RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde YO6EX » Mie Mar 20, 2024 1:26 pm

Am fost curios sa vad cate statii YO au participat si au trimis log pana azi 20 Martie. termenul limita fiind 3 Aprilie.
Am numarat nu mai putin de 42 de participanti YO.
De curiozitate m-am uitat si la USA/Canada = 85 de participanti...
Si mai sunt 13 zile...
De unde se vede ca a te face ca nu vezi un mare concurs, are efecte contrarii.

73 de YO6EX/YP0CW

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde n2yo » Mie Mar 20, 2024 10:26 pm

Si da, a fost un concurs bun, propagare buna, si nu am auzit "ex sovietici" care sa se bage peste altii folosind "пять киловатт". Cred ca a meritat (YO4LHR)


Din cate stiu anul trecut de la Tulcea se vedeau "focuri de artificii" dinspre localitatea Izmail si cateva drone au picat in apropiere, sa vedem cat de bun ar fi respectivul concurs daca o drona pica in Piata Civica.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde yo3gh » Joi Mar 21, 2024 10:17 am

Cand vezi imagini de pe front, ce fac rusii acolo, nu iti arde sa participi la concursurile lor. De ex astazi avem o stire, de ceva timp nu mai vor doar cateva teritorii, vor toata Ucraina:

“Rușii au atacat Kievul. Armata lui Putin a folosit fără rezerve rachete de croazieră și hipersonice VIDEO. În noaptea de 21 martie, Kremlinul a lansat un nou atac”

My 2 cents

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde yo4lhr » Joi Mar 21, 2024 11:50 am

n2yo scrie:Din cate stiu anul trecut de la Tulcea se vedeau "focuri de artificii" dinspre localitatea Izmail si cateva drone au picat in apropiere, sa vedem cat de bun ar fi respectivul concurs daca o drona pica in Piata Civica.


Salut Ciprian
Imi pare bine ca nu ai uitat de unde te tragi dar constat ca ai uitat cum era inainte sa pleci. Asa este si la ei acum. Ce vina are, de exemplu, Dimitry - RA0LQ din Vladivostok? Ca la votat pe tembelul ala? Stim noi asta? Or fi si sustinatori printre "radioliubiteli", nu zic nu. Dar cred ca e bine sa nu generalizam.
Cum ar fi ca americanii sa fie blamati, cum te-ai simti tu? Motive ar fi. Poate nu stii, dar acele drone furnizate de Iran, si care au cazut pe la Ismail, sunt cu tehnologie (se pare ca si unele componente) made in USA .. Cum au ajuns pe mana iranienilor? Eeee, asta e alta poveste. Si as putea continua. Dar nu o fac deoarece iti respect parerile, chiar daca tu nu o faci.
Nici mie nu-mi sunt dragi rusii, dar cred cu tarie ca nu trebuie sa amestecam politica / actiunile unui dement cu o pasiune care ne uneste. Sau ar trebui sa ne uneasca.

73! de Nic - YO4LHR
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde yo4lhr » Joi Mar 21, 2024 11:57 am

yo3gh scrie:Cand vezi imagini de pe front, ce fac rusii acolo, nu iti arde sa participi la concursurile lor. De ex astazi avem o stire, de ceva timp nu mai vor doar cateva teritorii, vor toata Ucraina:

“Rușii au atacat Kievul. Armata lui Putin a folosit fără rezerve rachete de croazieră și hipersonice VIDEO. În noaptea de 21 martie, Kremlinul a lansat un nou atac”



Asta au vrut de la bun inceput. Nu vad ce nu e clar. In razboi este permis orice.
Dar acum stau si ma gandesc cum drq am putut sa mai particip in concursurile organizate de americani dupa genocidul si dezastrul lasat in Irak .. sau in Serbia. Cine nu a fost acolo nu stie .. isi da doar cu parerea.
73! de Nic - YO4LHR
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde YO2DFA » Joi Mar 21, 2024 6:28 pm

Am mai spus-o și anul trecut (sau au trecut deja 2 ani???!!!) Citiți părerea lui Alfred A. "Fred" Laun, III (K3ZO) despre ce ar trebui să fim noi, radioamatorii. Îmi permit să citez doar finalul: This does not mean that we should allow our emotions of the moment to distract us from the peaceful, forward-looking, example that we as radio amateurs can exhibit to the world. Let's not allow any of our actions to lead to unintended consequences. Dacă cineva nu știe cine a fost K3ZO ...
Am participat la concurs. Fără antenă în 160,15 și 10 m nu am făcut prea multe QSO-uri. Dar am fost chemat de R2HITLER, R22WAR și alte indicative de ... actualitate.
Și aproppo de cele spuse de Ciprian. Cu mai mulți ani în urmă, fiind în comuna natală, tot pe malul Dunării, am auzit și eu ceva bombe căzând pe teritoriul fostei Yugoslavia. Poate tot rușii le-au trimis.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 717
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde yo3gh » Joi Mar 21, 2024 6:56 pm

yo4lhr scrie:Asta au vrut de la bun inceput. Nu vad ce nu e clar. In razboi este permis orice.
Dar acum stau si ma gandesc cum drq am putut sa mai particip in concursurile organizate de americani dupa genocidul si dezastrul lasat in Irak .. sau in Serbia. Cine nu a fost acolo nu stie .. isi da doar cu parerea.
73! de Nic - YO4LHR


Iti respect parerea, fiecare cu parerea lui , suntem liberi , … , eu am rude in US deci ii iubesc mult, nu ca pe rusi ;) care au stat in coasta noastra de cand ma stiu … parca nu as vrea ca sa se invete in scoli iar rusa cum se invata pe vremea mea ;)
Numai bine!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde n2yo » Vin Mar 22, 2024 5:10 am

Ma tem ca de dragul justificarii petrecerii unor ore placute, operand intr-un concurs DX cu multi participanti aflati in vecintatea noastra geografica si in conditii de propagare excelenta, unii dintre noi suntem gata sa comparam mere cu pere si sa citam pasaje care nu se potrivesc in context. Cu mai putin de o saptamana in urma ni s-a transmis in mod clar faptul ca noua din zece cetateni rusi sunt de acord cu actiunile presedintelui lor care includ printre altele si razboiul din Ucraina, si declaratiile belicoase la adresa R. Moldova si Romaniei. Cum radioamatorii nu sunt altceva decat oameni obisnuiti (ingineri, cizmari, agricultori, avocati, strungari etc) care au primit o licenta pentru a folosi un indicativ radio, este de anticipat ca noua din zece radioamatori rusi cu care lucram in concurs sa ne priveasca la randul lor ostil.
Acestea fiind zise, fiecare este liber sa se bata pe umar cu cine doreste, sa minimizeze sau chiar sa ignore contextul geopolitic actual si sa-si inchipuie ca la capatul opus al undei radio se gaseste un operator integru, altruist, care este scutit de armata si care nu are nici rude, si nici prieteni care trag cu tunul in Ucraina.
Va propun sa incheim subiectul cat mai curand, pentru ca, iata, discutiile deviaza si poate ca unii dintre noi punem prea multa pasiune in ceea ce postam.

73 de Ciprian N2YO

yo4dft
Mesaje: 47
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:10 am
Contact:

Re: RUSSIAN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde yo4dft » Vin Mar 22, 2024 8:23 am

Ciprian, pe scurt, un radioamator a anuntat ca va participa la concursul cu pricina, spunand cum, cu ce, si ca va fi frumos. Dupa, nu ne-a mai spus cum a fost. Cu o singura exceptie (din totalul comentariilor), nimic despre concurs. Despre a participa sau nu, e simplu. Fiecare hotaraste si nu cred ca este obligat sa se justifice. Am participat la CQMIR in 1994. Am mai participat si la alte concursuri organizate de radioamatorii rusi. Dar.... sa emiti opinii despre fair-play si caracterul apolitic al pasiunii de radioamator, departe de linia frontului, departe de femeile si copiii care traversau la noi pe la Isaccea...
P.S. Deci, cum a fost concursul ? Ca ce s-a intamplat la 200 de km de mine stiu.

Avatar utilizator
YO4FRF
Mesaje: 15
Membru din: Mie Aug 25, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde YO4FRF » Vin Mar 22, 2024 4:31 pm

Pana una alta, eu zic sa bagam la incalzit retelele de urgenta HF/VHF/UHF, ca "pretinu'" de la Nord-Est isi lustruieste bocancii si deh...
ps: participantii in concursul rusesc sunt scutiti de neplaceri, isi vor afisa diploma de participare la geam, sau in varful antenei, poate-poate, "florile" aruncate din cer ii vor scutii de neplaceri.

ps: sarcastic sau nu, va place sau nu, asta-i adevarul, luati-l cu multa, foarte multa lamaie! 8-)
YO-DX-Club #269
--------------------
https://www.OmnisMares.com


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori