RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3HEX
Mesaje: 84
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: RUSSIAN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde YO3HEX » Dum Mar 24, 2024 11:06 am

yo4dft scrie:Ciprian, pe scurt, un radioamator a anuntat ca va participa la concursul cu pricina, spunand cum, cu ce, si ca va fi frumos. Dupa, nu ne-a mai spus cum a fost. Cu o singura exceptie (din totalul comentariilor), nimic despre concurs. Despre a participa sau nu, e simplu. Fiecare hotaraste si nu cred ca este obligat sa se justifice. Am participat la CQMIR in 1994. Am mai participat si la alte concursuri organizate de radioamatorii rusi. Dar.... sa emiti opinii despre fair-play si caracterul apolitic al pasiunii de radioamator, departe de linia frontului, departe de femeile si copiii care traversau la noi pe la Isaccea...
P.S. Deci, cum a fost concursul ? Ca ce s-a intamplat la 200 de km de mine stiu.


Sincer ... vazand comentarille de aici mi-a cam pierit cheful ... am lucrat am facut undeva la 900 de legaturi, propagarea nu a fost extraordinara dar s-a lucrat ok.
O sa ma abtin in viitor in a mai posta despre concursuri ... inclusiv despre cele Americane ... ca imi aduc aminte despre anumite evenimente din istoria recenta, ca tot facem pe ingerasii, insa noi ca rasa umana avem un mare avantaj - invatam greu si uitam repede.
Ma intreb Ciprian ce parere ai avut despre "concertele" US prin zonele de teatre de operatiuni, incluzand vecinul nostru de la Sud-Vest.
Asa cum am spus, o sa abtin pe viitor sa mai postez pe aici, ca maine poimaine o sa inceapa problema participarii in concursurile unguresti (de alea nu aveti nimic de zis?) sau in cele "Iugoslave"... sigur se gasesc motive si pe acolo.

73 toate cele bune si sa ne auzim cu bine

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1009
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: RUSSAIN DX 2024 -Participari si impresii

Mesajde n2yo » Dum Mar 24, 2024 7:14 pm

Gabriel,
Discutia a fost provocata si apoi amplificata de unii radioamatori care s-au plans ca acest concurs nu a fost anuntat pe Radioamator.ro, iar eu m-am simtit dator sa ofer o explicatie. Altfel, oricine poate activa in orice concurs doreste, iar comentariile privind participarea, propagarea etc. sunt binevenite si de folos tuturor. In special comentariile tale sunt intodeauna bogate in detalii si captivant de lecturat.
Acestea fiind zise, voi inchide aici acest subiect.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori