YODX HF - 2023 -

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo3lw » Lun Aug 28, 2023 7:10 pm

Buna ziua Dle. Carol.

Robotul de concurs nu stie sa faca distinctia dintre categorii. Puteti incerca sa separati Dvs. legaturile facute SOSB-20 de cele SOAB-MIXT-LP. Desi cred ca este greu de facut manual, nu va pot garanta ca robotul o sa poate faca incadrarea corecta per categorie! Va stau la dispozitie pentru orice fel de lamuriri.

73 cu consideratie,
Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mar Aug 29, 2023 12:20 am

Buna seara !
Nu trimiteti inutil fisiere distincte ! Toata discutia dintre mine si FRR a fost doar pentru YODX concursul tuturor romanilor, nicidecum pentru CN !
- legat de problema lui yo8tk: acolo unde aparea nu Rosu scris mare si citet zicea ca adresa de email declarata nu corespunde cu ce este in cabrillo la sectiunea EMAIL:, lucru stipulat si in pagina yodx/logs despre dubla validare pentru evitarea viitoarelor probleme sau greseli umane. Pana la urma, ori se trimite pe email ori prin uploader , tot este nevoie de o adresa de email corecta. De ce sa nu existe in cabrillo aceasta adresa corecta sau sa sa difere de ce declaram initial ?
Nu sunt decat 3 validari mari si late , indicativul, adresa de email si contest name .

- legat de problema cu C.N. FRR va putea sa faca la final un folder cu indicativele membre FRR si sa le treaca pe toate la categoria ALL bands ! Aici nu am nici un amestec si nici nu doresc acest lucru !
Cu stima,

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Vin Sep 08, 2023 10:44 pm

Buna seara !
Incepand de astazi, site YODX are o pagina noua cu filtre SQL pentru rezultate accesibila din meniul principal , optiunea Results, pagina scrisa in bootstrap + custom PHP + SQL connector.
Inca ma este de munca la incadrarea pe telefonul mobil, de adaugat o ancora dupa "Apply filter" catre css id aferent tabel si de continuat cu adaugarea anilor precedenti in MariaDB. !
Filtre disponibile : An, prefixul tarii, categorie si continent, toate ordonate dupa scor, descendent.
Functia de auto download diploma generata cu phpGD() va fi disponibila cat de curand !

- Bugtrack :
Daca userul face translate in romana sau alta limba, se modifica $_POST din categoria MOST in "Cele mai foloisite", sau continent "EU" in UE fapt ce returna 0 resultate - STATUS FIXED cu class="notranslate" !
Cand toate filtrele sunt ALL, load time poate fi ingreunat dar fiind volumul mare de date. - TO BE FIXED

Daca mai gasiti si alte bug-uri / recomandari , pse CQ gabriel@yo8rxp.com
73 si alea bune de Gabriel !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1010
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde n2yo » Vin Sep 08, 2023 11:21 pm

Felicitari Gabriel, informatiile sunt prezentate acum intr-o forma infinit mai buna.

73 de Ciprian N2YO

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Vin Sep 08, 2023 11:48 pm

Roger !
Tks Cip, voi mai adauga si un input form sanitizat php / sql pentru ca userul sa completeze indicativul si sa isi vada rezultatele proprii in toti anii fara a mai face scroll prin tot carnatzul !
Oricum userul de SQL este doar cu privilegii de SELECT only asa ca nu ma doare capul acum de SQL injection, dar de dragul conduitei programarii in PHP , voi face si sanitizarea inputului / $_POST data.
Sper ca setul de culori si contrastul sa fie pe placul majoritatii, sper ca pentru anul viitor sa mai apara si alti radioamatori cu afinitati pentru programare A.K.A. DEV grup, caci e greu de unul singur sa le fac pe toate !
Inca nu inteleg de ce / de unde am probleme cu secondary Sticky table header cand ajunge sub navbar, in asa fel incat capul de tabel sa ramana mereu vizibil.
Mai scobesc dar poate apare un radioamator tanar ca in filmul "A New Hope" si da la butoane in 2 zile cat mine in 20 !

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mar Sep 26, 2023 12:00 am

Buna seara YO !
Dupa oarece multa munca in PHP 8 + Maria DB, am reusit sa fac dowload button penrtru diplomele YODX 2022, pentru 2021 inca astept jpeg image template.
Setul de font este cam nepotrivit, stiu asta si inca caut un file .TTF care sa fie corespunzator !
Insa trebuie sa recunosc, push_array() pentru sintaxa SQL si metoda prin care sa extrag ranking in functie de filtru sau YO este originala si mi-a dat batai de cap... insa ce este important este ca mi-a iesit.
Poate ca vor exista circumstante pentru care metoda de generare diplome online va produce o eroare de cod , insa sper ca am compensat cu succes aberatiile inerente !
Codul este oarecum limitat dat fiind necesitatea selectarii tuturor filtrelor pentru activarea butonului de Download, insa nu am avut de ales dat fiind inexistenta unui index unic, index distinct in functie de continent, world sau country, index care nu are de a face cu ce ofera FRR ci mai degraba cu ce am putut eu scrie in php. respectiv MariaDB database !
Inca sunt in tratative cu FRR pentru publicarea "Claimed score 2023" insa am niste cerinte stricte pe care FRR trebuie sa le proceseze, deci orice intarziere in publicarea lor imi apartine caci nu pot face insert in SQL dupa bunul plac ci dupa un set strict de CSV !
Eu personal zic ca YODX este pe o panta ascendenta, eu zic ca FRR a facut bine dand curs conditiilor mele ! Nemultumiri vor mai fi cu siguranta, dar cat de curand va aparea versiunea in care nici o persoana nu va trebui sa citeasca aberatiile scrise de x, y z, operatori !
Pentru cei care au trimis loguri via email sau web uploader, va invit sa verificati continulul trimis si anume :
- County in loc de BC sau judet corect
- 001 in loc de judet
- 599 respectiv 599 in loc de 599 BV 599 001
- timestamp in sens invers
- 599 599 si atat, nimic mai mult
Ma opresc aici pentru a nu prejudicia si mai mult imaginea YODX , insa pentru viitoare editie va zic doar ca :
- Nici un log gresit nu va mai fi acceptat via inteligenta artificiala fara sa fie corectat in prealabil
- Orice log gresit va fi online marcat cu rosu unde este gresit.
- Orice log de 2 bani facut in cabrillo 2.0 va fi reconvertit in 3.0 , bineinteles cu confirmare catre user
- Orice log generat de softuri dubioase va fi ori rejectat ori fortat la conversie 3.0
Ratiuni :
- Multi au senzatia ca daca scriu ceva in email body, acel ceva va fi citit de o fiinta umana --- gresit !
- Multi au impresia ca daca scriu o erata la loguri , acea erata va fi procesata de o fiinta umana --- gresit !

YO8BDW
Mesaje: 50
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde YO8BDW » Sâm Sep 30, 2023 11:25 am

Rezultate partiale YODX Contest publicate dupa o luna !Felicitari YO8RXP si Șef Comisie unde scurte
YO3LW. Invitatie la Concurs pe YouTube, pagina internet dedicata,participare evident mai buna,sunt fapte care nu au existat si care pot da sperante pentru viitor. Daca mai apar si sponsori nationali ar fi OK! Finisati , puneti la punct detaliile din soft-urile utilizate (uite ca se poate si cu soft autohton)si sa ne auzim sanatosi in YODX Contest 2024 !

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8cln » Sâm Sep 30, 2023 1:09 pm

Ioan-Spiridon MIHAI Președinte ( comisia us ) YO7CW yo7cvl@yahoo.com
Cu scuzele de rigoare ! 73 !

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YODX HF - 2023 -

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 03, 2023 9:09 pm

Tks YO8BDW !
Nu stiu si nu vreau sa jignesc "ierarhia' FRR, dar YO3LW este cel care e facut treaba sa mearga !
Eu scriu cod, eu fac si dreg, dar sper ca FRR va tine pasul cu mine pentru 2024 la fel cum a facut si Cristi 3LW pentru 2023, si a facut-o la modul profund interesat !
In domeniul vanzarilor era o poveste si anume :
- X persoana foarte buna pe domeniul vanzari, a fost mutata pe domeniul auto ca sa aduca si acolo acelasi progres financiar.
Ghici ce ? ambele domenii au inceput sa mearga prost !
Acesta este un pamflet, nu are nici o relevanta cu persoane reale, nici o pisica nu a fost ranita in acest discurs !
Cu o floare nu se face primavara dar macar incepe ! Sper sa fie mai multe flori si sa nu le ingroape inghetzul !
Atentie ca vine iarna si nu ma refer la anotimp . You Know Nothing, Jon Snow !
Gabriel YO8RXP


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori