Impedantmetru TESLA BM538

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde yo3fhm » Dum Mai 24, 2015 8:22 pm

Cu scuzele de rigoare, postez si aici, pentru marirea sanselor de gasire a unei solutii...

Detin un astfel de aparat, care s-a defectat si nu reusesc sa-i dau de capat. Caut sa cumpar sau sa preiau la schimb un instrument identic, preferabil functional si cu sonda de impedanta la set (indiferent de starea acesteia).
Pentru cei care nu il cunosc, dar ar putea sa-l detina printre vechituri, aparatul arata ca in poza de mai jos, doar ca e inscriptionat in lb. engleza:

http://s019.radikal.ru/i642/1206/27/cbee83fbc53a.jpg

Astept propuneri, eventual pe adresa de mail <yo3rh@yahoo.com>.
Accept si oferte de depanare, daca exista cineva care are experienta cu aparatul respectiv. In cazul schimbului, pot pune la dispozitie mai multe variante, discutabile in functie de solicitari (echipamente radio, componente, alte AMC-uri sau servicii diverse pe zona RF).

NOTA: pana in momentul de fata, la noi in tara cunosc un singur radioamator care mai detine un astfel de echipament, acesta fiind din YO8. Din pacate, aparatul nu poate fi disponibilizat. Sunt sigur ca mai sunt si alti entuziasti care il poseda, unii care poate il tin la "pastrare" fara sa-l mai foloseasca.
Totusi, acest echipament a facut parte din dotarile mai multor institutii cunoscute din "epoca de aur", precum IEMI, ICE, diverse unitati militare, alte institute de cercetare si proiectare pe zona electronica radio (inclusiv atelierele RATB).

Ii rog pe cei care m-ar putea sprijini sa ma contacteze.
Multumesc !

73 de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 25, 2015 10:13 am

Cum se manifesta defectul,si-in consecinta-cam pe unde ar fi localizat,macar in linii mari?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde yo3fhm » Lun Mai 25, 2015 4:00 pm

YO3AOE scrie:Cum se manifesta defectul,si-in consecinta-cam pe unde ar fi localizat,macar in linii mari?
Nu masoara |Z|. Tensiunile de alimentare sunt OK, in rest nu am insistat.
Dar de ce m-ati intrebat? Ati mai depanat vreun exemplar al acestui aparat?

73 de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 25, 2015 4:36 pm

Nu am reparat asa ceva fiindca nu a fost necesar,dar la fostul meu servici am avut in dotare-in primire cum se spunea-hi!-si am lucrat sporadic cu-cred ca-nu sint chiar total sigur!-acelasi tip de aparat,din care,la casarea obligatorie facuta dupa un numar exact de ani-asa era regulamentul-hi!-am reusit cu destula greutate sa recuperez intreg blocul oscilator,partea cu scala analogica, bloc pe care ar trebui sa-l am stocat pe undeva.Pentru confruntare vizuala,mi-ar fi de folos daca ati putea sa fotografiati cit mai exact si bine definit acea zona si sa-mi trimiteti imaginea rezultata.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 25, 2015 4:39 pm

Revenire la mesajul meu anterior: ati masurat integritatea instrumentului de masura analogic de panou pe care apare valoarea "Z"?

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 25, 2015 4:58 pm

Revenire la revenire-hi!.Nu mai faceti fotografia,nu mai este necesara fiindca am gasit cartea tehnica a aparatului,era de tipul BM 508,deci-evident!-nu are cum sa corespunda,imi pare rau! 73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde yo3fhm » Lun Mai 25, 2015 10:10 pm

YO3AOE scrie:am gasit cartea tehnica a aparatului,era de tipul BM 508,deci-evident!-nu are cum sa corespunda,imi pare rau!
Buna seara,
Multumesc pentru bunele intentii, oricum. Problema e mai complexa. Instrumentele sunt OK, la fel si generatorul RF intern. Exista insa niste amplificatoare selective, unul din ele se pare ca are probleme, iar procesul de masura depinde de un etaj cu tranzistor care functioneaza in regim de avalansa, care cred ca a cedat. Aparatul e destul de stufos si mare, de aceea as fi preferat sa cumpar unul functional si sa-l pastrez pe asta pentru piese de schimb. Sau sa gasesc pe cineva cu experienta pe modelul respectiv si s-o rezolv mai repede.

Solicitarea mea de sprijin ramane valabila, daca exista cineva care poate disponibiliza un echipament functional, sau daca are experienta in depanarea acestuia. Multumesc!

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 25, 2015 10:34 pm

Da,am inteles,oricum,regimul de avalansa controlata,oricit ar fi ea de controlata-hi!,difera destul de mult de la un exemplar la altul,chiar in cadrul aceluiasi tip de tranzistor,deci probabil ca sint sortate dupa niste criterii specifice rolului din schema,asa ca este destul de problematic,mai ales daca nu aveti caietul de service,si-banuiesc ca-mai mult ca sigur nu-l aveti,fiindca nu se livrau decit suplimentar la comanda speciala cu plata separata,ceea ce-mai ales la noi!-nu se prea obisnuia.De gasit un alt aparat similar este-zic eu-destul de posibil,fiindca fostul regim politic nu prea importa asemenea aparatura decit din tarile apartinatoare sistemului pe valuta est,care pe atunci era-evident!-rubla-hi!,si au fost importate destul de multe de acelasi tip si de la aceleasi firme de profil.Multa bafta! si 73!.Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde YO9CHO » Mar Mai 26, 2015 4:20 am

Salut Cezar, daca te poate ajuta cu ceva, schema o gasesti la:
http://www.radiomuseum.org/r/tesla_hf_i ... bm538.html

Dai click pe imaginea aparatului, te inscri si ai acces la schema.

Sau si mai bine, aici: http://www.linuxhorizon.ro/test/docs/Tesla_BM538/

Unde gasesti si Manual Service.
Succes

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Impedantmetru TESLA BM538

Mesajde yo3fhm » Mar Mai 26, 2015 7:31 am

YO9CHO scrie:Salut Cezar, daca te poate ajuta cu ceva, schema o gasesti la:
[...] si mai bine, aici: http://www.linuxhorizon.ro/test/docs/Tesla_BM538/
Unde gasesti si Manual Service.
Buna dimineata Florentin,
Multumesc frumos pentru intentii :) Documentatia de la linuxhorizon.ro e pusa de mine, hi. De fapt, amicul nostru Nea Bobina cu care colaboram la YO3KXL, detine domeniul respectiv, dar hostarea o fac eu. Hi. Caietul service de acolo l-am scanat eu, foaie cu foaie.
Acum am mai clarificat o necunoscuta, este? Hi.

Ideea e, asa cum am mai spus, ca speram sa gasesc unul functional sau macar o persoana care a mai depanat un astfel de model, ca sa economisesc timp. Mie poate sa-mi ia foarte mult, mai ales ca stau prost si cu spatiul de lucru. Asta a fost scopul postarii, altfel ceream de la bun inceput manuale si caiet service, hi hi.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori