YODX HF - 2023 -

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Lun Iul 24, 2023 8:32 pm

Salut Ciprian@n2yo !
YODX HF 2023 bate la usa, asa ca intr-un fel sau altul, cu mic cu mare trebuie sa ne ascutim transceiverile, antenele si amplificatoarele !
Va veni ziua cu invitatiile bazate cu mail list, unde cei mai muli gafeaza trimitand toate mail-urile odata cu 2 zile inainte, asa ca prin prezenta doresc sa aduc un plus valoare pentru cei interesati si anume :
-Google, outlook yahoo si alti mai mari nu accepta bulk mail mai mult de 300-400 simultan/ zi, restul vor intra in reject si vor contribui in mod gresit la mailqueue indiferent de ce zic altii vis a vis de bunele practici!
-Nici macar serverele obladuite de mine nu accepta bulk trimis fara cap !
Solutie : Linux bash scripts cu SendEmail (nu sendmail), eventual gssmtp dar unde headers sa fie headers, da ?
Enumeram outlook count, enumeram gmail, yahoo count si facem split unde count per fiecare sa nu fie mai mare de 300 / zi caci sunt peste 30 zile pana la contest.
Facem job cu subject clar si continut formatat HTML ca sa fie bine ca sa nu fie rau.
Eventual scriem mariadb sql logs ca sa avem trasabilitate sau stderr / stdout > log.
Nu trimitem mailuri fara autentificare !!! Fara delegare, Reverse DNS , DKIM , Dmarc cu reject policy , SPF si musai nelistat in RBL dar si multe altele precum linkurile din continut, sansele ca acel mail sa fie rejected vor fi maxime, inclusiv gray listing ...
Orgoliul este cel mai bun amic al nostru dar si cel mai mare dusman, Atentie FRR la detaliile de mai sus caci poate asta e unul din motivele participarii slabe , nu dau cu batzul dar zic !
Incercati sa va inconjurati de tineri care vad prezentul altfel, incercati sa va apropiati de talentelele autiste caci geniul din ei este fenomenal, incercati sa nu mai credeti ca realitatea trece prin voi !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde n2yo » Mar Iul 25, 2023 9:17 pm

Buna Gabriel,

Foarte folositoare sfaturi. O sa te contactez separat prin email pentru detalii, sa nu plictisim audienta.

73 de Ciprian N2YO

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 26, 2023 9:09 pm

Salut Ciprian !
Sper ca reply pe mail sa fie util, mai mult de atat sunt convins ca actiunile mele viitoare pot aduce un plus pentru acest contest care este si va trebui sa fie o carte de vizita a noastra, a radioamatorilor YO.
Prin urmare, am construit un clip video promo vizibil public pe website-ul meu si pe youtube, clip care va face parte din campania mea proprie de promovare pentru YODX.
Din pacate neavand acces la API de la QRZ dot com, va trebui sa extrag lista cu conturile de email pe calea cea grea, extragere bazata pe contest logurile mele si oleaca de know how.
Tu esti unul, eu sunt unul, dar 1+1 intotdeauna este egal cu 3 asa ca hai sa ne ne suflecam manecile si sa dam o mana de ajutor dezinteresata si probono pentru acest frumos concurs, poate ca reactia in lant va determina si pe alti YO sa faca acelasi lucru, indiferent de diferendele geo, politice si care or mai fi !
73's de Gabriel YO8RXP

Nu imi bat capul cu phpBB youtube embed, rog adminul sa faca corectii asa ca link aici :
https://yo8rxp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=bzhZ7GFJFZI

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Mie Iul 26, 2023 9:31 pm

Buna seara si buna ziua,

Daca va ajuta...va pot trimite o arhiva cu Log-le primite in perioada 2019-2022.
Multumesc pentru ajutor!

73 de Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 26, 2023 9:51 pm

Salutare Cristi !
Logurile nu mai prezinta interes, insa conturile de email da !
Daca FRR furnizeaza aceste conturi, voi publica linux standard logs sau standard Errors pentru fiecare email expediat.
Chiar daca nu intotdeauna suntem pe aceeasi lungime de unda, important e sa colaboram pentru binele natiunii ! Personal, va multumesc pentru acest pas important spre o coeziune care poate fi extraordinara si de bun augur !
Cu stima, Gabriel !

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mie Iul 26, 2023 10:06 pm

Cristi , daca nu poti extrage conturile de email atunci zic ca e ok si cu logurile arhivate zip, poate macar 75% au completat email field in cabrillo si pentru mine e simplu sa le extrag de acolo
Tks !
Ca si semn de buna colaborare, cu noua achizite software facuta recent, voi produce un clip video decent si calitativ care sa apartina FRR pentru promo, conditia fiind sa nu schimbati / autorul continutului media ! Va voi trimite si hartie scrisa prin care deleg FRR sa foloseasca fara restrictii acest clip.
Trebuie si este musai ca intr-o zi securea sa fie ingropata, dar eforturi consistente si de durata trebuie sa facem toti !
73 si cele bune !

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Joi Iul 27, 2023 7:26 am

Neata Gabi,

Eu nu pricep sa extrag din header-uri adresele de email.
Daca poti face asta este foarte bine.
Am pregatit arhiva, da-mi te rog un cont de email unde sa o pot trimite.

Merci frumos si o zi buna!
Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Joi Iul 27, 2023 8:20 am

Neata Cristi
gabriel@yo8rxp.com
Zi buna si 73 !

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Joi Iul 27, 2023 9:45 am

Buna Gabi,

Ti-am trimis tot ce aveam prin we transfer.
Sper sa-ti fie de folos. Daca ai trebari imi poti scrie la: simion.cristian@gmail.com

Merci mult!

O zi buna,
Cristi

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo5ld » Joi Iul 27, 2023 10:34 am

@yo8rxp
Pana pe 5 august mai am subscriptia valida la qrz.com, daca imi trimiti o lista de indicative, iti pot extrage lista de emailuri.

emailul il gasesti pe qrz.com :)

73
Dani
YO5LD


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori