YO HF DX 2023 - pareri la cald

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde YO3HEX » Mar Aug 29, 2023 1:16 pm

Ziua buna tuturor,

Cate impresii personale vis a vis de YO DX 2023, un concurs foarte frumos (mie mi-a placut) cu cateva deschideri scurte in banda de 10m insa cu o participare mai modesta (asa mi-a parut) decat cea de anul trecut - au lipsit destuol demulte statii din statele unite, din rusia si in general din asia.

Pe plan personal, am adus niste modificari destul de mari in cadrul statiei mele low power, adaugand in hexbeam, un triplexor si un comutator de antene Antenna Genius de la 4O3A care cu marinimie mi-a fost imprumutat de YO8TTT, caruia ii adresez sincere multumiri cu acesta ocazie.
Adaugarea unei antene directive pentru cele 3 benzi superioare (20 15 10) a adus un plus valoare foarte mare in ceea ce priveste rezultatul de anul acesta - am pus peste 800 de QSOuri in log, am reusit un scor cu peste 40% mai bun decat cel de anul trecut si in general am reusit sa operez SO2R pe toata durata concursului.
Din pacate o problema de familie cu fiul cel mare nu mi-a permis sa iau parte la ultima ora din concurs ceea ce m-a facut sa pierd cateva legaturi si ceva mai multe puncte la scor.

Propagarea nu a fost nici pe departe ce trebuia sa fie din pacate, dar chiar si asa am reusit sa lucrez cu usurinta statii din statele unite, america de sud si asia si am reusit seisuni de RUN cu rate de peste 140 QSOuri pe ora, cea mai mica rata fiind de peste 80 QSOuri pe ora - benzile inferioare au fost extrem de zgomotoase si operarea a fost edstul de greoaie in 40m si 80m.

Spera anul viitor printr-o popularizare mai mare sa avem parte de mai multe statii DX si de o participare mai numeroasa.
Cu aceasta ocazie doresc sa ii multumesc personal lui Gabriel (YO8RXP) pentru tot efortul pe care l-a pus in realizarea noului site si a posibilitatii de upload in pagina web a logurilor.

Sa ne vedem sanatosi la urmatoarea editie si in numar cat mai mare.

73 DE YO3HEX (YP3X)

S1.png


S2.png
S2.png (10.21 KiB) Vizualizat de 6264 ori


S3.png


s4.png


S5.png

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 426
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo9rij » Mar Aug 29, 2023 2:41 pm

Salutare tuturor,
Am prins un pic de timp sa scriu cateva randuri despre YO HF DX Contest si pot spune ca am fost mobilizat de propunerea ca RCT sa sustina fara rezerve participarea in acest concurs. Asa ca am "ascutit" antenele si am participat cu placere facand 100% RUN in cele 14 ore de lucru.
Au fost putine momente de acalmie. In general nu am stat degeaba si am avut "a lot of fun".
Am exploatat din plin deschiderea de 10m si am insitat pe banda de 15m, dincolo de cele traditionale! Nu am umblat dupa multiplicatori lucrand neasistat.
A fost o editie reusita din punctul meu de vedere, mai ales ca s-au mobilizat si au participat majoritatea operatorilor Romanian Contest Team si ceva noutati in plus. Indicative noi vor fi mereu asa ca trebuie sa ii felicit pentru curajul de a aborda si aceasta mica latura a radioamatorismului.
Despre faptul ca s-a schimbat profund modul de prezentare si de informare privind desfasurarea concursului sunt convins ca va aduce o popularitate crescuta cu fiecare editie, dar nu trebuie oprit aici. Gabi YO8RXP merita sincere felicitari! Mai sunt multe de facut ca lucrurile sa fie "normale" dar astea nu depind de RCT![img]
scor.jpg
[/img]
73 de YO9RIJ Petrica
Fişiere ataşate
scor.jpg

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo3lw » Mar Aug 29, 2023 5:34 pm

Draga Petrica,

Cu adevarat Gabi, merita toate felicitarile pentru efortul depus intr-un interval de timp asa de scurt. Profit de mesajul tau si doresc sa-ti spun, desi nu ne cunoastem personal, ca din partea mea Gabi o sa aiba tot sprijinul. Nu doresc sa scriu cuvinte mari de tipul "sa ingropam securea razboiului" dar eu recunosc ca am gresit cand l-am refuzat pe Gabi acum ceva vreme in urma. Imi doresc in schimb sa ne intalnim si sa povestim despre YODX si alte concursuri. Totoodata, poate mai gasim printre cei pasionati persoane care sa ne ajute in activitatea propulsata de Gabi.
73 din partea mea si multa santate!
Cristi

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 426
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo9rij » Mar Aug 29, 2023 5:55 pm

Salut Cristi,
Ce nu s-a spus din partea noastra este ca am acceptat cu placere ca Gabi sa se implice in ajutorul pentru YO HF DX in detrimentul ICWC, concurs pe care urma sa il lansam la sfarsitul lui septembrie. Dealtfel am si trimis un email lui Ciprian N2YO in acest sens.
Aici trebuie spus ca dupa cum a decurs colaborarea pentru YO DX am decis sa scoatem din calendar concursul pe care ne pregateam sa il lansam. Putina lume stie cat de multe sunt necesare pentru a sustine un concurs astfel incat participarea este cea mai la indemana si putin costisitoare dintre toate componentele acestuia! Hi!
Imi declar din nou speranta ca YO DX poate deveni un concurs al tuturor radioamatorilor YO si nu numai iar pentru concursurile federatiei (campionatul national multiband) sa se gaseasca o formula mai buna decat amestecul toxic din prezent.
Am ceva propuneri si daca te intereseaza le pot prezenta!
Cu placere ne intalnim si discutam, noi avem planificate intalniri periodice cu membrii RCT si cu drag putem extinde agenda si participarea. Din cate stiu undeva in octombrie vom avea intalnirea de la Buzau de care putem profita!
Felicitari pentru hamspirit!
Cu respect!
73 de YO9RIJ Petrica

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo3lw » Mar Aug 29, 2023 6:31 pm

Merci Petrica,

O sa te caut personal.
O seara linistita,

Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo8rxp » Mar Aug 29, 2023 9:08 pm

Salut, ca sa fie scris negru pe alb, zic ashea :
Ce am facut nu am facut pentru FRR, pentru RCT, XLR sau YZL. Am facut pentru mine, egoist fiind de fel.
De ce ? pentru ca sa am cu cine lucra in concursul asta, ca sa nu casc si sa pun n1mm pe auto repeat CQ !
Ca nu aveam ce face pe acasa, ca eram in concediu si nu ma plictiseam.
Lasand gluma deoparte, am facut-o pentru ca cineva trebuia sa o faca ! azi eu , maine altcineva, mai tarziu poate facem o echipa de DEV software !
Factiuni - ma lasa rece !
Diplome - ma lasa rece !
Preamarire - ma lasa rece !
Puterea este un afrodisiac si multi nu fac fata !
Puterea este doar un cuvant si nu face 2 bani daca nu stii sa o imparti egal cu cei din jur !
Serverele sunt niste cutii inutile daca nu le dai un scop !
Sa mai continui cu vorbe de duh ? nu cred ca e cazul.
______________________________________________________
Am lucrat in YODX, am facut aproape 1000 QSO in 3 benzi (7, 14 , 21 ) cu 3 verticale din sarma de 0.75. Am facut si 20 QSO in SSB
14 ore total time, am mancat bine, am baut bere dar am facut si RUN 99.9%.
Propagarea a fost naspa, benzi zgomotoase la S3 S4 uneori in 21 Mhz, uneori N2YO venea cu peste S9 alte ori cobora cu fading la sub S1.
Ca si oblaitor al logurilor primite in 2023, observ o crestere de aprox 50 % a statiilor YO, si global estimativ 1600- 1700 participanti, calculat la peste 4 QSO cu diferite statii. Multe sunt "Busted", insa ma intriga lipsa de trimitere loguri in primele 2 zile !
Primite aprox 1000, mai astept inca aprox 600- 700 analizand raw logs.
Dupa ce vor expira cele 7 zile, voi publica o lista aici poate cu bunavointa lui YO5LD sau altora voi sumariza o lista cu adresa de email pentru logurile neprimite si voi repeta campania email dar cu rugamintea politicoasa de a trimite cele netrimise ,
____________________________________________________________________
In rest, sa fim noi sanatosi si sa ne bucuram de radio !
Post jurizare voi publica toate logurile cu datele personale eliminate, voi publica un raport de performanta YO vis a vis de judete, voi incerca sa extrag date despre tot ce este posibil si criticat ca lipsuri in editiile trecute. Asta inseamna transparenta, corectitudine si dorinta de a face un pas inainte !
Mi-am asumat riscul de a primi dejectii prin ventilator dar trebuia sa o fac si era musai !
Cu stima, Gabriel, NE membru FRR !
Fişiere ataşate
sieu.jpg
sieu.jpg (12.78 KiB) Vizualizat de 6083 ori

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo8rxp » Mie Aug 30, 2023 12:29 am

Sa nu uitam de campania personala al lui N2YO, sa nu uitam de campania individuala nevazuta a multor altor statii YO !
Sa nu uitam ca preamarirea individuala nu aduce decat lene,blazare si egocentrism !
Sa nu uitam ca 1 este egal doar cu unul, pe cand 1 plus 1 este egal sau mai mare cu 3 !
Sa nu uitam ca noi suntem generatia visata de YO3AC, YO3APG, YO8SS si sa imi fie cu iertare pentru cei multi altii nerostiti si pomeniti !
Sa nu uitam !

yo7fws
Mesaje: 137
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo7fws » Mie Aug 30, 2023 9:29 am

yo8rxp scrie:... am facut-o pentru ca cineva trebuia sa o faca ! azi eu , maine altcineva...


yo8rxp scrie:Sa nu uitam ca noi suntem generatia visata de YO3AC, YO3APG, YO8SS si sa imi fie cu iertare pentru cei multi altii nerostiti si pomeniti !

Bravo !
Si as mai adauga: sa numai fim cei care asteptam sa ne faca altii, ci noi sa facem si sa oferim tuturor.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde yo3gh » Mie Aug 30, 2023 12:01 pm

yo8rxp scrie:Sa nu uitam ca noi suntem generatia visata de YO3AC, YO3APG, YO8SS si sa imi fie cu iertare pentru cei multi altii nerostiti si pomeniti !
Sa nu uitam !


Superb spus … chapeau !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1010
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO HF DX 2023 - pareri la cald

Mesajde n2yo » Joi Aug 31, 2023 10:06 am

Si in acest an am operat in YO DX HF Contest de la statia lui Steve NR4M. Deoarece configuratia normala este pentru categoria Multi/Multi, am venit cu 12 ore inainte de concurs ca sa pregatesc o configuratie SO2R pentru categoria Single Operator, operatiune care s-a dovedit a fi nu tocmai simpla. Pana la urma problemele tehnice s-au rezolvat si chiar am putut sa dorm cateva ore inainte de inceperea concursului, la ora 8:00, ora locala.

Am ales sa particip la categoria Single Operator High Power CW, avand in vedere ca din experientele mele anterioare prezenta statiilor care opereaza in fonie in acest concurs este destul de precara. Aparatura radio, amplificatoarele, antenele, totul a functionat fara probleme tehnice.

Comparativ cu concursul WAE/CW desfasurat acum doua saptamani, propagarea a fost asemanatoare, poate chiar un pic mai precara. De pe coasta de est a Statelor Unite, banda de 10 metri a fost practic neutilizabila pentru legaturi DX. Singura statie romaneasca lucrata a fost YO8DOH care mi-a raspuns la apel, antena mea fiind orientata spre sud-est, in loc de nord-est cum ar fi fost normal pentru o legatura short-path. De multe ori in conditii precare de propagare pe banda de 10 metri, legaturile cu statii europene se fac prin "skewed path" cu antena orientata in acea directie. Banda de 15 metri a prezentat deschideri robuste pe directia Europei pe durata zilei, incepand de dimineata devreme, pana dupa-amiaza. Banda de 20 de metri a fost deschisa practiv in permanenta, problema fiind doar lipsa participantilor pe durata deschiderilor ideale. Banda de 40 de metri s-a prezentat in conditii mai bune decat ma asteptam si a putut oferi legaturi cu statii europene pana noaptea tarziu (aproximativ 06:00 UTC). Conditii rezonabile de propagare au fost si pe banda de 80 de metri, in conditiile in care din fericire nu au fost descarcari electrice in vecinatate.

Din pacate YO DX HF Contest este puternic afectat de existenta (prea) multor concursuri care se desfasoara in paralel in acelasi weekend, parca din ce in ce mai multe de la un an la altul. Concursul WW-Digi atrage din pacate pe cei mai performanti operatori din intreaga lume, care au oportunitatea de a-si demonstra performantele competitive in FT4/8. O masa importanta de operatori din SUA a fost rapita in acest weekend de trei concursuri locale: Hawaii, Ohio si Kansas QSO Parties. Radioamatorii din VK/ZL au avut concursul lor - Alara Contest, in timp ce statiile din America de Sud au preferat CVA DX Contest.

Cu toate acestea, participarea in YO DX HF Contest mi s-a parut buna. Am facut cu aproximativ 100 de legaturi mai multe decat anul trecut. E adevarat, si propagarea a fost mai buna in acest an. Nu m-as putea pronunta cu privire la prezenta statiilor YO, insa potrivit logului meu, la aceasta editie am lucrat 99 indicative YO diferite, spre deosebire de 90 anul trecut. Nu am auzit statii YO din judetele: BV, CL, IL, OT, SB, SJ.

Am urmarit frecvent scorurile online si am observat KE1J operand remote de la K1LZ avand un scor foarte bun, ceea ce m-a motivat sa pastrez un ritm alert pe timpul concursului. In cea mai mare parte a timpului am fost in fata lui KE1J, insa am facut greseala sa dorm 2.5 ore cand dupa pararea mea propagarea nu era grozava, presupunand ca KE1J nu imi va atinge scorul. M-am inselat. Cand m-am trezit, avea cu vreo 70 de QSO-uri mai multe decat mine si nu mai erau decat doua ora pana la incheierea concursului, asa ca nu am mai putut recupera diferenta.

Iata si scorul meu:
Band CW Qs Ph Qs Mults
80: 78 0 41
40: 273 0 79
20: 470 0 82
15: 326 0 81
10: 8 0 6
Total: 1155 0 289
Total General 1,444,133

Multumesc tuturor statiilor YO pentru legaturi si felicitari lui YO8RXP pentru implicarea in popularizarea si prezentarea acestui concurs!

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori