Antene combinate

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antene combinate

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 13, 2024 3:17 am

@yo6ex

Suna a tehnica militara de evitare a bruiajului… un pic peste, sau altfel zis, diferita de necesitatile radioamatorilor. Dar tocmai de aceea mi se pare fascinant subiectul receptiei in diversitate, cum spuneam anterior, pentru ca este “diversa”, nu exista formula perfecta ci doar potrivita scopului urmarit.

73
M

yo8rby
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 11, 2015 11:03 pm
Contact:

Re: Antene combinate

Mesajde yo8rby » Dum Ian 14, 2024 3:59 pm

Buna ziua si La Multi Ani !
Poate va intereseaza ceva mai mult din domeniul DIVERSITY.Folosesc de mai bine de 15 ani echipamente de transmisie in 2.4 si 5.8 Ghz in domeniul zbor FPV radiocomanda si transmisii video care lucreaza sub acest protocol/tehnologie.

https://dronenodes.com/diversity-receiv ... ology-fpv/


'73 Narcis YO8RBY

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Antene combinate

Mesajde yo4hgx » Lun Ian 15, 2024 9:11 am

M-am confruntat cu acest tip de receptie in diversitate pe una dintre navele de croaziera din clasa “R” ale fostei companii Renaissance Cruise Line care a dat faliment dupa 9/11, unde nevasta noului proprietar a considerat ca locatia antenelor de comunicatii si TV satelit face nava “urata” si a dispus mutarea lor la pupa, cat mai ascunse de cos (evacuarea motoarelor). Rezultatul e usor predictibil, datorita blocajului masiv, internetul, telefonia si canalele TV au fost grav afectate.

Solutia incercata a fost dublarea antenelor cu schimbare automata functie de intensitatea semnalelor… un experiment pe cat de scump, pe atat de ineficace. Nu intru in detalii dar ca sa putem supravietui puhoiului de reclamatii am cerut anularea sistemului automat si am preluat controlul manual, un adevarat cosmar…

Oricum, acest tip de receptie in diversitate este potrivit statiilor mobile, care isi schimba pozitia si orientarea frecvent, mai putin interesanta nevoilor statiilor de radiamatori.

Propun insa creearea unui topic separat despre receptia in diversitate, aici subiectul propus este altul, si anume experimentarea unei antene minune care sa exploateze ambele componente ale undelor electro-magnetice, respectiv E si H, deoarece la receptie se pierde jumatate din energia emisa … sau poate am inteles eu gresit, caci sincer inca nu mi-e clar enuntul “problemei”.

73
M

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Antene combinate

Mesajde YO4BKM » Lun Ian 15, 2024 4:48 pm

yo4hgx scrie:Propun insa creearea unui topic separat despre receptia in diversitate, aici subiectul propus este altul
Asa este, subiectul este altul. Poate ca s-a lungit prea mult, dar punctez acum ce este esential si usor de inteles. Adica, pe puncte:
1. De ce antena emitatorului RGA ("vulpea") pe 80 m are antena orientata vertical? Un raspuns simplu ar fi caracteristica circulara, permitand receptionarea din orice directie de pe teren. Dar o alta consecinta este polarizarea componentei E in plan vertical si componentei B in plan orizontal, cu efecte aratate mai jos.
2. De ce receptorul are o antena magnetica compatibila cu polarizarea orizontala a componentei B si una verticala compatibila cu polarizarea verticala a componentei E?
3. De ce, receptionand cu antena magnetica si cu receptorul orientat pentru semnal maxim, cupland antena verticala semnalul se intensifica daca semnalele primite de la cele doua antene sunt in faza? Am constatat asta de nenumarate ori si nu numai eu cu peste patru decenii in urma. Sa fie vorba de simpla insumarea semnalului captat de doua antene indiferent ce componenta a undei le excita? Sa insemna asta ca, la receptie, antena magnetica este sensibila si la compoennta E iar antena verticala este sensibila si la componeta B? Deci o simpla "dublare a antenelor"? Eu nu cred asta, daca cineva stie si argumenteaza altfel decat cu "asa cred eu" il rog sa ma lamureasca si pe mine.

Pe baza afirmatiei de la punctul 3 este posibil ca o antena magnetica sa aibe efect favorabil la receptie impreuna cu alta "electrica". Numai ca, spre deosebire de receptorul de RGA unde cele doua antene sunt plasate atat de aproape incat fazarea se realizeaza simplu, in alte conditii apar probleme cu reglarea fazei unei antene pe o plaja de 180 grade, poate chiar reglarea fazelor ambelor antene cu dispozitive care nu sunt prea simple si nu realizeaza eficient o defazarae pe o plaja atat de larga fara sa introduca si atenuari. Am vazut ca au avut candva oarece utilizare la atenuatoarele fazice de zgomot local dar, daca ar fi asa de bune, de se plange atata lume de astfel de zgomote? Sa fie asta cauza pentru care este greu de folosit antene pentru cele doua componente ale undei?
yo4hgx scrie:experimentarea unei antene minune care sa exploateze ambele componente ale undelor electro-magnetice, respectiv E si H, deoarece la receptie se pierde jumatate din energia emisa … sau poate am inteles eu gresit
Nu este vorba de o antena minune din moment ce la RGA functioneaza, ci de altceva, antene amplasat in locuri diferite din nevoia de spatiu pentru fiecare, linii de alimentare lungi, dispozitive de reglare a fazelor, relatia dintre castig si atenuari, multe. Cat priveste problema, numai cine s-a folosit de un receptor de RGA poate patrunde cu convingere "enuntul problemei". Sau sa creada pe cei care l-au folosit.

Subiectul ramane deschis, dar numai pentru analiza perechii celor doua tipuri diferite de antene. Bineinteles, pentru cine il intelege.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori