VY0M - insula Melville - IOTA NA-248

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

VY0M - insula Melville - IOTA NA-248

Mesajde YO6EX » Joi Aug 06, 2015 9:34 am

VY0M - o nouă expediţie organizată de Cezar Trifu VE3LYC/YO3YC în insula Melville NA-248.
Va fi activ până în 11 August, în benzile de 40 la 10m, CW si SSB.

Sponsorizat de firmele ICOM si VENUS (China) precum şi de câteva asociaţii binecunoscute.
O mulţime (122) de radioamatori au sponsorizat expediţia lui Cezar, după posibilităţile fiecăruia.
Referindu-mă doar la cei din ţări mai "sărace": 1 din Ungaria, 1 din Cehia, 1 din Slovacia, 1 din Ukraina, 5 din Rusia, ZERO din YO... :!:
Şi doar cunoaştem mulţi YO cu dare de mână... care mai sunt şi vânători de IOTA... :mrgreen:


Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1010
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: VY0M - insula Melville - IOTA NA-248

Mesajde n2yo » Joi Aug 06, 2015 10:47 pm

Sica,

Nu vad de ce radioamatorii YO, chiar si cei mai instariti, ar trebui sa fie mai darnici cu aceasta expeditie decat ar fi cu altele. Nicaieri pe site-ul expeditiei Cezar VE3LYC nu isi afiseaza indicativul romanesc, sau face vreo referire la YO. De-a lungul anilor in repetate ocazii l-am rugat sa relateze din aventurile sale cititorilor de la Radioamator.ro si m-a refuzat, preferand sa publice in limba engleza in reviste gen QST, RadComm sau CQ Magazine cu argumentul ca articolele i se platesc acolo. E dreptul sau sa publice unde doreste. Dar nu inteleg de ce comunitatea YO ar trebui sa fie sensibilizata de aceasta DXpeditie mai mult fata de multe altele.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori