A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3CD
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 30, 2017 6:21 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO3CD » Dum Dec 24, 2023 12:16 am

Excelenta pozitie prezentata de YO3RXP !
Subiect pentru a bate apa în piua !
Altceva mai bun nu aveti de discutat sau totul a fost deja dezbatut si concluzionat ?!

Sarbatori fericite si un an Nou cu mai multa întelepciune !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 24, 2023 12:01 pm

Unii nostalgicii cunosc bine arta insinuarii deosebit de persuasive la momente care nu "dau bine" discutiilor in contradictoriu si folosind constructii inselatoare. Enuntul
YO3JW scrie:Dintre cei care au aparut pe aici, nici unul nu a fost un reprezentant a unui club care are un concurs in US.
abate atentia de la ce ar fi fost mult mai apropiat de adevar daca s-ar fi formulat "Dintre cei care au aparut pe aici, unii nu mai sunt reprezentanti ai unui club care are un concurs in US".
De ce este asa, eu o stiu foarte bine, de pe cand organizam, in clubul brailean, concursurile "Cupa Minoritatilor" si "Coroana Roamniei" de la regulament pana la arbitrare si intocmirea diplomelor, inclusiv acordarea de trofee proprii, numai ca intampinarile mele privind incalcarea regulamentului la CNUS SSB din 2017 nu au placut "centrului" iar clubul s-a supus, ca de aceea este subordonat sau afiliat. Si nu sunt singurul.
Cu toate ca ne aflam intr-un moment plin de evlavie, lasarea "pe mai tarziu" duce la uitarea sau "încetarea prin prescripție" a relelor stimuland perpetuarea lor, lucru destul de convenabil pentru cei care nu accepta ca "totul curge" si nu inteleg ca progresul (ai carui beneficiari suntem) se naste din contradictii uneori defavorabile lor, chiar daca ar parea ca duc la batai cu topoarele. Si, a arata ca nu esti de acord cu cineva, nu inseamna atac la peroana sau ca ii esti dusman.
Asa ca, cu increderea ca prin dezbateri vom construi ce este mai bun, sa speram intr-un an cu mai multe impliniri si in ograda noastra.
Sarbatori fericite in mijlocul celor dragi!

P.S. In afara topicului, dar poate ca intereseaza. De foarte curand a aparut in Franta o carte cu o scurta redare la https://www.bursa.ro/universul-a-fost-r ... i-46145152 si care pare destul de incitanta.
Sa speram ca va apare si la noi.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO3JW » Sâm Dec 30, 2023 3:10 pm

Fast Log Entry
În discuțiile avute cu mai mulți colegi am aflat că este posibil ca unii dintre noi să nu participe în concursuri deoarece nu gestionează un log în format electronic. DF3CB a conceput un sistem de log-are relativ simplu.
Programul este disponibil gratuit la site propriu, la https://df3cb.com/fle . Așa cum este conceput programul este adecvat pentru legături în ssb. Permite să se lucreze în timp real (adică în timpul concursului) sau off-line (adică să se introducă legăturile după ce concursul s-a terminat, log-ul fiind ținut în formă scrisă). Pentru a putea fi folosit este necesar un sistem de operare Windows 10 care să funcționeze pe 64 biți.
Se descarcă programul (download) din site-ul DF3CB pe Desktop. Odată programul copiat, care se numește FLE3Setup64bit.exe, cu un dublu click pe el se instalează tot pe Desktop cu numele Fast Log Entry V3 ca să fie la îndemână. El mai apare și în folder-ul Program File > Fast Log Entry. Executabilul Fast Log Entry V3 se poate lansa. Pe ecran va apare o grafică care cuprinde mai multe câmpuri.
1. În partea de sus, stânga prima linie, va fi logo-ul şi Fast LogEntry - by DF3CB
2. Sub acesta în meniu vor fi câteva TAB-uri ce permit accesarea diferitelor funcții, astfel: File, Edit, Insert,Logging,View,Options,Help. Câteva explicații despre funcțiunile fiecărui TAB:
- În “File” se regăsesc instrucțiunile de la pct 3.- În “Edit” se pot modifica textele introduse- În “Insert” se pot se pot manipula datele, ce se introduc.- In “Logging” se poate alege modul de fișier, modul de folosire a timpului(real time sau off-contest) și dacă folosim număr sau cod constant, respectiv, dacă folosim număr serial crescător.- În “View” se poate seta să se vadă log-ul nostru sub formă de tabel în fereastra din dreapta.- În “Options” se pot seta caracteristicile textului, să apară imediat modificare în log, alte opțiuni.
3. Mai jos apare o banda care cuprinde o seriesimboluri care permit executarea unor comenzi asupra fișierul pe care îl realizăm.Dacă mergem cu pointerul mouse la fiecare, se deschide o fereastră cu ceea ce se poate obține.
4. Ecranul are două sectoare. În cel din stânga(mai îngust) se introduc datele legăturii, iar în cel din dreapta(mai lat) vor apărea datele de log.
Cum folosim aplicația?
Se merge la “File” şi se dă click pe “New Log File”. Ȋn partea stângă a ecranului apare # Header. La rândul 2 apare “mycall” după care se introduce indicativul propriu. Se dă “Enter” din tastatură. La rândul 6 apare “#Log”.Dacă la Logging sunt bifate opțiunile “Contest Logging” şi “Real Time Mode”. La rândul 7 va apare data zilei când are loc
concursul, în culoare albastră. La rândul 8 se tastează banda ce se va folosi “80m”, pauză, apoi “ssb”. Astfel am definit că se va lucra în 80m și în modul ssb. Se dă “Enter” și textele respective vor fi cu roșu. În cazul unui concurs cu numere crescătoare, de la "Logging" se bifează “consecutive serial number”. Când se păstrează același cod, această funcție rămâne nesetată. De la “View” se bifează acea opțiune.
Din acest moment putem începe log-area pentru concurs.
Se tastează indicativul corespondentului, pauză, se tastează “virgulă judeţul(sau cod) propriu” (,BU), pauză, se tastează “punct județul(cod)corespondent”, adică ceea ce recepționăm, urmat de “Enter”. Observăm ca ora apare scris cu vernil.După ce am tastat “Enter” va trebui să vedem în partea dreapta o linie în care sunt elementele legăturii care s-a finalizat.
În stânga apare un număr(10 - în acest exemplu) unde vom trece indicativul stației următoare, pauză, apoi județ(cod) recepționat cu punct înainte. Se dă “Enter”. Din acest punct, pentru fiecare nouă legătura se repetă operațiunile de la paragraful anterior.Dacă avem de corectat, ne ducem cu mouse la ceea ce vrem să schimbăm, se setează ceea cevrem să schimbăm și se tastează corectura. Corecturile efectuate în partea stângă vor apare și în log-ul din dreapta, după “Enter” Se salvează. Pentru a trimite log-ul se exportă în Cabrillo cu titulatura indicativului folosit în concurs. În exemplul nostru YO3XYZ. Trebuie să fim atenți unde se va salva fișierul pentru a putea fi trimis la organizator în termenul regulamentar. Se recomandă salvarea și în format ADIF, pentru a putea fi importat în alt program de log-are folosit, unde ținem toate legăturile noastre, sau să trimitem la eQSL, ClubLog sau LotW. Recomandăm exersarea înainte de concursul real pentru a deprinde modul de folosire.“Help” vă poate fi util, inclusiv modelele pentru alte setări, concurs sau chiar log de stație.
de Pit, YO3JW
FLE.jpg

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 30, 2023 5:22 pm

Buna seara,
Decat sa aratam ca stim ce fac unii din DX in domeniul editoarelor de log, eu vreau sa arat ceva mai de-al nostru si, poate, mai convenabil deoarece este in limba romana. Plus alte cateva elemente care nu apar la alte editoare. Atasez o suita de pagini ecran cu un editor de log HM, pentru formatul CABRILLO 2. sau 3., testat de peste 4 ani in toate competitiile locale sau straine la care am participat, in moduri clasice sau digitale. De la bun inceput arat ca nu am avut niciun scprijin desi am cerut acest lucru de cateva ori, nu ma refer la sprijin in scrierea instructiunilor de program ci la testarea editorului in diverse conditii si cu diverse experiente in lucrul cu calculatorul, practic aveam nevoie de observatii si sugestii. Iata editorul meu de log, care poate fi rulat sub WINDOWS 7 sau WINDOWS 10:
- In imaginea cu numarul 1 apare pagina de start, asa incep toate aplicatiile mele;
- In imaginea cu numarul 2 apare ecranul dupa ce s-a dat comanda START. Deoarece calculatoarele arata data in diferite formate (an-luna-zi, luna-an-zi etc, sunt posibile 6 combinatii) am gandit ca este mai convenabil sa se seteze in aplicatie formatul folosit de calculator decat se se intervina in setarile calculatorului. Dupa ce se alege si se confirma formatul corespunzator aplicatia trece mai departe.
- In imaginea cu numarul 3 se completeaza setarile aplicatiei pentru concursul la care este folosita. In stanga sus se poate opta (click mouse stanga) pentru concurs nou sau continuarea unui concurs inceput si salvat anterior. Mai jos apare completarea headerului logului, fie scriind datele cerute in fiecare rubrica (eticheta) "atinsa" de mouse, fie alegandu-le din ferestrele care se deschid cand datele sunt predefinite ca in CABRILLO 3. precum categoria, banda, puterea etc. Rubricile necompletate din header nu vor apare in logul final. Pentru a corespunde si formatului CABRILLO 2.0 mai exista o rubrica (eticheta) numita "CATEGORY:" unde se poate trece codul categoriei fixat de organizator (A, B, C etc). Se seteaza apoi numarul de etape cu termenele fiecareia, conventiile pentru numarul de control, zona, editarea on-line sau off-line, corectia UTC in caz ca se lucreaza on-line. De retinut ca setarile pentru concurs se salveaza odata cu logul si se instaleaza automat la reluarea lui. Si, inca ceva: editorul verifica daca datele din QSO-uri sunt corecte (se respecta data si timpul, legaturi duble etc) si le afiseaza pe ecran sau, la alegere, le poate transmite in clar si "prin viu grai". La modul de lucru on-line pune automat data si timpul, dupa prima legatura insrisa pune automat controlul propriu conform setarilor si, daca partenerul este din DX arata entitatea, daca este din YO da date despre el culese din lista ANCOM. Dupa ce s-au completat setarile se da comsnda de salvare (stanga sus) si se descid alte campuri de lucru.
- In imaginea cu numarul 4 se deschide campul cu QSO-urile din log. In partea de jos este o bara de editare (cu casete galbene) a fiecarui QSO in care se acceseaza cu mouse prima caseta (BANDA) apoi se selecteaza celelalte fie cu mouse fie apasand repetat tasta "Tab". La lucrul on-line se pun automat data si timpul. Cand se ajunge la ultima caseta ENTER inscrisul din bara de editare " urca" in log. La celelalte QSO-uri se pun automat si controlul plus zona, ambele in orice fel ar fi definite, serial, constant sau stafeta, deci se poate folosi si la CNHF CW sau CNHF SSB.
- In imaginea cu numarul 5 se vede semnalarea unei greseli. Acest lucru se face in scris sau, la alegere, si vocal. Daca se doreste greseala poate fi ignorata si se poate inscrie in log. Sau se poate evita si relua bara de editare din nou.

Logul se poate salva si relua oricand. Exista un buton de ajutor (OPEN INFO) care se poate accesa oricand. In concursurile de acelasi fel din anii succesivi se poate incarca concursul mai vechi, se refac setarile la date, se sterg QSO-urile (din stanga sus) si se continua noul concurs.
Se poate interveni oricand in campul cu QSO-uri din log pentru a se selacta, sterge sau modifica orice, dupa caz, ca in orice document.
Salvarea se face in folderul cu editorul, numele este de forma CALL CONTEST AN.cbr si arata ca mai jos:
YO1ABC TESTE 2023.cbr
START-OF-LOG: 3.0
CONTEST: TESTE
CALLSIGN: YO1ABC
CATEGORY-OPERATOR: SINGLE-OP
CATEGORY-BAND: 80M
CATEGORY-POWER: LOW
CATEGORY-MODE: MIXED
CATEGORY-OVERLAY: ROOKIE
CREATED-BY: TAVISOFT YO4BKM
QSO: 3500 PH 2023-12-30 1409 YO1ABC 59 001 BR YO3JW 59 003 BZ
QSO: 3500 PH 2023-12-30 1409 YO1ABC 59 002 BR YO6TT 59 006 BV
QSO: 3500 PH 2023-12-30 1411 YO1ABC 59 003 BR YO0RRR 59 001 AA
END-OF-LOG:

Mult succes in concursurile anului 2024!
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Imagine 1.png
Imagine 1.png (11.18 KiB) Vizualizat de 723 ori
Imagine 2.png
Imagine 3.png
Imagine 4.png
Imagine 5.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo6rk » Sâm Dec 30, 2023 6:21 pm

Poate ca cel mai bine ar fi ca astfel de prezentari (despre cum se utilizeaza diferite aplicatii de log) sa fie facute in cadrul unui articol; in felul acesta nu se pierde in imensitatea unui forum, si apoi... ramanem la subiect "... etapele multiple!"

Sarbatori fericite!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo3gh » Sâm Dec 30, 2023 6:39 pm

Nu pot comenta, nu am condus un club care sa aiba un concurs in US
:D :D
“Dintre cei care au aparut pe aici, unii nu mai sunt reprezentanti ai unui club care are un concurs in US"

Numai bine , 73 si un 2024 de vis sa aveti !

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8vet » Dum Dec 31, 2023 9:11 am

Mulțumim Ciprian N2YO pentru prezentarea de ieri pe tema concursurilor. Sunt total de acord cu concluziile trase și poate că organizatorii concursurilor YO ar fi bine să țină cont de ele.

Prezentarea poate fi urmărită aici:
https://www.youtube.com/live/wMTWbPl11J ... DhJ&t=1566


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori