Paratrasnet si impamantare pilon antene

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9IUY
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 09, 2020 8:05 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO9IUY » Mie Apr 10, 2024 1:27 pm

S-ar putea sa fie doar o chestiune de noroc, de ce spun asta? Pentru ca acum 2 ani (aveam pilonul cu antene ridicat) a lovit un fulger pe pamant cam la 15m de pilon si 5m de casa. Rezultatul a fost ca mi-a ars doua becuri cu led (care erau stinse in acel moment) mi-a ars receiverul Vodafone de tv cablu si placa de baza a televizorului care era conectat prin HDMI la receiver (fulgerica cumva pe HDMI a luat-o), o sursa in comutatie de la statia de 2m (care nici nu era in priza la acel moment) de fapt un tranzistor si integratul 5009 parca... si a mai zapacit softul placii video de la un calculator care era in subsolul casei in sensul ca nu avea urme de arsura dar nu o mai recunostea placa de baza si era inutilizabila.
A, sa nu uit, pe circuitul receiverului si a televizorului bushite am avut o siguranta fuzibila in tabloul general de 63A care am gasit-o arsa iar sigurantele automate de la becuri si receiver+televizor le-am gasit sarite.
Paguba a fost de 1500lei placa video, 500lei placa de baza televizor si inca 200lei restul, receiverul l-au schimbat cei de la Vodafone.
Concluzia a fost ca find foarte aproape fulgerul de casa (nu inteleg de ce nu a cazut pe antene care aveau impamantarea bine facuta) toate electronicele care au avut ceva bobine pe directia unde a cazut fulgerul au suferit arsuri datorita impulsului de tensiune indusa in acele bobine.
Ma gandesc ca fulgerul nu cade de doua ori in acelasi loc dar as vrea sa fiu cat mai sigur posibil ca nu se va intampla asta din cauza mea.
Inca ceva, cam la 100m de locul unde a cazut fulgerul este un turn GSM de 50m inaltime...

YO4FZV
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 25, 2017 10:25 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO4FZV » Mie Apr 10, 2024 9:15 pm

Salut Viorel, poți sa studiezi un pic aici:
https://www.blm.gov/sites/blm.gov/files/Lands_ROW_Motorola_R56_2005_manual.pdf
ai răspunsurile la toate întrebările tale.

YO9IUY
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 09, 2020 8:05 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO9IUY » Vin Apr 12, 2024 9:48 am

Multumesc!
Este materialul de care aveam nevoie sa imi completez cunostintele pentru realizarea coborarii de paratrasnet si legaturilor de impamantare ale cablurilor coaxiale.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori