ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Mesajde n2yo » Mie Feb 21, 2024 10:45 am

As incepe prin a cita pe Frank W3LPL, un binecunoscut radioamator american, un reper in activitatea de contesting si expert in propagarea undelor radio: "Propagarea in acest concurs a fost cea mai buna de care am avut parte in cei 60 de ani de competitii DX in care particip". Frank s-a referit, in comentariul sau de pe reflectorul PVRC, la conditiile de propagare in concursul ARRL DX International CW, editia 2024. Intr-adevar, cine a participat in acest concurs nu se poate sa nu fi remarcat deschiderile excelente care s-au produs pe toate benzile, de la 160 la 10 metri. Din pacate, fiind limitati la realizarea legaturilor numai cu statii din W si VE, participantii YO nu au putut sa savureze bogatia legaturilor DX din toate directiile, sau satisfactia QSO-urilor cu indicative care transmiteau numarul 1 sau 5 (adica puterea, in wati). Insa este de asteptat ca cele mai multe dintre concursurile DX ale acestui an vor beneficia de conditii similare de propagare.

In acest an Steve NR4M a reusit sa adune un numar suficient de mare de radioamatori pentru activarea statiei sale la categoria Multi/Multi. Ultima oara cand NR4M a participat la aceasta categorie in ARRL DX Intl. a fost in 2019. Anul trecut am activat statia sa folosind indicativul meu, la categoria Single Operator All Bands Assisted.

Echipamentele au functionat foarte bine, fara evenimente majore. Singura deficienta a fost intreruperea accesului la internet in timpul celei de-a doua nopti, cu efecte imediate legate de indicativele raportate pe cluster. Remediul a fost conectarea unui telefon la calculatorul master, acesta furnizand accesul la cluster pentru toate celelalte computere legate in retea. Antenele s-au comportat si ele foarte bine, unele probleme existand la rotorul antenei principale pentru banda de 15 metri.

Eu am operat aproape in exclusivitate pe banda de 40 de metri, relaxandu-ma pentru putin timp pe banda de 10 metri la statia in-band. Conditiile de propagare pe 40 de metri mi s-au parut foarte bune, in special pe timpul noptii (spre dimineata), cand s-a putut lucra un numar neasteptat de mare de statii din JA si alte entitati DXCC din Asia de sud-est. Banda s-a deschis catre Europa in ambele zile in jurul orei 20 UTC. Nu am verificat toate participarile anterioare, dar este posibil in acest an sa se fi realizat cel mai bun scor pe aceasta banda de la NR4M, ceea ce ar fi un pic neobisnuit, avand in vedere ca benzile inferioare sunt mai eficiente in acest concurs in anii de minim solar.

Obiectivul a fost depasirea pragului de 2000 de QSO-uri pe benzile 20-15-10 metri si gratie mai ales conditiilor superbe de propagare, acest obictiv a fost atins, ceea ce a contribuit la realizarea unui numar total de 9626 legaturi, un nou record la NR4M in acest concurs. Locul 1 la acasta categorie pare sa fi fost adjudecat in acest an de K3LR cu 21.4M puncte, dar K1LZ nu se afla la mare distanta cu 20.6M puncte. Desi numarul de legaturi la NR4M a fost substantial mai mic, multiplicatorul obtinut a fost mai mare decat cel de la K1LZ, scorul final 18.M puncte calificandu-ne pentru locul 3. Notabil mi se pare faptul ca pe benzile de 40, 20 si 15 metri NR4M a obtinut cel mai mare multiplicator la aceasta categorie.

Iata scorul declarat:

Call: NR4M
Operator(s): K4QS K2WK K2KW K2PI K7SV NR4M KA4RRU K4MI KG3V N3AC N2YO N3UA K4GM KE3X
Station: NR4M

Class: M/M HP
QTH: FM18ch VA
Operating Time (hrs): 48

Summary:
Band QSOs Mults
-------------------
160: 260 64
80: 932 91
40: 1882 113
20: 2453 129
15: 2074 128
10: 2025 131
-------------------
Total: 9626 656 Total Score = 18,879,024

M-am bucurat sa lucrez o multime de radioamatori YO (nu am o situatie obiectiva acum) si m-am straduit sa-i salut pe fiecare. Multumesc pentru legaturi!

In cursul dupa-amiezii am avut ragazul sa efectuez cateva zboruri cu drona printre antenele de la NR4M. Iata rezultatul in filmuletul de mai jos (~6 minute).


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Linkul direct la YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=NisoSIccJ9k

NR4M_ARRL_DX_2024.jpg
NR4M_ARRL_DX_2024.jpg (68.9 KiB) Vizualizat de 1071 ori


73 de Ciprian N2YO

YO3GEK
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 21, 2023 3:49 pm
Contact:

Re: ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Mesajde YO3GEK » Mie Feb 21, 2024 6:22 pm

> m-am straduit sa-i salut pe fiecare

Am avut o banuiala cand am auzit "73 gl", hi :)

Eu am facut exclusiv S&P sambata, 94 q, 27 state + 2 provincii canadiene, profitand de ocazie ca sa aflu unde ma pot face auzit cu 100W si antena mea, mai mult test decat con-test. Putin frustrant ca nu putem lucra americanii mutati cu catel si purcel prin Caraibe, dar asta e. Si da, chiar facand doar S&P am auzit bine suprinzator de multe statii QRP.

73

YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Mesajde YO3HEX » Vin Feb 23, 2024 12:29 pm

Salutare Ciprian,

Din pacate anul acesta am fost foarte limitat ca timp pentru ARRL dar am urmarit cu statia deschisa conditiile din 10m care au fost absolut superbe.

Una peste alta am reusit sa adun asa printre picaturi putin peste 200 de legaturi in log ... ca joaca atunci cand a fost timp.
Am trimis cred ca pentru prima data loc la check log section :) (dar nah este o prima data pentru orice).

In rest, multam fain de legatura / legaturile din CWT :)) :)) incerc sa particip si acolo cat mai des atunci cand am posibilitatea.

73 si felicitari pentru scorul atins si depasirea obiectivelor.

Dex / YO3HEX

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Mesajde YO4SI » Vin Feb 23, 2024 9:57 pm

Am fost prezent. N1MM spune ca 11 ore si 3 minute. Am fost auzit peste ocean de 156 ori... NR4M de 4 ori in 15,20, 40 si 80 m. Multumesc Ciprian pentru atentie . Am stat si te-am ascultat minute multe. QSB de la S9+20db la S7...Nu mai am sarme pe terasa. Doar un fel de FD4 de la balcon. Ca un inverted V. Secunda cand sunt auzit este formidabila !! 73s pentru toti ! M. - yo4si.
Fişiere ataşate
AntenaMea.JPG
Tot zgomotul din apartamente intra in ea...
AntenaMea.JPG (74.59 KiB) Vizualizat de 721 ori
ARRLCW24SUM.JPG
Peste Atlantic in 160m ? Este o gluma...
ARRLCW24SUM.JPG (28.14 KiB) Vizualizat de 721 ori

YO5AXF
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 08, 2015 10:43 am
Contact:

Re: ARRL DX International CW 2024 - pareri la cald

Mesajde YO5AXF » Sâm Feb 24, 2024 8:26 am

Am primit și eu salutul de la NR4M în banda de 40M și am bănuit cine este operatorul. Am testat mai multe benzi dar până la urmă am optat pentru banda de 15M unde am realizat 205 QSO cu 46 state lucrând cu 100W, FTDX10 și o antenă verticală multiband, DIAMOND CP-6. (time on 11:09).
73 de YO5AXF
Score.jpg
Score.jpg (19.54 KiB) Vizualizat de 617 ori


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori