Antena bucla activa pentru receptia HF

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Sâm Noi 25, 2023 10:29 pm

Perfect de acord cu exemplificarea dvs... am simtit din plin cand am avut alt sdr.
RSP1A se comporta bine din acest punct de vedere chiar daca (sper ca nu ma insel) pentru banda de 40m are doar un filtru trece jos pe la 12Mhz. Se poate observa in acest video https://www.youtube.com/watch?v=oyuC9PZyDe8 de la minutul 1:25 cand inregistrarea este in banda de 40m, seara. Se vede pe waterfall-ul curat si mesajul Signal Overload pentru ca probabil eram cu RFG-ul pe pozitia 7, daca mut pe pozitia 6 mesajul nu mai apare. Deci tot nu am nevoie de atenuator, este suficienta reducerea RFGain.

Insa cel mai important este ca chiar si la aceste semnale foarte mari, intr-o plaja foarte larga, preamplificatorul antenei se comporta exemplar si nu "sughite".

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo4hgx » Sâm Noi 25, 2023 10:42 pm

yo3fhm scrie:Revin pentru a-mi cere scuze ptr. o gafa pe care am facut-o prin exprimarea de mai sus.
Am facut o referire la montajul lui LZ1AQ:
https://lz1aq.signacor.com/docs/wsml/wideband-active-sm-loop-antenna.htm
Nivelul de zgomot obtinut in simularea preamplificatorului lui M0AYF (folosind model ptr. tranzistoare 2N5109) este vizibil mai bun decat cel al montajului lui LZ1AQ (simulat cu model ptr. tranzistoare 2N2222). (...)




Salut Cezar,

Vezi ca tu faci referire la o schema veche, una dintre variantele "beta", ca sa zic asa, produsul comercial, finit, al lui LZ1AQ difera foarte mult. Acum contine de fapt 2 pre-ampilficatoare, complet diferite, unul in curent cu BJT monolitice si altul in tensiune cu JFET-uri, plus alte cateva delicatese dintre care o sa amintesc doar transmisia pe linie echilibrata, nu pe coaxial. Pana acum este cel mai bun pre-amp pentru HF pe care l-am testat eu, si comparatiile au fost facute nu numai cu produse pentru radioamatori ci si cu antene active maritime, industriale.

Mai multe detalii si schema bloc o gasesti aici: https://active-antenna.eu/tech-docs/1_A ... ndS_20.pdf

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo4hgx » Sâm Noi 25, 2023 11:07 pm

YO91046IL scrie:In nici un caz atenuatoare, eu zic ca mai degraba trebuiesc filtre de banda pentru benzile de radioamator, cauza semnalului prea mare fiind posturile in AM din afara benzilor de radioamator.
Sunt convins ca pe un receptor analogic fara zgomot propriu si cu filtre de banda, receptia ar fi una desavarsita.


Iar eu va zic ca trebuiesc ambele, si filtre de banda si atenuatoare. Ba chiar daca as fi obligat sa aleg intre cele doua, avand in vedere ca vorbim despre un SDR, as alege atenuatoarele. In reste, orice receptor are zgomot propriu, digital sau analog.

Controalele care le obtin aici sunt perfect la fel cu cele date de alti radioamatori, diferenta fiind ca eu am zgomot S3-S4 (inclusiv S2-ul dat de receptor), iar marea majoritate au S9 poate si mai mult la cei care nu fac nimic pentru a imbunatati receptia.


S-metrul nu e bun ca referinta, in special "controalele" date de alti radioamatori.

In primul si in primul rand, cand si-au recalibrat acestia S-metrele de pe statii? Apoi foarte putin specifica cand dau controlul, cu, sau fara atenuatoare si/sau pre-amplificatoare cuplate? Si nu in ultimul rand, desi standardul de S9 pentru -73dBm este respectat, scala difera foarte mult de la producator la producator. Icom spre exemplu are S-metrul scalat la 3dBm/S-punct, diferit de Yaesu, care respecta asa zisul "standard" de 6dBm/S-punct. Desi, cu ultimul Yaesu FTDX10 a adoptat acelasi standard ca si Icom, 3dBm/S-punct. In final, valoarea in sine a S-metrului nu conteaza, conteaza SNR-ul, raportul semnal zgomot. Iar SNR-ul, si respectiv dezgroparea semnalelor slabe, ingropate in zgomot uneori creste, paradoxal, cand atenuam semnalul de intrare.

Aud QSO-uri duble in aceeasi frecventa, aud statii care fac apel peste alte QSO-uri in 80m.


Asta nu are nici o legatura cu antena bucla magnetica, va recomand sa va luati licenta de emisie... dupa care o sa intelegeti de se se intampla acest fenomen.

Nu o sa pun mai multe bucle pentru ca nu este necesar. Revin, Nu complica ceva ce poate fi atat de simplu!!


Recomandarile mele va pot aduce imbunatatiri semnificative receptiei cu antena bucla magnetica, daca nu doriti sa experimentati mai departe pentru a prezerva "simplitatea"... ce sa zic? Succes!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo3fhm » Dum Noi 26, 2023 7:59 am

yo4hgx scrie:Vezi ca tu faci referire la o schema veche, una dintre variantele "beta", ca sa zic asa, produsul comercial, finit, al lui LZ1AQ difera foarte mult.

Neata Marian,
Referirea pe care am facut-o a fost cu buna stiinta, din simplul motiv ca schema era disponibila, realizata (de autor) si comentata - si ca atare, simulabila.
Noua versiune are, dupa cum ai si mentionat, doar o schema bloc, pe aia n-o pot simula, sic! :roll:

Oricum, ai facut foarte bine ca ai postat referirile si detaliile aditionale, eu le consider foarte utile.
Am retinut si amanuntele pe care le-ai mentionat despre testele tale comparative intre antenele magnetice si cele clasice, le voi avea in vedere pentru viitoarele experimente, sa stii !

Cat despre recomandarea de conectare a 2 antene magnetice, pe care ai facut-o in postarile anterioare, sunt convins ca va imbunatati conditiile de receptie. Singura chestie nasoala care ma impiedica momentan sa trec la experimentari practice, e lipsa spatiului. Dar o voi rezolva si pe asta intr-un viitor nu foarte indepartat :)

Pana atunci, raman pe receptie in continuare vis-a-vis de experimentele colegului nostru Petre din YO9, sunt curios sa vad ce alte rezultate va mai obtine cu configuratia testata in acest topic si eventual daca va mai face si alte modificari.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo4hgx » Lun Noi 27, 2023 3:35 pm

Salut din nou Cezar,

OP doreste sa pastreze elementul de simplitate, considerand ca nu (mai) merita modificat nimic, atat la amplificator cat si la antena. Nu pot decat sa ii urez succes!



In ceea ce ma priveste, asa cum am mai discutat noi ceva vreme in urma, urmaresc testarea si eventual modificarea sau chiar replicarea, intr-o oarecare masura, bineinteles, a antenei active magnetice maritime NX-7.

nx-7.PNG
nx-7.PNG (27.35 KiB) Vizualizat de 1532 ori


Aceasta consista in 4 bare de ferita si 8 bobine, cate 2 pe fiecare bara, pentru MF si HF, fiind dispuse cu un offset de 90 de grade.

nx-7 coils.PNG


Astfel, pe langa reducerea marimii (cam cat pumnul), se obtine o radiatie omni-directionala, prin defazarea fiecarui semnal cu 45 de grade, pentru a putea fi insumate. Personal consider contraproductiva asa zisa "directivitate" a buclelor magnetice, care de fapt se comporta ca un filtru "notch" nu numai pentru zgomot dar pentru orice.

nx-7 shift.PNG
nx-7 shift.PNG (34.39 KiB) Vizualizat de 1532 ori


Din pacate stau foarte, foarte prost cu timpul liber asa ca va mai trece ceva vreme pana cand voi avea ceva interesant de impartasit.

73 si sa ne auzim cu bine in banda!
Marian

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Lun Noi 27, 2023 4:28 pm

yo4hgx scrie:
Personal consider contraproductiva asa zisa "directivitate" a buclelor magnetice, care de fapt se comporta ca un filtru "notch" nu numai pentru zgomot dar pentru orice.



O fi buna NX7 pe mare, unde nu ai vecini care zilele astea trebuie sa-si impopotoneze casa cu ghirlande luminoase... pe dipol auzeam radioamatorii in ritmul beculetelor lui... bucla activa le elimina total in mod miraculos.
Ar fi bine sa deschideti alt topic cu acea anetena ca sa nu amestecam merele cu perele... o sa-l urmaresc.
Multumesc.

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo4hgx » Lun Noi 27, 2023 4:32 pm

Asa o sa fac, sau poate nu... in orice caz, asta a fost ultima mea interventie, imi cer scuze pentru deranj.

73

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Vin Dec 15, 2023 8:21 pm

Am si montajul preamplificatorului realizat complet cu componente de calitate.
Daca doreste cineva sa scrie la petrecristea@gmail.com
Pret 100 lei, livrarea inclusa in aria de acoperire Fan Courier

Imagine


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori