CATOMETRU

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO5CZZ
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 09, 2013 8:07 am
Contact:

CATOMETRU

Mesajde YO5CZZ » Lun Oct 30, 2023 9:52 am

Va salut
Vreau sa verific rapid anumite tuburi si am dat peste schema asta,pentru mine ciudata,cu tensiune anodica de 2 V si toti electrozii legati la anod in afara de catod.Intrebarea e daca cineva a verificat tuburi in acest mod,am inteles principiul de functionare,se observa curentul cu filamentul alimentat normal,dupa care se comuta la mai putin,cam 4v,si se urmareste cat scade curentul,un tub nou si bun nu simte asa mult scaderea tensiunii de filament!
73 ,YO5CZZ
Fişiere ataşate
catometru simplu.png
catometru simplu.png (67.01 KiB) Vizualizat de 1233 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CATOMETRU

Mesajde YO4BKM » Lun Oct 30, 2023 1:24 pm

Prin anii '60 construiam receptoare 0V2 (cu reacție) pe US folosind tubul 3V4 ca detector (reacția reglata din tensiunea de ecran) si doi tranzistori de joasa frecventa, totul alimentat la 9 V, inclusiv anodul tubului. Chiar daca tubul necesita, conform catalogului, 90 V, se stabilea un curent anodic suficient pentru o buna functionare. Cred că cu catometrul de fata se verifica emisia termoelectrica a filamentului și starea vidului din tub, deci gradul de uzura. Nu se obțin valorile date de un catometru industrial, dar poate fi acceptabil daca se fac măsurători comparative pentru tuburi de același tip care trebuie sortate.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori