Constructie antena pe pilon aluminiu.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo5pbp
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 03, 2023 10:59 pm
Contact:

Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo5pbp » Lun Sep 04, 2023 9:45 pm

Buna ziua,

Apelez la experienta dvs in incercarea de a "ridica" prima antena HF.

Intentionez sa folosesc un pilon de aluminiu din mai multe segmente cu lungime de aprox 10m,pe care sa montez 2 antene dipol inverted V,pentru banda de 20m respectiv 10m.Iar in varf o antena hf/vhf.

Se pot instala 2 inverted v pe acelasi pilon?Cum se orienteaza una in raport cu cealalta?Ce probleme pot sa apara?Pot fi legate ambele antene la acelasi balun 1:1 cu acelasi feed coax,sau necesita 2xbalun cu 2xfeed(tunerul de antena pe care il folosesc are intrari pt 2 antene).

Va multumesc
Bogdan
Yo5PBP

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 148
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo7mr » Mar Sep 05, 2023 11:45 am

Salut voios de radiomator !

Draga Bogdan - bine ai venit !

Desigur, variantele de instalare sugerate de tine se pot folosi .
De-a lungul timpului, eu am folosit antene inverted V
sustinute pe o teava metalica de 8 m pe un bloc cu 3 etaje,
la prima varianta de instalare, am folosit inverted V pe fiecare banda,
in cazul meu - 80 m, 40 m si 20 m - fiecare cu cablul coaxial RG 213,
deoarece a fost disponibil. Am montat si balun 1:1 - air core,
ca asa trebuie pentru alimentarea corecta,
insa nu am simtit vreun beneficiu, dar nici vreun dezavantaj...

Dupa ce a functionat foarte bine circa 2 ani, am realizat ca prea prea multe cabluri groase
intrau intr-un apartament de bloc, asa ca am trecut la varianta urmatoare,
adica cele trei antene inverted V legate impreuna, direct la acelasi cablu coaxial,
fara balun de simetrizare.
Au functionat fara probleme - cu randamentul asteptat - acelasi - avantajul a fost ca pe langa economia de cablu coaxial ( care nu era o problema pentru mine ) nu a mai fost nevoie de comutarea cablurilor, manual - direct la transceiver - sau folosind un dispozitiv in plus - un comutator de antene.
Este foarte avantajos ca pe un singur cablu de coborare sa ai mai multe benzi.

Trebuie retinut ca bratele antenei trebuie imprastiate ca spitele unei umbrele, pentru a elimina influenta reciproca intre dipoli, de aceea se recomanda doar 3 dipoluri. Dupa instalare se recomanda scurtare bratelor prin rasfrangerea conductorului la capetele ancorate, la mine a fost nevoie de circa 25 - 40 cm, insa aceasta este de la caz la caz. Dipolul de 7 Mhz functioneaza si-n banda de 21 MHz, deci am avut 3 antene cu functionare pe 4 benzi. In aceasta configuratie - umbrela - am repetat recent instalarea sub un acoperis cu tigla beton, rezultatele au fost peste orice asteptari - eficienta neasteptat de buna. Am " calibrat " antena, insa nu am folosit vreun dispozitiv de masurare dedicat, numai indicatia transceiverului pentru maxim RF la TX - care nu a dat gres - indicand ca transceiverul a primit 50 Ohmi, mai mult de atat nu se putea face altceva. Mentionez ca am folosit o statie tranzisorizata ICOM - IC728
Este o antena care va functiona sigur, adica punct ochit - punct lovit : garantat !

Te poti documenta si despre antena Fan Dipole * Succes in toate * 73 www.qrz.com/db/yo7mr

https://www.qsl.net/yo9fmb/invv.htm

https://static.dxengineering.com/pdf/wp-nvis-rev2.pdf

https://www.qsl.net/na4it/fandipole/fandipole.html
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 148
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo7mr » Mar Sep 05, 2023 11:57 am

PS : am uitat sa mentionez ca nu am folosit tuner de antena - transmatch - nu a fost nevoie, nici macar pentru varianta multiband, vom acorda direct antena in portiunea gamei de interes, chestiune valabila pentru orice tip de antena - alte dispozitive introduse adauga si acestea pierderi suplimentare.
sa nu uitam : simple - the best !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo5pbp
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 03, 2023 10:59 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo5pbp » Mar Sep 05, 2023 7:00 pm

Multumesc pentru raspuns.

Referitor la locatia de instalare,sunt tentat de o zona deasupra unor containere metalice/acoperis metalic,aprox 6/6m,inaltime aprox 5m.

Pot folosi centrul pentru a pozitiona pilonul sau oricare din laterale.Cum se comporta un un inverted V deasupra unei suprafete metalice?

73 yo5pbp

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 148
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo7mr » Joi Sep 07, 2023 9:27 am

Salut !

Pilonul tau cu inaltimea de 10 m din tronsoane de aluminiu,
desigur,este foarte bun pentru un proiect mai valoros si complex.

Pentru antena inverted V dedicata celor 2 benzi US mentionate de tine - 20 m si 10 m
inaltimea de circa 5-6 m este suficienta, realizata cu o teava din orice material,
poti desfasura cei 2 dipoli, perpendiculari si conectati impreuna la un sigur cablu de coborare,
iar pentru a perfecta un pic sistemul, la nivelul antenei poti folosi un balun de curent,
realizat chiar din cablul de coborare - RG58 - o chestiune simpla care poate fi benefica
pentru circulatia corecta RF pe cablul coaxial - Ugly Balun.
Din punct de vedere al instalarii, se recomanda ca bratele dipolurilor
sa fie deasupra solului la cel putin 2 m - influenta solului
dar si considerente de circulatie umana, etc.
pe internet exista calculator online, pentru inverted V, dipol, etc.
Altfel, inaltimea unui pilon de 10 m, este necesara pentru antena inverted V in banda de 80 m.

Plasarea oricarei antene deasupra unui plan metalic, reprezinta un avantaj,
planul respectiv comportandu-se drept oglinda, care va reflecta energia de RF catre spatiul inconjurator si catre ionosfera, chestiune care ne ajuta desigur.
Un efect bun de reflexie RF ofera apa sarata si nisipul - plaja marina,
de asemenea solurile stancoase, precum si betonul - mai ales daca este armat cu fier ( asfaltul nu )

reiau mai jos configuratia potrivita scopului tau.

https://static.dxengineering.com/pdf/wp-nvis-rev2.pdf

Asteptam raspuns despre cum functioneaza radio-containerele ! :)

cu prietenie, MARIAN - YO7MR www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo7lhe » Joi Sep 07, 2023 10:16 am

Salut,
Din experienta mea cu antene filare am observat ca un dipol inverted V suspendat la mijloc de un pilon metalic are probleme la acord si probabil la eficienta .
Eu folosesc ca ultim tronson o prajina de lemn infipta in teava. Acum are cam 4m, ca asa s-a intaplat, dar minim 1m merge.
Solutia am vazut-o la vechile statii militare si poti gasi explicatia pe net sau facand simulari.
Sa pui antena dipol peste un plan metalic e o idee buna, atat timp cat acesta e peste 1/2 lungimea de unda sub antena. O simulare e relevanta.
Din experienta, o antena Windom, la 5m pe bloc, sub care s-a facut acoperis metalic mi-a devenit inutila.
Plus zgomotul electric pe care il aduna tinichelele ruginite, dar acum, cu atatea alte zgomote electrice nu prea mai il simti ca acum 25 de ani.
Apropos, eublucrez cu max 100W, majoritar QRP, si sunt atent la eficienta antenei.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 148
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo7mr » Joi Sep 07, 2023 2:35 pm

un exemplu de functionare :

Dipolul deschis sau inchis functioneaza fixat la mijloc,
pe traversa metalica de sustinere a unei antenei UUS - adica pe boom,
fara influente daunatoare, oare de ce ?
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo4hgx » Vin Sep 08, 2023 11:54 am

Salut,

Te complici inutil pentru prima tentativa, parerea meu e sa incepi cu ceva mai simplu, eventual cu o singura antena, mono ori multi-band si sa experimentezi si respectiv sa tragi singur concluziile necesare. Vorba aceea, daca nu stii raspunsurile nu poti pune intrebarile corecte. In plus, aici pe forum, si nu numai, exista mult folclor... toata lumea crede ca detine adevarul absolut.

Cateva comentarii pe marginea intrebarii intiale, sau intrebarilor initiale, pentru ca sunt mai multe, in primul rand trebuie sa te asiguri ca pilonul metalic (si eventual a ancorelor metalice) folosit pentru sustinere nu rezoneaza in apropierea frecventelor de interes, respectiv a antenei sau antenelor pe care le sustine. Prin rezonanta ma refer la punctul unde reactantele se anuleaza reciproc (Xc=XL), impedanta in punctul de alimentare fiind formata din componenta pur rezistiva a antenei si nu la punctul de minim SWR.

Poti alimenta doua sau mai multe antene dipol in paralel, cu un singur coaxial si balun 1:1 insa trebuie sa te asiguri ca balunul este tipul si designul potrivit benzilor de interes. Pentru multi-band personal prefer asa numitul - doublet -, adica un dipol nerezonant, alimentat cu linie paralela si ATU simetric sau daca nu, trecere la coaxial prin balun simetrizor si ATU nesimetric.

Inaltimea fata de sol este probabil cel mai important parametru a unui dipol orizontal, ca mai toate antenele cu polarizare orizontala inaltimea conteaza, in mod normal L/2 fiind considerat compromisul "ideal". Si aici intram in zona gri, daca pentru masurarea parametrilor electrici putem folosi un analizor, VNA, etc. pentru determinarea formei de radiatie si unghiului de plecare nu putem decat face estimari si simulari NEC insa 5-6m intaltime nu sunt suficienti pentru banda de 20m, decat eventual daca doresti comunicatii la mica distanta de tipul NVIS.

Planul metalic de sub antene e o sabie cu doua taisuri, desi teoretic poate imbunatati forma radiatiei de cele mai multe ori cara "mizerii" electrice si interactioneaza impredictibil, in special daca antena e folosita multiband.

Inverted V este un compromis prea mare pentru gustul meu, recomand sa incerci sa tii bratele dipolului cat mai sus si mai mult orizontal posibil, daca exista constrangeri de spatiu capetele putand fi intoarse in jos, la 90 de grade sau poti folosi bobine de incarcare sau eventual trapuri (eficienta fiind influentata bineinteles de designul si calitatea materialelor).

Succes!
73 Marian

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo3hjv » Vin Sep 08, 2023 6:33 pm

Bogdan, daca te orientezi spre versiunea derivata din fan-dipole, respectiv mai multe inverted V pe acelasi cablu de alimentare (ceea ce este o idee buna) iti sugerez sa utilizezi un Bal-Un de curent cu raport de 1:1 realizat pe tor de ferita si evitarea celui realizat din cablu coaxial de tip "ugly-balun".

Acest tip de antena este cunoscut in transmisiunile militare si este folosit pentru comunicatii pe plan "local" (exploatand fenomenul NVIS), deci nu DX: https://www.radionerds.com/index.php/AS-2259

O varianta "radioamatoriceasca" este prezentata aici: https://shorturl.at/cqDFM
La varianta originala, rolul Bal-Unului este preluat de alimentarea prin pilonul construit ca o linie coaxiala care joaca si rolul de soc de radiofrecventa, eliminand necesitatea Bal-Unului 1:1.

Dar as urma sfatul lui Marian, acela de a construi o antena monoband pentru inceput.

Succes si sa ne auzim in benzi!
73
Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5pbp
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 03, 2023 10:59 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo5pbp » Sâm Sep 09, 2023 1:29 am

Multumesc mult pentru sfaturile sinsugestiile acordate.

Am ales solutia unui dipol pentru ca,nepricepandu-ma si incepand sa ma documentez,am constatat ca un dipol,respectand regula L/2 si acordat putin,da rezultate bune,nefiind INITIAL nevoie de nici un alt element implicat(balun,unum,choke,ladder/multe alte elemente si constructii pe care abia incep sa le deprind) ca in cazul altor antene de alt tip,care cu siguranta functioneaza la fel sau poate mai bine,dar inca nu le inteleg.



Varianta inverted v mi s-a parut o solutie buna pentru ce doresc sa fac tinand cont ca voi avea nevoie doar de un suport inalt,nu de 2.

Varianta fan dipole mi s-a parut o solutie simpla si fara compromis tinand cont ca fiecare dipol respecta regula L/2.

Era sa cad prada unor endfed multiband,cu promisiuni de la 80m la 10m,cu dimensiuni de "apartament"dar chiar cu nerabdarea de a avea o antena,am realizat ca asa ceva nu este posibil cu rezultate decente,si am hotarat sa folosesc ceva ce inteleg,si mai ales ceva simplu si fara compromis din punctul meu de vedere.

Varianta unui inverted v cu pilon de aluminiu imi surade si dataorita faptului ca as putea monta in varf o antena vhf uhf(sau cel putin la momentul acesta asa cred)

Inca un motiv pentru care un inverted v pe pilon modular ma atrage este faptul ca o pot ridica oriunde,independent de copaci,etc.Adica nu am nevoie de nimic altceva sa imi pot monta toate cele,ma gandesc sa incerc si varianta in mobil.

Ca si unghi de plecare..nu sunt interesat neaparat de dx..mai degraba de nvis.In acest moment,o antena care nu poate "vorbi" de la Cluj la Craiova nu mi se potriveste.Nu gasesc inca farmecul unei legaturi "din noroc"care nu va putea fi repetata maine la o distanta enorma.Sigur,un Yagi cu un rotor m-ar pasiona sa il inteleg si sa il pozitionez.Dar vorbesc fara sa fi avut nici macar o legatura efectuata in hf,perceptia mi se poate schimba,poate voi deveni un fan de unghiuri mici de "decolare".


Am descris putin cum si de ce ma gandesc la acest setup,si accept cu drag sfaturi si corectii in zonele unde nu am inteles bine ceva sau am o impresie gresita despre unele lucruri.

73 yo5pbp


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori