Constructie antena pe pilon aluminiu.

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo8vet » Dum Sep 10, 2023 10:07 am

Intentionez sa folosesc un pilon de aluminiu din mai multe segmente cu lungime de aprox 10m,pe care sa montez 2 antene dipol inverted V,pentru banda de 20m respectiv 10m.


Ca si unghi de plecare..nu sunt interesat neaparat de dx..mai degraba de nvis.In acest moment,o antena care nu poate "vorbi" de la Cluj la Craiova nu mi se potriveste.


Dacă vrei să comunici la distanțe <500 km prin NVIS, atunci nu ai ce căuta în 20 sau 10m. NVIS funcționează optim sub 10 MHz, deci trebuie să te orientezi către banda de 40m în timpul zilei sau 80m seara/dimineața.

yo6xk
Mesaje: 59
Membru din: Mie Iul 07, 2010 7:19 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde yo6xk » Lun Sep 11, 2023 1:09 pm

Salut pentru început iti recomand zs6Bkw https://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/ZS6BK ... %20eng.htm (in 80m sigur ai nevoie de transmach... de la 7mhz in sus mege si fara ..... singura banda care nu ii convine este 21Mhz ) sau Fan dipole https://wb4iuy.blogspot.com/2011/11/gre ... agram.html
...in linkurile de sus ai cam tot ce trebuie ....
73 Andrei-6xk

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Constructie antena pe pilon aluminiu.

Mesajde YO4BKM » Mar Sep 12, 2023 2:57 pm

Am cercetat antena de la https://wb4iuy.blogspot.com/2011/11/gre ... agram.html si vad ca, vorba poetului:
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate ...

aparand chestii vechi de peste o jumatte de secol, chiar cu inerentele greseli sau omisiuni de pe atunci.
In cartea Antennenbuch, Deutscher Miulitarverlag, Berlin 1969 (o am in format electronic), autor Karl Rothammel DM2ABK, figura 10.19 de la pg. 154 apare o antena dipol multiband alimentata cu cablu coaxial care seamana mult cu "great-fan-diplole" de mai sus. Difera dimensiunile cu max. 7%, din motive pe care le voi arata mai jos. Autorul vorbeste si de executii industriale ale acestei antene, cu elementii intariti cu coarda din otel.
In cartea Antene pentru radioamatori de Iosif Remete YO2CJ, Editura Tehnica, Bucuresti 1979, apare la pg. 98 antena numita "Pentadipol", la fel ca cea a lui DM2ABK.
Ca omisiuni, niciuna din surse, inclusiv cea cu "great-fan-diplole", nu precizeaza inaltimea la care se amplaseaza antena, stiut fiind ca impedanta fiecarui dipol depinde de distanta sa fata de sol masurata in lungimi de unda, diferita de la un dipol la altul chiar daca sunt plasati la aceeasi inaltime. Calculand lungimile dipolilor pentru o inaltime de 10 m fata de sol mi-au rezultat abateri sub 1% fata de valorile date de DM2ABK si YO2CJ, impedantele fiecarui dipol fiind in plaja 61---72 Ohm, cu exceptia celui pentru banda de 80 m care este de 28,88 Ohm. Reactanta este nula pentru toate benzile.
O alta omisiune a tuturor surselor este simetrizorul, desi DM2ABK si YO2CJ dezvolta dezavantajul alimentarii asimetrice a dipolilor. In ce priveste spatiul pentru amplasare, YO2CJ explica cum a pliat bratele dipolului pentru banda de 80 m, exact "gaselnita" din great-fan-dipole cu "'zig-zagging' the low band wires (80 m) ".
Dar continuarea versurilor cu care am inceput rezolva problema:
...Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece...

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 15 vizitatori