A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 426
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo9rij » Mar Dec 19, 2023 9:12 pm

Buna seara tuturor!
Subiect aprig inainte de sarbatori!
Parerea mea (ca unul care organizez doua concursuri pe an) este ca fiecare organizator de concursuri are un scop! Faptul ca nu bate scopul organizatorilor cu intentia marilor campioni nu este nici o problema! Cine vrea sa faca performanta nu lucreaza in concursurile nationale! Nici asa zisele campionate (care mimeaza performanta) si nici macar YO DX nu ridica vreo deprindere la nivel de performanta chiar daca se spala bani in draci pe titlurile de campioni. Este o realitate si nu trebuie sa ne imbatam cu apa chioara! In rest nici o regula nu poate fi impusa. Totul tine de moralitatea fiecaruia. Nici ANCOM nu poate reglementa! Au recunoscut recent ca sunt neputinciosi! Asa ca atata timp cat regulamentele sunt facute 90% pentru a marca un eveniment nu inteleg de ce va mai bateti capul cu reguli pe care le doriti dar care nu pot fi impuse! Hi!
Sanatate tuturor!
73 de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo3gh » Mie Dec 20, 2023 12:43 pm

ANCOM sa reglementeze concursuri de radioamatori ? :D … regulile le fac organizatorii ;) din debates se nasc idei bune !
Sa fiti iubiti !

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo7lfv » Mie Dec 20, 2023 10:23 pm

Chiar este un subiect care daca vrei sa faci ceva atractiv trebuie sa schimbi tactica pentru a atrage sau antrena anumiti contesmani.
A pune un Camp. Nat. de cw sau ssb sau orice concurs care se doreste respectabil lunea este chiar cum s-a scris mai sus doar pentru pensionari iar eu completez si pentru bugetari. Am lucrat in "capitalism" de cand ma stiu si se pare ca organizatorii ori sunt pensionari ori bugetari.
De ce zic asta ? pentru ca oameni buni , voi ati avut noroc de program fix , a se citi 8 ore , asadar nu aveti habar de asa zisul program flexibil cum se cere acum la multe firme private, precum si faptul ca nu ati lucrat in ture .
Acum eu va spun ca doar in weekend poti pune un concurs daca vrei sa iei in calcul ca pe viitor vor intra si altii in concurs nu doar pensionarii sau a a celor ce au norocul unor firme cu program normal.
Va dau exemplul meu pentru CN SSB de anul asta a trebuit sa-mi iau 2 zile din concediu , plus 2 deplasari la 125 de km de casa , plus ca dupa o etapa a trebuit sa ma trezesc de la 5 sa ma pot duce la servici . Pai stie cineva ce efort fac eu sau intereseaza pe cineva daca eu particip sau nu ? Dar ca mine poate sunt mult mai multi decat cei ce participa .
Pentru cei ce au statia fix in "pat" sa stiti ca unul din participanti a facut minim 500 km sa fie activ in CN SSB , a trebuit sa-si ia 2 zile de concediu ca de e lunea concursul , trezirea foarte matinala si costurile nu le calculez ca nu e cazul, asta ca m-am repetat ca poate tu cel care citesti iti vei pune intrebarea "Eu as participa daca ar trebui sa "pierd" atatea din timpul meu si a celor dragi , plus banii cheltuiti cu deplasarea ?"
Concursurile mai comprimate sa poti creste numarul legaturilor este ok dar cum sa cresti numarul legaturilor cand tu in CN ai 6 cifre de schimbat per participant ? Niciodata nu vei avea un ritm alert cand vei spune cu repetare 12 cifre tu si 12 corespondentul.
Am scris cu speranta ca se va schimba ceva , sau nu .

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8cln » Vin Dec 22, 2023 11:40 am

"si se pare ca organizatorii ori sunt pensionari ori bugetari" .Impresie alaturea ! Unii poate sint pensionari dar nu bugetari ! Pe acest considerent am hotarit sa nu mai sustin Cupa Bucovinei ! Succes " capitalistilor ". De ce nu incercati un concurs la miezul noptii de simbata in care "pensionarii " sa nu aiba accces si pe urma numarati-va ? Spor ! Sarbatori fericite !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 22, 2023 12:15 pm

In mod obiectiv, regulamentul concursului apartine exclusiv organizatorului iar participantii il accepta sau nu. Daca regulamentul este atractiv pentru mai multi sau mai putini participanti, organizatorul poata afla din numarul de participanti comparativ cu alte concursuri, din comentarii, exiata multe posibilitati de feedback. Iar o concluzie cu adevarat pragmatica se trage din parerile celor care participa, nu ale organizatorilor chiar si cand se supara precum un personaj rustic pe sat (mai exact, pe concurs) si nu-l mai sustin.
Vad ca incepe sa se aprinda iar contradictia dintre categoriile de radioamatori. Ca unul care s-a nascut pe cand Romania era regat, a studiat in "iepoca de aur" si a muncit in ambele regimuri perioade cam egale pana la pensionare, cred ca am ceva vechime ca sa arat ca, pana in 1989, pe cand lucram in industrie erau rare momentele cand plecam de la slujba sambata la ora 16:00, deseori stateam pana dupa miezul noptii sau eram chemat la munca si duminica pentru acelasi vechi motiv, PLANUL, fara retributii spuplimentare, fara zile libere ci numai ca sa nu fim ciuntiti si mai rau la salariu. Mi-am luat si eu de multe ori invoire de la seful direct sa pot lucra in concursuri care, pe atunci, se desfasurau la sfarsit de saptamana. Mai lejer era cand aveam concediu. Si nu eram singurul radioamator aflat in aceasta situatie. Numai ca, pe atunci, organizatorii de concursuri nu aveau destula libertate de manevra. Acum pot organiza concursurile dupa cum considera si, mai ales, sa tina cont fara sa se ofenseze de ce crede majoritatea participantilor. Mai ales la marile campionate.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo7cw
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mai 28, 2017 4:55 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo7cw » Vin Dec 22, 2023 3:22 pm

Salut,

Vă prezint în linkul atașat regulamentul primului eveniment al anului organizat de FRR. Este vorba despre "Întâlnirea de Anul Nou - La mulți Ani YO". Sunt așteptați cât mai mulți radioamatori pentru a ciocni un pahar de șampanie virtual pe calea undelor radio la început de an. Se lucrează o singură etapă/oră, doar SSB, puterea este limitată la 100 W și nu se transmit decât controlul și județul, sau NY. Îi mulțumim lui Pit, YO3JW pentru inițiativă.

A fi sau a nu fi etape multiple, a fi lunea, sâmbăta sau în altă zi, fac parte dintr-o discuție mai veche, și este bine că sunt readuse în atenție. Oricum, ca participant de aproape 40 de ani în concursurile interne pot spune că regulamentele acestora au suferit mai multe modificări de-a lungul timpului (numărul de etape, controalele transmise, zilele și orele de desfășurare, etc.) tocmai pentru a găsi o soluție la problemele participării reduse, a dinamicii scăzute și nu în ultimul rând, a departajării, care în unele concursuri nici nu se putea face (toată lumea lucra cu toată lumea). Astfel, s-a ajuns la forma actuală a concursurilor interne, pentru unele chiar fiind concepute programe cu care se poate lucra și programe de arbitraj. Asta nu înseamnă că regulamentele nu pot fi modificate, condiția de bază fiind ca modificările să însemne un progres pentru cei mai mulți dintre participanți.



Pe curând la reauzire!
Sărbători fericite și succes în tot ce faceți!
73 de Mihai, YO7CW !

https://drive.google.com/file/d/10Jt3a4BKcVSmsMizYLIe_qNj-J4aXMbS/view?usp=drive_link

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO3JW » Sâm Dec 23, 2023 11:37 am

Salut
Doresc sa multumesc tuturor celor care au avut comentarii.
Daca permiteti o sa fac si eu un comentariu(posibil, nu ultimul!)
1. Dintre cei care au aparut pe aici, nici unul nu a fost un reprezentant a unui club care are un concurs in US.
2. Apreciezie pe cei care fac sau vor sa faca performanta. Asta insa nu inseamna ca nu pot participa si la concursuri(evenimente) organizate pentru cei care nu au acele obisnuite din marile competitii. Ei sunt bine veniti, iar prin modul de operare rapid, poate astfel, ii invata si pe ceilalti sa le urmeze exemplul.
De asemenea apreciezi eforturile de depuse de unii dintre Dvs de a perticipa la unele dintre concursuri.
In 1990 la televizoare era o reclama unde concluzia era : "Daca vrei, poti"
Deci, daca vreti se poate. Ramane la precierea Dvs daca vreti!
3. Am observat ca pe langa sfaturi utile, unii dintre comentatori au avut cuvinte de apreciere + sau - fata de o anumita organizatie(FRR, mai precis) Eu de la bun inceput am exclus competitiile organizate de FRR, tocmai pentru a avea pulsul de la cei care organizeaza ceva la nivelul cluburilor. Dar asta e....
4. Pentru YO8TK. Imi esti dator la ramasag!
5. Ii multumesc si lui YO7CW, seful comisiei de US, pentru comentariu. Sper sa fie mai activ in viitor pe aceste problema!
6 Se aproprie sezonul de sarbatoare. Va rog sa acceptati urarile de sanatate, de implinire si SARBATORI FERICITE.
7.Sper ca la "Intalnirea de anul nou - La multi ani YO" sa fiti prezenti in numar considerabil pentru a da posibilitatea si celor care vor rate de 100 QSO pe ora sa fie satisfacuti.
Pit YO3JW
PS intro competiei(concurs) singurele elemente ce conteaza sunt cele doua indicative si controalele + ceea ce se aduaga. Restul este pierdere de timp. Daca cineva nu a inteles ceva, va cere sa repetati.
Ora este inregistrata automat cand se foloseste un program de concurs.
YO3JW 2023 craciun.jpg

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8cln » Sâm Dec 23, 2023 12:35 pm

Pina la editia trecuta am fost organizator la Cupa Bucovinei prin AS Dorna DX...
Atasez aici ceva pt. remember ! Sarbatori fericite ! 73 !
Fişiere ataşate
IMG_1063sacalin.jpg

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 426
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo9rij » Sâm Dec 23, 2023 4:41 pm

@YO3JW Pit,
>...1. Dintre cei care au aparut pe aici, nici unul nu a fost un reprezentant a unui club care are un concurs in US....
Nu cred ca este cazul sa mentionez faptul ca reprezint, printre altele, clubul YO6KNW al carui presedinte sunt si ...care organizeaza doua concursuri pe an!!(Cupa Transmisionistului si Cupa 25 Octombrie

Stiu ca in continuare propovaduiesti doar interesele unei organizatii dar,,, mai sunt multi sub soare! un soare care cam incepe sa arda,dupa cum vad draga Pit! Hi!
Sarbatori Fericite!
73! de YO9RIJ Petrica

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8rxp » Sâm Dec 23, 2023 9:24 pm

Eu zic ca discutam vorbe despre un gramada de nimic !
Capitalisti, bugetari, pensionari... nu suntem toti YO ? Mai e doar un pas sa ne omoram intre noi ca X plateste mai mult decat Y pentru contributia la CAS care a fost si va fi o unealta politica on prag de alegeri !
Perfomanta este un indice de masura al nostru ca individ dau grup, de ce ne batem cu pumnii in piept despre asta ? Unii sunt meniti sa fie lideri, altii sunt predestinati sa fie niste buni executanti.
Ca suntem o natiune obedienta, mercantila si pupincurista nu este o noutate , insa discutii despre 1 sau 10 etape cu deviere catre politic sau atac la persoana in prag de Craciun chiar ca nu este ceva demn de dezbatut de catre o natiune integra precum Romania !
Nu sunt un om religios dar incep sa cred ca Romania devine epicentrul unei zone de mare concentratie a hidrogenului in apa, si anume 66 %. Hai sa o dezbatem si pe asta, poate ne si batem cu topoarele din cauza ca deoarece !


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori