Transceiver homemade proiect LZ1SE

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde yo8rqp » Lun Feb 28, 2011 5:01 pm

Dupa lungi "lupte" am reusit sa aduc constructia aproape de finalizare.Cu toate ca am fost foarte limitat cu timpul(serviciul),sacrificand din orele pretioase de noapte,am pus la punct,cat de cat transceiverul.Dupa bucuria pe care mi-a facut-o YO3FEW,prin cablurile trimise,n-am mai stat si am trecut la cablare.Intradevar,am optat pt un spatiu mai mic in detrimentul unuia degajat care sa permita ecrane suplimentare.Carcasa este de la un receptor homemade de trafic,sincrodina.Am cautat,prin neutrodinari,evitarea unor cuplje parazite,etc,sa am un semnal curat in antena.Finalul este un montaj similar cu finalul de la A412,atacat insa cu mult mai putin,tocmai in ideea de a avea un semnal cat mai curat la iesire.Puterea masurata cu un watt-metru imprumutat de la YO8SCI,este undeva la 2w in 14 mhz.In 80m,urca pana la 4 w,la fel si in 40m.Am lasat rig-ul configurat doar pentru 80,40,20 si 17m,din motive subiective,neavand posibilitatea de a accesa antene bune pt benzile superioare(pt cele inferioare mai merg si sarmele,hi).Zilele trecute am facut QSO in aceasta configuratie cu 9K,ON,OH,PA.Toate in 20m unde am un inverted v cu coborare cu coaxial pe 50ohmi.Atasez aici un mic filmulet in care am incercat sa imortalizez un qso "tovarasesc".Totdeauna cand am fost auzit,am cerut controale vis-a-vis de modulatie.Pt un TBA120S,modulatia pare surprinzator de buna.Am avut QSO local si cu YO8BDT,nea Nelu,care ,spre surprinderea mea mi-a spus ca apar la el cu "vocea mea naturala",hi.Microfonul are incorporat in interior un mic amplificator,este recuperat de la un CB(am posibilitatea sa reglez nivelul de atac din el;de aceea am si renuntat la preamplif de mike din schema bulgarului).Dupa ce-mi definitivez PA-ul,am sa cuplez si instrumentul de pe panou pt a avea un control permanent asupra nivelului emisiunii.Pe display apare LSB pt ca nu am mai optat pt controlul modului de lucru din DDS,ci dintr-un comutator suplimentar care-mi comuta modul de lucru prin tensiune(aplicata osc de purtatoare).Deci,va rog sa vizualizati link-ul urmator:
http://www.youtube.com/watch?v=W7jM__98Y0w
Multe 73s si spor la construit!
73s de YO8RQP!

Pt cine mai construieste ma poate contacta pe mail yo8rqp@yahoo.com,sau ID messenger yo8rqp.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde yo8rqp » Mar Mar 08, 2011 12:25 pm

Va salut!Am reusit sa pun un capac si sa definitivez transceiverul.Vreau saptamana asta,in limita timpului sa pun si modul CW,e o idee proprie sper sa mearga.Va ramane in aceasta configuratie fara modificari majore.Apoi urmeaza provocarea:QRO-ul care va fi cu 2 GU50.Mai atasez un ultim filmulet cu proiectul in stare actuala si promit sa nu va mai "stresez" pe viitor.Cu deosebit respect,YO8RQP,Dani,Falticeni.

http://www.youtube.com/watch?v=gLQRdYUJdBo

P.S.Aceste postari(pt cine se intreaba)vor sa certifice lucrul cu homemade.Nu-i musai sa detii "material"sa te faci auzit si sa fii activ...Nici sa arunci cu bani grei in cumpararea de echipamente.Cu putina experienta si daruire,se poate!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Problema perturbatii

Mesajde yo8rqp » Lun Mar 21, 2011 12:52 pm

va salut.Dupa ce am terminat finalul cu 2 gu50,100w out,am avut neplacuta surpriza sa fiu atentionat de vecinul de la etajul superior,care-mi faciliteaza si amplasarea antenei inverted v in sarpanta sa,ca perturb groaznic in SSB pe sistemul sau audio.Pe frecventele CATV nu sunt probleme.Acestea apar doar pe calculatorul sau.Finalul este clasic,cu atac in grila,negativare,etc.Antena este f bine acordata pe frecventa de lucru(14mhz).Nu stiu ce sa fac.Banuiesc ca trebuie montate niste filtre de rejectie.Ma tem ca problema este si din partea de alimentare a finalului,folosesc dublare de tensiune pt anod.Un balun1;1 la baza antenei m-ar ajuta cu ceva?Ce sa fac?

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde YO3FEW » Lun Mar 21, 2011 1:40 pm

Inteleg ca la tine fenomenul nu apare. Asa ca eu as ataca problema incepand de la vecin. Inele, ferite, filtre de retea si chiar impamantarea prizei si a prelungitorului.
Eu am gasit unele nu aveau decat 2 fire, desi erau cu mufa Sucko turnata, hi, hi..
Nu iti spun ce a fost la gura mea in hypermarketul respectiv, de nu mai stiau cum sa isi ceara scuze..Stiau bine ca o vizita a OPC ului i-ar fi costat muuult mai mult..
Verifica faptul ca sursa PC-ului chiar are toate bobinele pe partea de 220V~, ca in unele erau strapate...
Nu uita de contactele din priza. Daca nu e cu impamantare, asa cum a fost la mine, mama lui de electrician, trage un cablu cu 3 fire...
Eventual pui chiar si cablu ecranat la boxe, hi, hi.
Da din maini cat mai repede sa vada ca te preocupa "durerea" lui.
Ca poate nu o sa iti iasa din prima, conteaza mai putin decat faptul ca te zbati, incerci, etc..
Chiar, daca tot te bagi, trage-i firele prin canale de cablu. Cum sunt de plastic, dpdv al RF nu o sa aiba nicio utilitate, dar sigur o sa arate muuult mai bine. Si la 2lei bagheta de 2m..
Daca omul e dragut si amabil zau ca e pacat sa-ti strici relatia.
Succes. Nu uita sa ne scri cum ai rezolvat si unde era "buba".
PS. Sunt convins ca un filtraj suplimentar pe sursa finalului tau sigur nu are cum sa strice. Dar nu uita sa iti verifici si tu priza, impamantarea, cablul, ca la vecin...

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde yo8rqp » Lun Mar 21, 2011 6:03 pm

Problema este ca individul are un sistem Genius,o chinezarie ordinara.Oricum,prea multe nu pot sa fac la el.Omul mi-a si spus,ca daca se mai intampla imi arunca sarmele cat colo.Deci,QRP!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde 4x1ad » Lun Mar 21, 2011 6:45 pm

YO8RQP: pot exista cauze multiple pentru perturbatii, dar in cazul tau specific exista statistic 3 cauze principale.
1. Antena este prea aproape de apartamentul vecin si nivelul perturbatiei este prea mare. 2. Adaptarea coaxialului la antena este inadecvata (indiferent de SWR-ul citit, vezi lungimea coaxului), sistemul antena-linie de alimentare nu este suficient echilibrat si atunci tresa coaxialului radiaza din plin. 3. Ambele de mai sus.
Nu are sens sa discutam de susceptibilitatea unor marci de difuzoare de calitate indoielnica, problema trebuie rezolvata de tine, cu cat mai putine vizite, asa fel ca vecinul sa ramana dragut si amabil pe termen lung.
Daca acesta e cazul, esti norocos, pentru ca acest gen de perturbatie se atenueaza deobicei considerabil prin bobinarea a 4-6 spire din cablul care ajunge la difuzoare (inclusiv cablul de 220Vac), pe o ferita din material Mix #31 Amidon, de exemplu. Utilizarea de ferite snap-on (precum exemplele din poza, face ca tot deranjul facut vecinului sa se termine in cateva minute. Fii pregatit si cu cativa metri de cablu bifilar, in caz ca cel original nu este suficient de lung si pentru bobinare.
In plus, pentru a atenua parte din radiatia liniei de alimentare prin crearea un soc de RF, se aplica cateva ferite de acelasi model imediat sub balunul folosit si la punctul unde coaxialul intra in casa. Numarul optim al feritelor depinde de frecventa: la materialul de mai sus 4-10 ferite acopera satisfacator domeniul 1.8-30MHz, la 14MHz recomand cca. 6 bucati.
Chiar daca feritele aplicate pe cablurile difuzoarelor rezolva problema vecinului, utilizeaza si solutia socului de RF inseriat pe coaxiale, ca masura preventiva de bun simt. Masurile de mai sus au fost experimentate de mine cu succes in cazuri similare cu puteri de pana la 3kW RF .
Daca esti ghinionist si perturbatia provine din liniar + power supply, iti stau la dispozitie cu metode de detectare a sursei perturbatoare. O constructie incorecta dpdv electric (socuri RF, decuplari, prize necorespunzatoare la filtru Pi, regim de lucru incorect, etc.) sau dpdv mecanic (o cutie incorect ecranata, orificii de ventilatie necorespunzatoare) poate produce tot felul de perturbatii nedorite prin asa zisele “Radiated Emissions”.
O masura de bun simt tehnic este ca tot shack-ul sa fie alimentat de la retea printr-un filtru de retea usor de realizat in regim propriu insa perturbatiile asa-numite “conducted emissions” – injectarea de RF dinspre liniar spre retea, sunt mult mai rare. Oricum, date fiind multitudinea de cazuri particulare de perturbatii, trebuie cateva cunostiinte de baza in detectarea surselor de perturbatii si solutionarea lor. Si sistemul de impamantarea statiei este important. Dar nu intru in amanunte, pentru ca se pot scrie carti intregi despre RFI/EMI.
73
Morel
4X1AD
Fişiere ataşate
diverse ferite.jpg
diverse ferite.jpg (228.86 KiB) Vizualizat de 12887 ori
Detaliu.jpg
Detaliu.jpg (173.53 KiB) Vizualizat de 12887 ori
Difuzoare.jpg
Difuzoare.jpg (212.12 KiB) Vizualizat de 12887 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde 4x1ad » Lun Mar 21, 2011 6:49 pm

YO8RQP: Deoarece se pot posta doar 3 imagini per mesaj, iti atasez aici cam cum arata cel mai simplu soc RF contra radiatiei tresei coaxialului intr-un sistem de antena insuficient de echilibrat.

73
Morel
4X1AD
Fişiere ataşate
Soc coaxial.jpg
Soc coaxial.jpg (222.2 KiB) Vizualizat de 12883 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde yo2mhj » Lun Mar 21, 2011 7:01 pm

Foarte propmpt si la obiect ,Morel.Am si eu o intrebare pentru tine(Morel) si nu numai-pentru oricine cunoaste ...:de unde pot sa procur genul de ferite prezentate de tine ,in YO.
Nu am perturbatii deocamdata sau cel putin nu a reclamat nimeni pana acum( :mrgreen: )-dar nu se stie niciodata,poate intentionez sa schimb ceva pe la antene -si mai bine sa iau masuri de precautie.
Multumesc!

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde YO8DHD » Lun Mar 21, 2011 7:18 pm

In general toruri de acest fel gasesti pe alimentarile imprimantelor sau al altor periferice de uz industrial.

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Transceiver homemade proiect LZ1SE

Mesajde YO8SKY » Lun Mar 21, 2011 9:09 pm

Eu am gasit identice ca aspect dar nu pot garanta ca sunt din acelasi material ca cele folosite de Morel, la Adelaida.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori