Expediția Crozet 2022 și pirații

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Expediția Crozet 2022 și pirații

Mesajde yo8vet » Joi Ian 05, 2023 5:52 pm

Nu vreau să stric bucuria unora, dar aflați că toți cei care au lucrat astăzi, 5 ianuarie, cu FT8WW în 18095 kHz, au lucrat de fapt cu o stație pirat. Practic tot ce e pe harta de mai jos sunt legături cu piratul, nu cu expediția Crozet. Sunt și câteva stații din YO acolo care au luat țeapă. Și în zilele trecute au fost o grămadă de pirați cu același indicativ, pe alte frecvențe.

Vă recomand să urmăriți canalul de Twitter al expediției, de unde puteți afla când și unde lucrează adevărata stație FT8WW:
https://twitter.com/crozet2022

Screenshot 2023-01-05 at 5.49.55 PM.png

yo6fpw
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Mai 28, 2011 5:42 pm
Contact:

Re: Expediția Crozet 2022 și pirații

Mesajde yo6fpw » Joi Ian 05, 2023 10:39 pm

Salut,

Cred ca este pentru prima data cand in paralel cu o expeditie sa apara in benzi atat de multe statii pirat care sa perturbe activ activitatea expeditiei.
Au fost o gramada de statii care foloseau indicativul expeditiei dar nu foloseau si locatorul corect.
In plus, in banda de 30m, au fost 'active' o gramada de entitati Rare (piratate-normal) pe aceeasi frecveta si in acelasi timp! simplu, s-a creeat mult QRM si atat.
Adevarat, este mare pacat ca pentru entitatea nr.3 din lista dorintelor conform clasamentului din site-ului clublog.org sa fie organizata o astfel de expeditie. Sunt multe de povestit despre aceasta expeditie...
Sunt mare 'fun' al modurilor digitale dar mi se pare ca o mare parte a posesorilor de indicativ nu stiu sa lucreze in digimod(FT8) sau din anumite motive vor sa perturbe o astel de expeditie.
Oare cum vrei sa lucrezi cand nu receptionezi( nu decodezi semnalul statiei) si in plus o chemi in aceeasi 'trama'...Dx-ul emite, statiile cheama in acelasi timp...nici o sanda sa fie decodata emisiunea, normal...
Sunt atat de multe de povestit....
73 si bafta la DX
YO6FPW
Lucilius

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Expediția Crozet 2022 și pirații

Mesajde n2yo » Joi Ian 05, 2023 11:25 pm

Legaturile in moduri de lucru calculator-calculator favorizeaza pirateria pentru ca este foarte facila schimbarea identitatii, personalitatea operatorului neavand nicio contributie. Este mai dificil pentru pirati sa faca acelasi lucru in SSB (vocea poate fi recunoscuta) sau in CW cand sunt necesare oarecare abilitati de operare la viteza si in split. De aceea cred ca, pe masura ce FT8 se impune tot mai mult, trebuie sa ne obisnuim cu prezenta statiilor pirat pe benzi mai ales pe durata expeditiilor in care unii radioamatori lipsiti de ham-spirit se distreaza pe seama celor care vor sa adauge o mult ravnita entitate DXCC in palmares.

73 de Ciprian N2YO

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Expediția Crozet 2022 și pirații

Mesajde YO4DEQ » Joi Ian 19, 2023 7:11 am

Ore de stat la statie, si am reusit pana la sfarsit vreo 7 legaturi cu FT8WW , dar se pare ca spre dezamagirea mea pana in prezent toate au fost statii... PIRAT. As vra sa-i ,, multumesc ,, celui, celor care au facut acest lucru !

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Expediția Crozet 2022 și pirații

Mesajde yo8cln » Joi Ian 19, 2023 9:52 am

FT8WW nu mai emite in us ! Totusi... 73 !
Fişiere ataşate
ft8ww si piratii.jpg


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori