Calibrator de frecventa

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Calibrator de frecventa

Mesajde YO9CHO » Joi Ian 21, 2016 4:47 am

Nu trebuie sa va faceti griji. Daca TCXO-ul este OK, acuratetea frecventei este de +/-0.3ppm asa cum scrie in datasheet. Asta inseamna 28Mhz+/-8.4Hz !

Adica: Fout_max=28000008.4Hz sau Fout_min=29999991.6Hz. Eu zic ca pentru un amator , precizia asta e suficienta. Nu? :lol:

Deoarece exprimarile in ppm nu sunt uzuale in limbajul amatoricesc, aveti aici un calculator in linie care cere Frecventa si acuratetea si va returneaza variatia in Hz.
Asta este ecuatia:
Imagine
unde df si f se exprima evident in Hz.

Si aici calculatorul:
https://www.jitterlabs.com/support/calculators/ppm/
Succes.

P.S. De obicei fabricantul nu pune toate cifrele ca nu are spatiu suficient.Daca a scris pe el 28.000MHz e ok ca restul ar trebui sa fie 0 pana la Hz (aveti acuratetea declarata la +/-0.3ppm! ppm inseamna Parti Per Milion).

Oricum, daca e mai vechi de 10 ani....din cauza imbatranirii cuartului poate fi shiftata frecventa suplimentar intre 1 si 2ppm pentru un cuart bun iar pentru unul slab calitativ poate ajunge si la 10ppm. Pentru asta se fac TCXO-uri si OCXO-uri cu posibilitate de corectie externa a frecventei (La pin 1 se aplica o tensiune de shift) in caz de imbatranire. Ele se numesc VCTCXO sau OCVCXO. dar si aceste controale sunt minimale.In general dupa 15-20 de ani se piede resursa de control , adica shiftul de frecventa nu mai poate fi realizat. In general frecventa in timp, fuge in jos( denumirea engleza din datasheet este "ageing").Posibilitatea de control la VCTCXO este de max +/-10-15ppm (specificat in datasheet). La OCVCXO bun este de +/-0.1-0.5ppm acolo si imbatranirea cristalului este mai buna, dar si OCVXO-ul poate pierde dupa 15-20 ani resursa....asa ca ...mare atentie la ce ati recuperat! Depinde cat e de vechi...
Oricum, ca sa puteti masura precis frecventa, aveti nevoie de un frecventzmetru profesional, cu certificat de calibrare recent si o stabilitate de 10-100 ori mai buna a referentei lui interne comparate cu ce vreti sa masurati. Daca nu aveti....lasat oscilatorul asa cum a imbatranit :lol: , un +/-10-20Hz diferenta fata de realitate in US e nimic. 8-)

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Calibrator de frecventa

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 21, 2016 10:32 am

Da,multam! pentru date si incurajari,din fericire dispozitivul acesta pe 28,000 MHz pare a fi nou,cel putin dupa impresia mea,in sensul ca este curat,lucios,ne-lipit si in general are un aspect de ne-folosit/ne-pipait-hi!,desi din asta nu se poate sti exact cit timp a stat stocat pe undeva.Da,stiam si eu despre teoria imbatrinirii in timp,se pare ca fenomenul este inerent,in sensul de inevitabil,asa ca la un moment dat frecventa nu mai poate fi corectata/modificata dupa necesitati. Frecvent-metrul pe care il folosesc pentru/la asemenea verificari este unul destul de vechi,dar industrial semi-profesional de tipul TR-5282 (R.P.U.) (10Hz-1,1GHz) cu 9 cifre,deci cu o rezolutie suficient de buna/mare pentru necesitatile noastre radioamatoricesti,nu mai este demult verificat metrologic dar asta este.Mai am doua vechi rominesti,unul de tipul E 0204 si unul de tipul E 0206 care ambele functioneaza satisfacator,dar parca mai multa incredere imi inspira totusi cel unguresc-hi!.Deocamdata stau pe loc si string piesele componente necesare,mai am de luat doar doua circuite integrate logice Schottky pentru consum redus si ma apuc de treaba.73! si toate cele bune! de la Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori