Paratrasnet si impamantare pilon antene

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9IUY
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 09, 2020 8:05 pm
Contact:

Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO9IUY » Vin Oct 20, 2023 4:59 pm

Salut,
Am construit un pilon metalic pe care am instalat 3 antene.
As vrea sa discutam despre protectia antenelor si a transceiverelor la trasnet precum si legatura de masa (impamantare) a cablurilor si a transceiverelor.
Acum 15 ani am lucrat la o firma care proiecta si construia site-uri GSM ptr Orange si de acolo m-am inspirat la constructia legaturilor de masa (impamantare) care era separata de coborarea de paratrasnet.
Atasez o schita
Schema saft.jpg

Avatar utilizator
YO4FRF
Mesaje: 15
Membru din: Mie Aug 25, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO4FRF » Vin Oct 20, 2023 9:31 pm

Salut,

Subiectul a venit la fix, fiind in proces de instalare a unui stalp de aluminiu de 10.5m inaltime pentru cateva verticale de HF si VHF/UHF.
Momentan... sunt la fundatie :geek:
YO-DX-Club #269
--------------------
https://www.OmnisMares.com

YO9IUY
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 09, 2020 8:05 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO9IUY » Sâm Oct 21, 2023 7:20 pm

sALUT,
Am postat si pe grupul HAM RADIO pe facebook unde am primit foarte multe comentarii.
In principal comentariile au fost vis a vis de impamantare care trebuie sa plece dintr-un singur punct. Daca sunt mai multe prize de pamant acestea e bine sa fie conectate si legatura de impamantare sa plece dintr-un singur punct nu din mai multe.
Inca nu mi-e foarte clar daca se formeaza bucla de masa prin tresa cablului coaxial dat fiind faptul ca sunt mai multe placute de cupru unde se conecteaza toate tresele cablurilor la un loc iar din placile de cupru pleaca conductor la impamantare.
Inainte sa fac aceste legaturi de la tresa la placutele de cupru am pus analizorul pe antena de 10-40m iar SWRul a fost de max 3:1. Acum ca am facut aceste legaturi, SWRul a luat-o razna.
Este drept ca placile de cupru nu sunt izolate de pilon. Piloul este monotubular, adica e doar o teava telescopica.
Voi pune analizorul dupa ce pun izolatorii la placile de cupru.

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde yo9igs » Lun Oct 23, 2023 8:07 am

O carte excelenta despre subiect - Traznetul ingenunchiat https://drive.google.com/file/d/163IEXXP5NOKLaslRV_O9IqsAa5hlJre3/view?usp=drivesdk

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde yo3gh » Lun Oct 23, 2023 10:56 am

Buna, masuratorile impamantarii difera in functie de starea solului. Se obtin masuratori corecte doar daca solul e ud sau daca are bentonita , altfel de fiecare data se obtin alte valori si orice incercare de proiectare este data peste cap ;), valori diferite se obtin daca pamantul este: uscat , pietros sau numai piatra ca la munte. Uda-l mereu, ajuta-l cu bentonita si ce ai calculat regasesti in masuratori ., …, chestia cu bucla de masa o eviti daca din acelasi punct ( bara ) pleaca toate impamantarile, …, sa nu faci impamantare in lant , in RF nu e ok, in alte alimentari de electrocasnice merge. In pamant toti tarusii trebuie legati , se iese doar cu un cablu la o placa cu multe suruburi cu piulite, din acea placa pleaca toate impamantarile , prin cabluri , dar nu daisy chain !
Dan yo3gh

yo2cfs
Mesaje: 56
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde yo2cfs » Dum Oct 29, 2023 7:04 pm

Priza de pamint sub 1 ohm, in functie de tipul solului minim 8 tarusi de 2, lungime, batuti de la 1 la de 2 ori lungimea lor, mai repede 16 bucati... :(
Uniti prin platbanda cred ca minim 50x4mm sau sufa Cu 50mmp, totul cu suruburi, papuci si cleme, fara sudura.
Paratraznetul si regleta de conexiuni se leaga prin cutia de separatie la priza de pamint, ajuta mult la masurarea prizei, periodicitatea fiind de 6 luni, incurca ca mai trebuie un element, se poate si fara dar la masurare trebuie izolate toate conexiunile spre cable, etc.
Coaxurile se impaminteaza sus si tot din 25 in 25m, se trage sufa separata de pamintare fata de paratraznet, deci pe pilonet sint 2, paratraznetul si pamintarea antenelor si a coax.
Se leaga la pamint la coborirea de pe pilon, si la intrarea in casa/shelter sau daca se schimba traseul sus jos la orice schimbare cu unghi de 90 grd se face pamintare la coax. la punctul cel mai de jos.
Shetlerul se inconjoara cu o centura de egalizare, la fel si in interior dar cu toate astea cind trazneste... mai distruge citeceva insa macar scapa casa!

Astea sint din aduceri aminte dar totul este extrem de bine descris in Normativul I7
https://protectiamuncii-bucuresti.ro/wp ... uresti.pdf

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde yo3hjv » Joi Noi 02, 2023 4:38 pm

Polyphaser are un document care sintetizeaza o serie de recomandari de buna practica pentru impamantarea efectiva a statiei de radioamator.
Va recomand descarcarea lui si studierea cu atentie; nu ofera solutii concrete dar sfaturile de acolo sunt extrem de utile.
https://t.ly/XK7L_
73
Adrian yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8SSQ
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 05, 2019 4:16 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO8SSQ » Vin Noi 03, 2023 11:07 am

O colectie de materiale legate de subiect:
https://www.arrl.org/lightning-protection

YO9IUY
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 09, 2020 8:05 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde YO9IUY » Mar Apr 09, 2024 3:54 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Asa cum banuiam am fost pe aproape cu solutia de impamantare si protectie la fulgere.
Din pacate, orice am face, de fulger nu ne putem proteja 100% pentru ca nu te pui cu natura!
Ramane ca cea mai buna protectie sa scoatem cablurile de antena din transceiver cand plecam de acasa!
Parerea mea este ca discutia este si va fi utila pentru toti radioamatorii ce isi vor pune o antena pe casa sau pe un pilon.
Numai bine tuturor!

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Paratrasnet si impamantare pilon antene

Mesajde yo5fmt » Mie Apr 10, 2024 12:50 pm

Cea mai buna preventie este sa nu inviti fulgerul! Orice pus la pamant este o invitatie pentru descarcari! Am antena piramida pe cea mai inalta cladire din zona (13 etaje), catarg de 12m, metalic, nelegat la pamant, terminat cu o teava de fibra de sticla de 1m care sustine varful piramidei. Din 1995 montata antena, nu mi-a cauzat nici o neplacere din cauza descarcarilor, care bubuie in paratonierele din zona. Am montat un eclator pe cablul de alimentare intre central si ecran, fiindca vantul creaza tensiuni destul de mari in bucla. Eu de regula nu antena o deconectez de la statia, ci toata electroalimentarea a mesei "radio" de la reteaua electrica. Blocul nu are din constructie paratonier. Adica are dar a fost inca de la inceput dezafectat, cand s-a constatat ca Dorel a montat coborarea care merge la impamantarea blocului prin mijlocul casei scarilor!!!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 11 vizitatori