A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO3JW » Lun Dec 18, 2023 10:51 am

Salut!
Se pare ca obisnuinta este un cusur uman puternic.
De ce scriu urmatoarele randuri?
Ani de zile s-au preluat prevederi din Regulamentele ce erau emise de federatie. Cu mult inainte de a se ajunge la ceea ce este azi. Unul dintre prevederi este acela de a se lucra in 2 sau mai multe etape.
Daca pentru federatie acest lucru se explica prin intentia de a da posibilitatea de a lucra cat mai multe statii, azi acest lucru nu cred ca mai este bun.
Voi incerca sa argumentez;
1. Cand sunt mai multe etape, de obicei se repeta legaturile.
2. Pentru un concurs organizat de un club nu aduce legaturi noi, ci din contra obliga la dublarea operatiunilor de verificare.
3. Se tot vorbeste de economisirea energiei! Apoi daca avem cateva statii care folosesc QRO, consumul in kWh s-ar reduce la jumatate!
4. Ar mai fi si alte considerente.
5. Nu comentez regulamentele actuale ale FRR unde numarul de etape sunt necesare pentru a justifica rezultatele sportive....
Sper ca cluburile, indiferent daca sunt sau nu afiliate la FRR, care au astfel de concursuri, sa revada regulamentele si sa faca astfel ca sa existe o singura etapa ( o ora, de preferat!)
Fac acest demers avand in vedere rugamintea lui Ciprian de se se trimite regulamentele pentru anul 2024, pentru a fi incluse in calendarul anual pe care il pregateste.
"RESPONSABILII YO care organizeaza concursuri de radioamatori sunt solicitati sa trimita cat mai curand posibil informatii referitoare la aceste concursuri (regulament actualizat, data de desfasurare) pentru intocmirea calendarului competitional 2024. Adresa de contact: n2yo@radioamator.ro."
Multumesc de atentie,
Pit, YO3JW
PS Probabil vor fi comentarii de toate felurile!
As prefera sa se puna pe ecran de catre fiecare club care are un concurs si sa incerce sa faca o singura etapa.

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8vet » Lun Dec 18, 2023 1:53 pm

Gând la gând cu bucurie! Tocmai mă pregăteam să scriu un mesaj asemănător pe tema concursurilor YO. Sunt autorizat din 2020 și, deși îmi plac concursurile, ieri, când mă pregăteam să particip la Cupa Timișului, am decis că nu mai are sens să particip la concursurile YO care sunt organizate după același tipar:

  • Două etape în care trebuie să lucrăm de două ori cu aceleași stații. Nu pricep rostul acelor două etape. Nu mai bine faceți o oră doar CW și o oră doar SSB?
  • Concursuri organizate lunea sau în alte zile lucrătoare, în timpul orelor de serviciu. De ce nu în weekend? De ce nu după orele 17-18 CFR?
  • Concursuri la care clasamentul nu ține cont de puterea de emisie a participanților. Dacă tot există acea apetență a unor radioamatori de a lucra cu jumătate de kW sau mai mult într-un biet concurs local, cu participare exclusiv YO, atunci măcar să existe clasamente separate pentru QRP, low power și high power. (Există unul sau două concursuri YO la care limita maximă de putere este 100 W. Felicitări organizatorilor!)

Nu în ultimul rând, faptul că lucrezi într-un concurs și primești rezultatul la Sfântul-Așteaptă, descurajează participarea.

Stimați organizatori de concursuri, fiți mai creativi dacă doriți să atrageți noi radioamatori în concursurile Dvs.!

73!
Tudor, YO8VET

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo5ld » Lun Dec 18, 2023 2:38 pm

Imi zic si eu parerea mea, care particip extrem de rar in concursurile YO, deoarece mi se par extrem de plictisitoare.. dar ma numesc contest-man, lucrand in fiecare concurs mare..

Motivul pentru care mi se par foarte plictisitoare concursurile YO sunt faptul ca lucrez doar 100 de legaturi in 2 ore.. asta in concursurile "bune", unde sunt minim 50 de participanti.. Cred ca sunt aproximativ 5 concursuri in tot anul care au o participare asa de buna.

Ca sa ma simt in "largul meu", si sa am "interes" trebuie sa am o rata sustinuta de peste 130-140 legaturi pe ora.. Sa fim realisti, cand vor fi atatia participanti, ca intr-o etapa de o ora sa fie minim 150 de participanti..

1. Propunerea mea e sa fie etape de 10 minute, astfel cu o participare a 30 de amatori, sa se poata faca minim 150 de lagaturi intr-o ora.. daca dureaza 2 ore deja se ajunge la peste 250 de legaturi.. Aici incepe arta de a "opera" la viteza.. Sa nu uitam, operatorii adevarati au o rata sustinuta de peste 200 QSOuri pe ora in CW..
Rostul celor 2 etape este simplu: de a face diferente intre operatorii care stau la "discutii" pe timpul concursului, zic "am trecut in log la minutul x" - de parca el ar da ora exacta (si nu calculatorul), "ooo salutari Mircea nu ne-am mai auzit de un car de vreme, ce mai faci" (dar uita sa dea numarul de control) etc. Problema este ca cele 30-50 QSOuri se pot face si asa intr-o ora...
Daca nu ar fi etape, ar fi 30 de qso in concurs, si mai e si timp suficient pentru a lucra acele statii.. unde mai intervine calitatea de operator? Si pentru 30 de minute cat ar dura concursul.. cine mai da drumul la statie?

2. Majoritatea concursurilor luni.. e stupid.. mai exact concursuri pentru pensionari :)

3. Propun schimbarea multiplicatorilor de pe judete, pe indicative unice.. De ce ar fi cineva dintr-un judet fara participare mai "interesant" decat oricare alt cineva mai ales intr-un concurs local.. Automat indicativelor din judetele "rare" au un beneficiu comparat cu celelalte statii..

Consider ca aceste concursuri ar fi o ocazie excelenta pentru "antrenament". Dar pentru asta toate trebuie sa aiba cam acelasi tipar (insa se poate mentine "sponzorul" - "ocazia" etc), incluse/usor configurabile in softurile arhicunoscute N1MM / WriteLog / DXLog etc.. Asta ca operatorii sa se obisnuiasca cu softurile respective, sa devina proeficienti in concursurile mari. Deh, HamWare sau alte programe din anii '90 (care la timpul lor au fost excelente) nu prea merg la concursurile internationale..
Pentru antrenamente, recomand cu incredere mini-test-urile din fiecare miercuri, unde se poate lucra in ritm alert, cu etape de 10 minute.

Problema cu concursurile (mai ales a alora care ofera temirce "titluri") care tin cont de putere este cea arhicunoscuta.. in YO si nu nu numai... mai are rost de comentat? Asa ca.. 99% din transceiverele din ziua de azi ofera 100W, pentru ce dracu mai vrem QRP? Sa ii chinuim pe aia care au investit in ceva tehnica?

@YO3JW: "ci din contra obliga la dublarea operatiunilor de verificare" - Eu sper totusi ca nu se mai verifica logurile manual in nici un concurs din YO.. Si calculatorul nu oboseste verificand incrucisat cateva fisiere..

73
Dani
YO5LD

YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO3HEX » Lun Dec 18, 2023 3:00 pm

Ziua buna tuturor,

Uite ca mi-a dat YO5LD apa la moara sa scriu si eu doua randuri (100% de acord cu ce a scris domnia lui in postul anterior).
Eu am fost cumva apostrofat in cel putin 3 randuri de faptul ca nu particip in concursurile romanesti - am participat in Cupa Bucovinei, unde mi-a facut mare placere sa particip - insa din total timp de concurs 80% am facut apel degeaba in CW, efectiv degeaba, eram eu si daca imi aduc bine aminte (spre sa nu ma insel) cu YO3AJP in zona de CW in timp ce toti ceilalti erau in SSB si pe ultima suta cei care stiau veneau si in zona de telegraf.

Da, este extrem de plictisitor, nu plictisitor - pana si in concursurile medii ajung sa fac apel in doua benzi alternativ ca uneori nu raspunde nimeni in in banda principala de RUN si atunci sincer...si la modul propriu ma ia somnul. Asa cum s-a spus deja daca nu ai macar (parerea mea) 100QSOuri pe ora deja incepe sa devina un cal mort care este batut cu nuiaua ... adica degeaba.

Acesta este motivul principal pentru care nu particip (nu ca sunt eu 14 din carti insa cred ca mutarea datelor si a orei la unele care sa fie OK si pentru cei incadrati inca in campul muncii este benefica.

Si da, as face de ex concurs de telegraf si concurs de SSB - vezi exemplul CWT - odata pe saptamna se lucreaza telegraf, fiecare cu fiecare o singura ora si aia e treaba, la fel se poate face si in SSB, hai nu in weekend ca poate te suprapui cu ceva concursuri mai mari, insa macar la o ora ok.

De asemenea ramane discutia despre putere :) cred ca este clar pentru toata lumea pana la momentul asta ca se poate vedea clar cine este cu 100W si cine este cu 1KW mai ales pentru concursurile YO - parerea mea (si nu o spun pentru ca eu lucrez low-power) este ca trebuie limitata puterea la 100W.

Pai cand vine cate un radioamator cu 1kW in 80m cu finalul dat in blana, de face splatter pe 4KHz credeti ca mai aude sarmanul 100W cu o sarma ceva? Si uite asa, participarea incepe sa se rarefieze pentru ca nu exista nici bun simt si nu exista nici interes pentru ala de langa tine.

Intr-o alta ordine de idei, am stat la receptie uneori - chiar nu ma intereseaza ca Danut m-a trecut in log la minutul 23, cred ca suntem in 2023 cand fiecare are macar un telefon cu butoane sau un ceas la computer sau daca nu are computer un ceas de mana pe care poate sa il potriveasca fie dupa ora locala fie dupa ora UTC, nu ma intereseaza nici ca nu s-au mai vazut de o viata si nici ce reteta de muraturi a pus sotia - este concurs, nu stam sa ne batem pe spate si sa ne turnam un spritz sa mai facem conversatie, pentru asta exista orice alt timp in afara de ora aia de concurs...si uitati inca un motiv pentru care lume nu prea intra si ai aceiasi participanti an de an.

Cu parere de rau, nu am facut decat sa scriu altfel ceea ce deja a fost scris de YO5LD cu care am spus la inceput ca sunt total de acord, inclusiv cu limitarea de putere, pentru ca asa cum am zis pe local se vede clar cine este cu 100W si cine este cu "borcanul de muraturi" (ca tot este subiectul preferat in timpul concursului) sub masa.

Insa, nu stiu de ce am impresia ca aceste subiecte au fost dezbatute si para-dezbatute de'a lungul acestori ani cand eu (asa cum mi-a spus un respectat radioamator - ca nici nu am cerneala uscata pe autorizatie) inca nu eram radioamator (intre timp i-am trimis o poza semnificativa cu ...cerneala uscata)

De fapt ceea ce propun este o chestie foarte simpla - sa lucram toate concursurile in 160M dar QRP ca sa putem sa facem 200-300 de legaturi pe concurs (am auzit si am si vazut ca este posbil acest lucru, deci ma gandesc cu seriozitate sa incerc si eu pentru ca tare am nevoie de legaturi in 160M)

Pana atunci ce sa spun - sa ne vedem in concursurile in care castraveciorul nu este la loc de cinste.

73 de YO3HEX (YP3X)

yo5oaa
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 23, 2017 11:22 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo5oaa » Lun Dec 18, 2023 3:26 pm

SANATATE

De anu trecut am schimbat locatia, dar am incercat si de aici sa particip la concursuri. Nu pot sa particip decat in portabil de aceea ma intereseaza ca timpul de concurs sa fie cat m-ai lung. Dar ar fi eficient numai o etapa , deci este vorba despre UUS. Modu de lucru sa fie separat SSB de CW , cu fise separate.
Ne auzim la anu. Alexa, YO5OAA.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO8TK » Lun Dec 18, 2023 4:34 pm

Pun ramasag ca....nu se va schimba nimic in 2024!

73! sarbatori fericite
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO8BDW
Mesaje: 50
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO8BDW » Lun Dec 18, 2023 8:41 pm

Inainte de a taia si modifica trebuie sa stim CE VREM, ce urmarim, la un concurs YO. Studiind un pic evantaiul de concursuri, cele mai scurte sunt cele de tip SPRINT (1-2 ore cel mult), apoi cele pana in 6 ore, 12 ore etc.. Da, ar fi interesant de experimentat 1-2 concursuri YO de tip Sprint, vedem ce clienti avem, cati sunt interesati, cati abandoneaza si mai discutam dupa aceea.
„Aici incepe arta de a "opera" la viteza.. Sa nu uitam, operatorii adevarati au o rata sustinuta de peste 200 QSOuri pe ora in CW..” Sa existe un concurs YO de tip Sprint chiar in care sa se poata face asa ceva ?? In concursurile YO exista cel mult (dupa aprecierea mea) 5, max. 10 operatori (CW +SSB)care s-ar incumeta la asa ceva. Cei care pot onoreaza concursul YO cu 10-20 legaturi CW si se pastreaza pentru week end.
Dupa parerea mea , concursul YO nu este loc de antrenament pentru candidatii WRTC (nici chiar in concursurile RU nu se intampla asta). Fara suparare, vrei antrenament pentru concurs, ai in concursul de miercuri cu cine sa-ti masori putirinta dar pe acolo nu prea am auzit multe indicative YO. Ma bucura sa vad ca sunt pe aici colegi care vor "sa manance jeratec" dar cred ca concursurile judetene nu au acest scop.
Cu multe propuneri sunt de acord : Aspectul ridicat de YO3HEX (vorbarie multa si inutila, retete castraveti), etape fara relevanta la atribuirea unui titlu republican in 2 ore, etc...
Nu are rost modificarea zilei de concurs caci in weekend sunt alte concursuri serioase , de minim 6-12 ore.Sa nu uitam ca uneori ne cam ciocnim (aici,in Nord, cel putin),cu concursuri poloneze sau ceho – slovace care nu se jeneaza sa concureze Luni. Ora de concurs trebuie sa tina seama de anotimp (propagare). Aici, in Nord, sunt statii care apar doar in a doua ora de concurs sau in prima ora (cele cu 100W, desigur).Da, ziua de concurs trebuie sa corespunda uzantelor la concursuri cu impact cel putin regional sau european.
" Majoritatea concursurilor luni.. e stupid.. mai exact concursuri pentru pensionari " Asa, si in concluzie le interzicem pensionarilor participarea ?? Sau eventual alte solutii mai radicale ca sa ramana indicative cu 2 litere libere ? Credeti ca daca mutati concursul in weekend eu voi neglija concursurile "adevarate"?? Urmariti, va rog, site-ul UA9QCQ de ex., sunt concursuri numai in weekend ??
"insa din total timp de concurs 80% am facut apel degeaba in CW, efectiv degeaba," Aceasta situatie nu apare din cauza concursului ci din cauza pierderii interesului pentru CW si formarii de telegrafisti de performanta(as spune generalizat). E o chestie de tactica. Dupa multe concursuri YO, stii cam cine le are cu telegraful. 2 cuvinte scurte si ai invitatie in CW. Ai facut legatura CW, QSY in SSB.
Cam in gluma, cam in serios, maine, poimaine dispar cateva nume MARI din concursurile YO. Au fost invitati vreodata, undeva sa „destainue din secrete de concurs” ?? Sunt cel putin 5 colegi care ori lucreaza cu KW (sa nu ne jenam sa spunem asta), ori sunt la odihna cu 100W, tot sunt in frunte, cu peste 100-120 QSO cel putin in 2 etape (bineinteles daca exista cu cine). Ei lucreaza statii pe care stiu sa le scoata din QRM, au ureche si pentru cei cu antene de opereta si asta se vede la final.Nu faci RUN 60 minute caci nu vei castiga. Situatia se schimba un pic la Campionatul national cand anumiti cetateni isi aduc brusc aminte ca stiu CW dar nu pentru toti.
O sa fiu acuzat ca am obsesia cifrelor „5-10 operatori, cu maxima larghete”. Cei de o anumita varsta cred ca sunt de acord cu mine ca acu 30-40 de ani exista „materie prima” pentru ceea ce se discuta acum. Erau cel putin 20-30 de operatori excelenti,de valori foarte apropiate, departajarea nu se facea la manipulator sau bug.
Ce cred eu ca ar trebui facut ca sa avem 100 participanti ? spirit de competitie nu se poate injecta,asta e genetic . Exista operatori de peste 70 de ani care cel putin in fonie fac fata cu brio, nu dau nume ca sa starnesc polemici.
Mobilizare, cel putin la nivel judetean, dar nu cu vorba si telefonul. Aduci pe langa tine pe cei mai tineri, lipsiti de experienta, ii ghidonezi 2-3 concursuri, sa vada clar toate manevrele, inclusiv trimiterea logului la organizatori, eQSL etc.. Mai ajuti pe unul, coplesit de obligatii familiale, servici, sa-si ridice antena, chiar sa o construiasca,sa o regleze cu sculele tale caci el nu a auzit de NanoVNA , textul e una si activitatea pe casa e alta. Mai inviti la club pe unul mai nevoias care ar vrea sa lucreze dar nu reuseste sa adune 300 E.
Existenta unui soft de concursuri YO (Da, HAMWARE este excelent, este romanesc dar din pacate nu este actualizat si up-datat). Nu poti arunca un operator care incearca primele concursuri din viata pe N1MM sau altceva cu manualul de operare in engleza.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1067
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 19, 2023 9:19 am

Regulamentele de desfasurare a concursurilor de orice nivel (campionat, cupa, maraton, festival etc) si in orice domeniu (sportiv, artistic s.a.) sunt intocmite de organizatori conform propriilor intentii si posibilitati, nu de catre competitori. Numai organizatorii sunt cei in masura sa aprecieze cat de potrivite sunt regulamentele evaluand participarea, calitatea participantilor dar si comentariile publice si sa opereze modificarile pe care le considera utile. Eu vad lucrurile astfel:
1. In orice domeniu, dar mai ales cel al competitilor sportive, exista o autoritate care coordoneaza liniile generale ale domeniului respectiv, inclusiv prin elaboarrea unui regulament cadru pentru competitii, care sa fie respectat de orice organizator care se subordoneaza respectivei autoritati. Iar regulamentul cadru, care nu trebuie sa fie foarte "stufos", poate face referiri si la numarul de etape, durata lor si altele sau lasa acest lucru la libera alegere a organizatorilor. Dar acest regulament cadru nu exista, desi s-au mai facut referiri despre el. Cat despre cum va fi rspectat, am mari indoieli din moment ce nici macar regulamentele Campionatelor Nationale nu erau respectate, fapt ce a determinat retragerea mea din competitii acum cativa ani.
2. Ca unul care a facut peste 25 de aplicatii de arbitrare (de la cupe la campionate nationale sau internationale) si care stie ca mai sunt si multe altele, nu se mai pune problema complicarii verificarilor logurilor de concurs.
3. Din moment ce marea majoritate a regulamentelor limiteaza puterea de emisie la 100 W, a invoca principiul economiei de enrgie inseamna ori a recunoaste ca din acest punct de vedere concursurile sunt fraudate cu buna stiinta si nu se iau masuri de sanctionare (exista posibilitati tehnice fara inspectii la domiciliu sau deplasari in teren, vedeti cum se procedeaza in DL), ori invocarea unui lucru neesential pentru ca, facand o simpla socoteala, se vede ca daca intr-un concurs de doua ore emitatorul de 1 kW emite continuu, se va consuma o energie de 2 kWh care reprezinta cca 1---2% din consumul pe o luna, dar numai daca emitatorul emite continuu. Si nu facem concursuri in fiecare zi.
Ar mai fi multe de spus aici, privind diferitele moduri sau benzi de lucru, fluctuatia propagarii (mi s-a intamplat cu multi ani in urma ca la o cupa locala de doua ore pe 80 m, timp de cca 20 de minute propagarea sa moara pe o suprafata mare in zona de SE a tarii incat nu se mai auzea nimic nici de la 15-20 km), dar acestea tin mai mult de aprecierea organizatorilor care aleg etape multiple, etape lungi si tot ce considera necesar.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9cwy
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 22, 2010 7:09 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo9cwy » Mar Dec 19, 2023 10:40 am

Nu mi se pare ca petrecem prea mult timp in benzile de radioamatori din cauza organizarii concursurilor pe mai multe etape. Din contra, daca vrem sa conservam acest hobby, ar trebui sa ocupam cat mai mult spectrul alocat, altfel il pierdem.
Intradevar, concursurile sunt mai mult ale pensionarilor, dar nu din vina lor (adica a noastra!). Daca nici ei nu ar participa, oare cum ar fi?
Nici ziua de luni nu este cauza slabei participari, chiar aici pe sait avem Clasamentul la Cupa OTCR, desfasurat intr-o zi de duminica, aruncati o privire!

Daca vrem sa nu ne mai plictisim in concursuri, hai sa participam cu totii. E o nuanta aici, adica eu sa particip spontan, nu sa conditionez: "Baieti, daca v-ati adunat 50, atunci particip si eu". Sunt convins ca putem si asta o demonstreaza revigorarea activitatii din UUS in ultimii ani: mai multe concursuri, extinderea benzilor si a modurilor de lucru, informarea participantilor despre regulamente si date tehnice (antene, electronice, softuri), crearea softurilor de logare si arbitrare, cooperare regionala si afisarea la timp a rezultatelor. In conditiile in care in UUS efortul si cheltuielile sunt mai mari.

Cred ca la nivel de cluburi s-ar putea face mai mult pentru a creste interesul si calitatea participarii. Concret, atragerea radiotelegrafistilor de la sala spre competitiile in eter.
* Numarul participantilor la un concurs in 160m, cu greu ar trece de jumatatea unuia in 80m.
* Nu va mai enervati ca unul foloseste abuziv 1 kW, o face de nevoie, asa reuseste el sa adune tot atatea legaturi cat unul cu 100 W. :lol:
La multi ani ! Dan, yo9cwy

yo8vet
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ....etape multiple!

Mesajde yo8vet » Mar Dec 19, 2023 11:36 am

Revenind la subiectul inițial al discuției: de ce două etape și nu una? De ce trebuie să lucrez de două ori cu aceleași stații în SSB?


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori