DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde n2yo » Dum Feb 12, 2023 8:40 pm

Dn pacate, activitatea 3Y0J urmeaza sa se incheie in curand, mai devreme decat se anticipase. Dupa o sedinta tehnica desfasurata in cursul zilei de astazi, s-a luat decizia sa nu se mai aduca echipament suplimentar de pe vasul Marama pe insula Bouvet. Operatiunile radio vor continua pana combustibilul pentru generator se va termina, lucru care se va intampla probabil in cursul zilei de maine. Se anticipeaza ca pana marti echipamentele aduse pe insula vor fi mutate inapoi pe vas. A fost incarcat logul statiei pentru legaturise CW si SSB, dar exista o problema tehnica la incarcarea legaturilor FT8, problema care se va rezolva curand.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo3gfh » Dum Feb 12, 2023 11:43 pm

Apropos de log...

Uitându-mă pe DX cluster, am văzut că lumea începe să se inflameze că unii membri ai echipei sunt în logul 3Y0J de la ClubLog :)

Am verificat, de curiozitate, și într-adevăr, apar 3 indicative. Există ceva reguli (scrise su nescrise), cutume, sau fiecare cum consideră?

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 426
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo9rij » Lun Feb 13, 2023 10:49 am

Am fost increzator in aceasta echipa si expeditia lor! Din pacate apar si probleme desi trebuiau prevazute la capitoulu What If? si ...pregatite variante minimale!
Totusi cand am vazut in log-ul expeditiei ca lucrate statii romanesti ale caror operaotori nu stiu telegrafie sau care nu au dotare sa ajunga pana acolo, mi-am schimbat parerea!
Va ramane in istorie ca o expeditie scumpa dar totusi "ieftina" din acest punct de vedere!
Exista viata si fara 3Y0! Hi!
73! YO9RIJ Petrica

yo8dar
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 08, 2011 9:40 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8dar » Lun Feb 13, 2023 2:11 pm

Ar trebui ca toata lumea radioamatorilor sa revina la radioamatorism.
Sa lasam marketing-ul si advertising-ul pentru activitati comerciale.
Eforturile acestui grup care nu a putut sa puna in aplicare planul initial sunt de apreciat, indiferent cati nemultumiti ar fi.
Asteptarile au fost prea mari tocmai datorita activitatilor conexe care au precedat si au insotit aceasta expeditie: comunicari pe social media si publicitate.
Cand aflai de o expeditie ascultand QTC-ul in CW de la W1AW si apoi ca sa lucrezi trebuia sa tragi cu urechea, vorbeam de radioamatorism. Acum se spune ca au lucrat in CW si unii care nu cunosc acesta limba. De ce oare? Doar exista FT8 - nici nu stii cu cine ai " lucrat" , dar poti avea confirmare(mai devreme sau mai tarziu , fuctie de $ dati). : :lol:

Un sincer 73 radioamatoricesc!

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde 4x1ad » Lun Feb 13, 2023 5:06 pm

Pot sa inteleg frustrarea zecilor de mii de radioamatori care n-au reusit sa intre in logul expeditiei 3Y0J dar mi-este imposibil sa ma solidarizez cu mormanul de comentarii rautacioase de pe numeroase site-uri.
Nu se vor mai gasi prea repede amatori cu suficient curaj, dedicatie si mijloace de a ajunge pe unul din cele mai neprietenoase si primejdioase locuri de pe Pamant. Si nici sponsori.
Mai bine sa le uram reimbarcare fara prea multe emotii si sa se intoarca sanatosi pe "Terra Firma".

73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo3gfh » Lun Feb 13, 2023 7:30 pm

Ai dreptate, Morel...

De ceva "răutăcisme" au avut parte în anii trecuți și 3Y0I și 3Y0Z, când nu au reușit să coboare pe insulă. Dacă reușeau și făceau 100k QSO, tot nu era bine, că nu erau 200k. Dacă erau 200k, ar fi fost alții care ar fi putut 250k.. teoretic :)

3Y0I spun că vor încerca din nou, să le ținem pumnii! Sper să fie înțelepți și să nu promită nimic :)

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8cln » Mar Feb 14, 2023 11:57 am

Asa este OM Morel ! Poate o abordare de acest gen ar avea succes :http://hamgallery.com/qsl/country/BouvetIsland/3y0c.htm. Personal , in afara de o sustinere financiara nu m-as putea angaja datorita si a virstei ! Dar sint sigur ca temerari vor mai exista ! 73 !

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde YO9GJX » Mar Feb 14, 2023 7:25 pm

Au apărut câteva fotografii cu condițiile în care au operat.

https://www.dx-world.net/3y0j-bouvet-island/

Priviți și mai jos cele 4 filme de pe Twitter în mod special ăsta.

https://twitter.com/DX_World/status/162 ... -island%2F

No comment! :D

Imagine

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde n2yo » Mie Feb 15, 2023 8:51 am

O imagine care va ramane antologica pentru DXpeditiile la care au participat si radioamatori romani, KO8SCA si VE3LYC fluturand steagul Romaniei pe insula Bouvet:

43.jpg
43.jpg (78.38 KiB) Vizualizat de 2217 ori


73 de Ciprian N2YO

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: DXpeditia 3Y0J pe insula Bouvet

Mesajde yo8rqp » Mie Feb 15, 2023 9:51 am

Au lucrat în condiții foarte dificile, tot respectul pentru ce au făcut acolo. A critica este ușor, mai greu cu implicarea.
Personal, nu am reușit să îi lucrez, chiar dacă am încercat ori de câte ori i-am receptionat.Poate voi reuși să adaug 3Y într-o viitoare Dx-peditie.
Incă o dată, felicit toate stațiile YO care au reușit să și-i treacă în log, mai ales că au făcut-o în condiții foarte grele de recepție, cu un QRM fantastic.
73s de YO8RQP!


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori