Antena bucla activa pentru receptia HF

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Vin Noi 10, 2023 8:42 pm

Antena bucla activa pentru recepția HF, pentru radioamatori.

Motto:
1. Mai întâi recepția!
2. Nu complica ceva ce poate fi atât de simplu!

Am experimentat mai bine de doi ani antena lui M0AYF care a îmbunătățit un proiect a lui G8CQX, modificarea constând în mărirea curentului prin tranzistori la 30mA fără a depăși puterea lor de disipație, astfel încât s-au eliminat intermodulatiile cauzate de posturile de radiodifuziune în AM care pot fi recepționate chiar și cu 50-60db.
https://www.qsl.net/m0ayf/active-loop-receiving-antenna.html

Îmbunătățiri/contribuții YO:
- Spre deosebire de „monstruozitatea” pe care a construit-o M0AYF în pozele lui, am căutat sa fac o antena mai mica, foarte ușoară și în același timp robusta, cu măcar aceleași performanțe electrice. În loc de bucla din sarma cu diametru de 1,5m am construit o bucla de 1m diametru din conducata Pex-Al cu diametru de 20mm care are între straturile de plastic un miez de aluminiu, marind practic masa metalica a elementului radiant și crescând efectul de bucla care contribuie la o directivitate deosebita pentru perturbațiile locale la locul recepției.
- D-l Vener Octavian Cezar (YO9FHM) a lăudat acest preamplificator, mai ales în cazul folosirii tranzistorilor 2N5109. El a simulat într-un program preamplificatorul și a ajuns la concluzia ca inductanta transformatorului T1 este prea mare cu 2x10 spire și dezavantajeaza frecventele mai mari. Pentru o liniaritate cât mai buna este nevoie de o inductanta de 10uH, care se poate obtine (calculat și masurat) cu doar 5 spire.
- D-l Ponici Dorin (YO9GMI) a proiectat un cablaj aerisit, cu plan de masa, nu exista autooscilatii. Mulțumim!
- Nu în ultimul rând, trebuie avut în vedere ca și cablul dintre antena și receptor face parte din sistem. Pentru a nu face recepție inclusiv cu tresa cablului coaxial, trebuie montat lângă receptor un așa zis „șoc pentru curenti de mod comun”. Poate fi construit bobinand 15 spire de cablu RG58 pe un tor FT240-43, însă eu am folosit cu succes un tor de la bobina de delexie din tv-urile color bobinand același numar de spire. Acest din urma tor are avantajul ca se poate desface în doua jumatati și se boate bobina în timpul receptiei, observand în timp real cum dispare zgomotul... pe un SDR se observa și mai bine diferența.

Imagine

Avantaje:
- Recepția perfectă. Nu se poate face o astfel de recepție pe nici un fel de antena filara, în primul rând din cauza diferentelor de gabarit. Antena mare = zgomot mult.
- Directivitate pentru interferentele din imediata apropiere. Orientand corect aceasta antena pot fi eliminate perturbatiile din anumite directii la locul receptiei, de exemplu zgomotul din cauza iluminatului public, cel produs de invertoarele panourilor solare, sau cele provenite de la vreun vecin. Citisem mai demult despre aceasta proprietate a buclelor însă nu m-am gândit ca pot fi atât de eficiente. Nu am observat directivitate în traficul YO, nu am cum să mă pronunt la DX.
- Foarte ușoară, poate fi montata pe un catarg nonmetalic cât mai departe de suprafete metalice sau cabluri, eventualul surplus de cablu se face colac la baza antenei și nu în interiorul clădirii.
- Construcție rigida, nu este inflentata de factorii meteo nici măcar de depunerile de gheață.

Emisia în preajma acestei antene se poate face prin simpla întrerupere a alimentarii, fie cu un comutator în mod manual, fie cu un mic montaj cu releu comandat de tensiunea PTT a transceverului. Releul prevăzut la intrare se va relaxa și va scoate bucla din circuit.

Dețin cablaje de fabrica pentru aceasta antena, cu treceri metalizate, la prețul de 30 lei/buc, puteți comanda aici: https://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=209616&a=1

Imagine


Stau la dispoziție pentru orice întrebări.

Doar așa, pentru „clatirea ochiului” pun și niște print-uri de recetie în diferite benzi. A se urmări poziție acului din stânga S-metrului care indica nivelul de zgomot. Menționez ca zgomotul propriu al SDR-ului cu antena scoasa este S2.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO4BKM » Sâm Noi 11, 2023 4:10 pm

@YO9-1046/IL
Dupa parerea mea, cel putin la fel de important ca problema pe care ai rezolvat-o este si ce ai scris ca motto
YO91046IL scrie:1. Mai întâi recepția!
care imi aduce aminte un sfat de demult: "corelati puterea emitatorului cu performantele receptorului, degeaba te aud ei daca tu nu ai o receptie pe masura puterii din emitator" si care, de multe ori, azi nu mai este luat in seama. Prea putine preocupari legate de perfectionarea receptiei, comparativ cu cele care vizeaza QRO-uri.
In alta ordine de idei, indicativul tau nu apare in https://www.radioamator.ro/call-book/re ... x.php?j=IL).
GL, 73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Sâm Noi 11, 2023 6:26 pm

Pun o poza cu "zapisca"

Imagine

Mai pun cateva poze in legatura cu antena. Se vede relizarea preamplificatorului pe un cablaj facut in regim home made. Deasemeni o poza cu solutia mea in ce priveste prinderea buclei din Pex-Al, acesta se curata de primul strat de polopropilena foarte usor dupa ce este incalzita bine.

Imagine Imagine

Iata si alte printuri de receptie, in unde medii si in banda FM

Imagine Imagine

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Dum Noi 12, 2023 11:39 am

De aici https://drive.google.com/file/d/1aYHhY1aB9a2qYWl0qiqZuC3ePIl4tXHn/view?usp=sharing poate fi descarcat un pdf unde este prezentata lista de piese si dispunerea componentelor pe cablajele disponibile, astfel incat montajul poate fi realizat si de catre un copil.
Schema este aceeasi cu cea de aici https://www.qsl.net/m0ayf/active-loop-receiving-antenna.html doar numerotarea pieselor difera.
Spor.

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Dum Noi 12, 2023 4:49 pm

Am facut si un video cu doua DX-uri pe care am reusit sa le inregistrez in timp.
Clipul poate fi vazut aici: https://youtu.be/oyuC9PZyDe8

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo4hgx » Lun Noi 13, 2023 6:06 pm

Presupun ca ati primit permisiunea folosirii in scopuri comerciae a informatiilor din materialului la care faceti referire si care e protejat de “copyright” (drepturi de autor)?

IMG_1915.jpeg

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Lun Noi 13, 2023 6:53 pm

yo4hgx scrie:Presupun ca ati primit permisiunea folosirii in scopuri comerciae a informatiilor din materialului la care faceti referire si care e protejat de “copyright” (drepturi de autor)?

IMG_1915.jpeg

Presupuneti degeaba. In primul rand nu am pe cine contacta, nu exista date de contact pentru nici unul din autori. Am pus link catre pagina sursa tocmai pentru a evita unele zbateri pur romanesti.
Am facut aceasta antena doar pentru uz personal deci nu se poate pune problema de scopuri comerciale.
Daca va referiti la cablaje puteti sa va linistiti, nu va cumpara nimeni. Comanda minima la fabrica este de cinci bucati, unul il opresc eu si restul m-am gandit ca mai vrea careva.
In rest nu vreau decat sa ma laud pe aici.
O zi buna.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo3gh » Lun Noi 13, 2023 9:09 pm

YO91046IL scrie:Schema este aceeasi cu cea de aici https://www.qsl.net/m0ayf/active-loop-receiving-antenna.html doar numerotarea pieselor difera.
Spor.

Multumim ptr info

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde yo3hjv » Mar Noi 14, 2023 10:59 pm

Doar așa, pentru „clatirea ochiului” pun și niște print-uri de recetie în diferite benzi. A se urmări poziție acului din stânga S-metrului care indica nivelul de zgomot. Menționez ca zgomotul propriu al SDR-ului cu antena scoasa este S2.


Salut Petru (sper ca este corect numele, am fost nevoit sa caut pe internet),

Poti sa dai niste detalii despre receptorul SDR folosit in evaluare?
Multumesc,

73, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO91046IL
Mesaje: 25
Membru din: Dum Mai 17, 2020 2:12 pm
Contact:

Re: Antena bucla activa pentru receptia HF

Mesajde YO91046IL » Mie Noi 15, 2023 11:28 am

yo3hjv scrie:
Poti sa dai niste detalii despre receptorul SDR folosit in evaluare?
Multumesc,

73, Adrian


Receptorul este RSP1A, iar softul este SDR Console... pozele si video sunt capturi de pe ecranul laptop-ului meu. Receptie cu RF Gain pe treapta 6 din 10... daca maresc, softul imi spune " Overload signal, reduce rfgain", semnalul furnizat de antena fiind unul consistent.

Observ ca link-ul catre anuntul cu cablaje disponibile nu mai functioneaza. Probabil cand am dat "Reposteaza" s-a schimbat adresa url. Daca doreste cineva cablaj de fabrica scrieti la adresa petrecristea@gmail.com
Montajul fiind deosebit de simplu poate fi realizat practic chiar si in aer (asa cum l-am facut si eu prima data) pe o placuta de cablaj sau poate chiar pe o bucata de tabla. Doar dupa ce am vazut ce poate am hotarat sa-i fac un cablaj, cosider ca o receptie mai buna se poate obtine doar cu antena directiva.

Imagine


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori