Marconi 3 statii aflate la peste 600 km din locatia de la yr8d , 913 m asl unde cea mai "joasa" trcatoare este la 1250 m. Sint inca multe "taine" pe care nu le-am descifrat ! Scuze pt. off topic ! 73 ! de yo8cln.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde YO4SI » Mar Noi 10, 2015 5:12 pm

Morel ! On topic. Acestia sunt oamenii care ne fac sa privim cu drag sarma noastra agatata in pom, sau de aticul terasei blocului. Si sa ne mandrim ca "am lucrat si Canada cu ea !" Multumim pentru subiect ! Totusi...
ORICE ANTENA ESTE MAI BUNA DECAT NICIO ANTENA !...
DACA PROPAGARE NU E, NIMIC NU E ! Hi ! Cu scuze, 73s ! Mircea = yo4si

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Inca un videoclip SF

Mesajde 4x1ad » Mie Noi 11, 2015 2:06 am

@YO4SI: foarte frumoasa parafrazarea lui Preda, Mircea. Si intr-adevar, orice antena este mai buna decat nici o antena. YO2LZA are si el una buna: nu haina il face pe OM, ci antena ! Sa nu uitam insa ca tocmai in ani de propagare proasta, este nevoie de antene cat mai bune, evident in limita posibilitatilor, abordarii si mentalitatii fiecaruia din noi. In ani de maxima solara, se pot realiza DX-uri interesante cu antene foarte modeste. Asupra soarelui si propagarii noi nu avem nici o putere de influenta, singurul loc unde mai putem face ceva este antena. :)
Eu unul continui sa ma bucur ca in radioamatorism este loc pentru toate gusturile si toate mentalitatile de operare, atat pentru cei care cauta performante si-si doresc antene pe masura dar si pentru cei ale caror obiceiuri de operare nu necesita investitii mari in locatii si sisteme de antene complexe. Din partea mea, fiecare este liber sa-si stabileasca stacheta unde doreste.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori