Antene monoband AMPRO-17 și AMPRO-20 de la MOONRAKER

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Antene monoband AMPRO-17 și AMPRO-20 de la MOONRAKER

Mesajde YO7CKQ » Lun Feb 12, 2024 3:37 pm

Salut

Interesat fiind, printre altele, de traficul HF din mobil, portabil și amplasamente temporare am achizitionat de pe http://www.2ck.ro (pe care îl recomand cu căldură) două antene. Este vorba de antenele monoband AMPRO-17 (banda de 17 metri) și AMPRO-20 (banda de 20 metri) de la producătorul european MOONRAKER, http://www.moonraker.eu .

Sunt antene destinate instalării pe autovehicule, compuse din două secțiuni, spicul flexibil și baza care asigură încărcarea inductivă necesară ajungerii la rezonanță. Este o bobină cu doua secțiuni, una scurtă cu pas de 3 inch și alta, mult mai lungă cu pas de un inch. Este o soluție cunoscută, vândută în USA de MFJ de peste 30 de ani.

Antena se poate instala și pe un trepied sau balustradă de balcon cu condiția asigurării unui RF ground corespunzător, dar asta este altă poveste.

În opinia personală aceste antene au un raport excelent “rezultat în trafic/cost”.

Fac parte din imensa majoritate a utilizatorilor care nu doresc să instaleze o montură permanentă în caroserie (prin decupare), optând pentru un suport magnetic de 17 cm diametru. Este necesară și includerea unui adaptor de la 3/8 inch la PL239.

ANT  (2).jpg

ANT  (1).jpg


În general producătorul indică aducerea la rezonanță, pe frecvența de interes, reglând convenabil lungimea spicului. Am trecut la treabă cu AMPRO-17 (banda de 17 metri), folosind SWR/power metrul de pe un KX3 ELECTRAFT. Spre marea mea surpriză nu am reușit. Am apelat la un analizor RF pe care am setat un SPAN mare obținând următorul rezultat, mai mult ca surprinzător:

L spic [cm]________119________110_________100_________90__________80__________70
F0 [MHz]________16.55______17.016 ______17.555______17.65_______16.75________15.72

Adică, antena NU poate fi adusă la rezonanță la nici o lungime de spic!!! Investigând un pic problema am constatat că, pe măsură ce scurtezi spicul (frecvența trebuind să crească), partea excedentară coboară tot mai mult în bobina de încărcare inductivă. Asta duce la creșterea inductanței care trage și mai jos frecvența de rezonanță.

Am refăcut măsurătorile din tabelul de mai sus, dar la fiecare scurtare a spicului am tăiat excedentul care intra în bobina de încărcare inductivă. După mai multe iterații am obținut un rezultat excelent. Antena la rezonanță la o lungime de spic de 93.5 cm, după ce am tăiat în total 18 cm. În interior a rămas o rezervă de 14 cm destinată compensării de lungime în situația în care nu mai este utilizat adaptorul 3/8 inch la PL259.

9.png
9.png (14.41 KiB) Vizualizat de 732 ori


Experimentul de mai sus l-am aplicat și la antena AMPRO-20. La final am adus antena la rezonanță cu un spic de 101.8 cm după ce am tăiat 13.5 cm. Rezerva rămasă în interior este de 9 cm tot pentru compensare, ca mai sus.

10.png
10.png (14.49 KiB) Vizualizat de 732 ori


Recomand cu căldură utilizarea metodei pentru cei ce dispun doar de un reflectometru.
73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO3MFL
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 22, 2022 1:09 pm
Contact:

Re: Antene monoband AMPRO-17 și AMPRO-20 de la MOONRAKER

Mesajde YO3MFL » Joi Feb 15, 2024 1:34 pm

Buna ziua,
Am o antena AMPRO 20, montata pe pervazul balconului la 45 gr, care are o diagrama a SWR-ului ceva mai atipica, sub forma unei ,,pante", cu o crestere liniara odata cu frecventa. Pe acelasi suport am montat alternativ si o antena Diamond HF CL-40, pentru 40 m, care are diagrama sub forma de ,,V", asa cum arata diagramele dv. As atasa o imagine, pentru conformitate, dar nu stiu cum.
Sunt incepator in radioamatorism si cautam o explicatie.

Florin YO3MFL


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori